Društvo

Izazovi socijanog stanovanja u Beogradu: Problemi i pitanja bez odgovora

Komentari

Autor: Euronews Srbija

23/11/2024

-

21:32

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Socijalni stanovi u Beogradu zamišljeni su kao privremeno rešenje za one kojima je pomoć najpotrebnija. Ipak, za mnoge stanare, ovaj oblik pomoći postao je novi izvor stresa i briga. Kako troškovi života konstantno rastu, mnogi korisnici, poput Fadila Uke, bore se da sastave kraj s krajem.

Fadil živi sa svojom suprugom, koja je teško bolesna, u socijalnom stanu u kojem je ranije živelo i njihovo sedmoro dece. U ovom stanu su već 12 godina, ali visoki mesečni računi, koji premašuju 16.000 dinara za stan i režije, dodatno otežavaju njihovu finansijsku situaciju. Nažalost, ovo nije izolovan slučaj.

Nađa Marković, pravnica u inicijativi A11, izjavila je za Euronews Srbija da je bilo situacija gde je Grad pokušavao da iseli stanare izuzetno teške materijalne situacije zbog nagomilanih dugova. Njihova organizacija uspela je da spreči nekoliko prinudnih iseljenja, čak i slučajeva koji su dospeli do Strazbura.

Ugovori o zakupu socijalnih stanova traju pet godina, a poslednji konkurs za dodelu novih stanova održan je 2018. godine. Uprkos apelima i obraćanju više nadležnim institucijama, konkretan odgovor ili rešenje još nije stiglo od strane Grada, navodi Marković.

Euronews Srbija pokušao je da dobije odgovore od Gradske uprave Beograda o trenutnom broju socijalnih stanova, prinudnim iseljenjima i eventualnim planovima za smanjenje troškova, međutim, odgovori nisu stigli ni nakon više od 10 dana.

Komentari (0)

Srbija