Društvo

Žigmanov na konferenciji OEBS o borbi protiv zločina iz mržnje u digitalnoj sferi

Komentari

Autor: Tanjug

20/11/2024

-

22:08

Žigmanov na konferenciji OEBS o borbi protiv zločina iz mržnje u digitalnoj sferi
TANJUG/MLJMPDD - Copyright TANJUG/MLJMPDD

veličina teksta

Aa Aa

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov izjavio je danas na konferenciji pod nazivom "Borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje u digitalnoj i realnoj sferi u Jugoistočnoj Evropi - strategije i politike", da su platforme društvenih medija, nažalost, postale plodno tlo za govor mržnje, širenje dezinformacija, verbalnih napada i pretnji.

Žigmanov je istakao da je borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje kontinuiran proces koji zahteva zajednički napor države, društva i tehnoloških kompanija. 

TANJUG/MLJMPDD

 

On je upozorio da smo svedoci da je govor mržnje prisutan u javnom prostoru, naročito u digitalnim komunikacijama, na internetu, gde postoji mogućnost anonimnog participiranja, saopšteno je iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. 

Pitanje prevencije, dodao je, od obrazovanja, preko stvaranja pretpostavki za kulturu pristojnog komuniciranja, i čitav niz drugih mera koje bi trebalo da unutar javnog prostora afirmišu pozitivne sadržaje u komunikacijama, uz doslednu primenu zakonodavnog okvira koji pretpostavlja i represiju i kažnjavanje onih koji se govorom mržnje služe, može pridoneti da se napetosti, nesporazumi, negativne posledice, kao što je zločin iz mržnje, smanje. 

Govoreći kao uvodničar na konferenciji održanoj u Beogradu, ministar Žigmanov je naglasio da je Republika Srbija prepoznala ozbiljnost ovog problema i usvojila zakonske mere za suzbijanje negativne društvene pojave. 

''Zakoni, poput Krivičnog zakona, predviđaju strože kazne za počinioce, dok Zakon o zabrani diskriminacije, sa svoje strane, pruža dodatnu pravnu zaštitu žrtvama. Republika Srbija je napravila značajne korake u ovom pravcu, dodao je, ali je potrebno nastaviti rad na edukaciji građana, naročito mladih, i saradnji sa tehnološkim sektorom. Samo zajedničkim naporom možemo stvoriti društvo u kojem će vladati tolerancija, poštovanje i mir'', istakao je.

TANJUG/MLJMPDD

 

Ministar je naglasio da je odlučnost Srbije u borbi protiv kriminaliteta iz pobuda mržnje potvrđena usvajanjem Reformske agende kojom je predviđeno usvajanje zakonodavnog paketa koji treba da omogući da građani Republike Srbije dobiju unapređenu i bolju zaštitu svojih prava u ovoj oblasti. 

Konferenciju je otvorio šef Misije OEBS-a u Srbiji, ambasador Jan Bratu, koji je takođe naglasio važnost saradnje i zajedničke borbe svih protiv zločina iz mržnje i govora mržnje, ističući značaj prevencije, posebno u obrazovnom sistemu, te pozvao i na regionalnu saradnju na ovom polju, jer govor mržnje ne zna za granice i tiče se svih nas.

Na konferenciji su govorili i poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, koja je istakla da je borba protiv zločina iz mržnje i govora mržnje najznačajnija tema za stabilnost u društvu, i podvukla da je sloboda govora osnovno ljudsko pravo, ali da ne sme poslužiti za njenu zloupotrebu. Jedna od brana za zloupotrebu je zabrana i suzbijanje govora mržnje, što predstavlja ozbiljan društveni izazov.

Tamara Mirković, javna tužiteljka Vrhovnog javnog tužilaštva, rekla je da nema univerzalne definicije govora mržnje i da su pred tužiocima brojni izazovi. Istakla je važnost prevencije i intersektorske saradnje.

Konferenciju je organizovala Misija OEBS-a u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija