Društvo

Kakav je kvalitet vazduha u Beogradu danas i kako da se zaštitimo od štetnih čestica tokom grejne sezone?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

11/11/2024

-

14:25

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Ovog vikenda u Beogradu je mogla da se vidi gusta magla koja se zadržavala po čitav dan, a građani su postavljali pitanje da li se radi o magli ili o smogu?

Prema jutrošnjim podacima merna stanica na Mostaru je pokazala da je prisustvo PM10 čestica 56, PM2,5 čestica 51 mikrograma po kubnom metru.

Šta znače ovi parametri, za Euronews Srbija je rastumačio Milenko Jovanović iz Nacionalne ekološke asocijacije, koji je dao i savete o tome kako se čuvati u vreme visoke zagađenosti.

"Savet da se u uslovima visokog zagađenja nose maske je dobar"

"Bitno je kako se dugo udiše vazduh. Ovo trenutno su vrednosti koje spadaju u umereno zagađenje, što bi bilo lepo da je tokom cele zime tako. Nažalost, mi smo imali prethodnih dana, iako nije grejna sezona u punom jeku i toplo je vreme, relativno visoke koncentracije, kao rezultat specifičnih metodičkih parametara, koji pogoršavaju i poboljšavaju količine koje su emitovane. Problem je isključivo u nedelovanju na izvore emisija, to su ložišta, to je industrija, i to već traje više od deset godina, da je zapušten bolesnik koji se zove vazduh", kaže Jovanović.

O načinima na koje sami možemo da utičemo na vazduh i da se zaštitimo na neki način od zagađenja, Jovanović preporučuje u situacijama visokog zagađenja da se nose maske KN95.

"Nažalost, savest građana i njihova needukovanost se stvarno ne može, pored ovakvog primera, da pokaže. Jedino da institucije počnu da rade. To što medicinski stručnjaci preporučuju u situacijama velikog zagađenja, da se nose, naravno, te KN95 maske, je dobar savet. Kako ćete sa decom? Kako ćete se skloniti od izlaska uopšte napolje? To je prosto, kada živite u ovakvom okruženju koje je nezdravo, bukvalno je rizik izaći napolje. Šta je sa fizičkim vaspitanjem dece napolju? Zašto pre nekoliko dana, kad su bile duplo više koncentracije nego sada, niko nije obavestio decu da se prekine boravak napolju. To su stvari koje ne idu prosto u prilog bilo kome ko govori da se ovako upravlja kvalitetom vazduha, a to su isključivo državne institucije", kaže Jovanović i dodaje:

"Evo na ovom mernom mestu, samo u ovoj godini već ima 53 dana sa prekoračenjem srednjih dnevnih koncentrata PM10, a dozvoljeno je 35. U Beogradu već ima negde da je došao do 100. Ovakvim tempom, blagoga, nežnoga bavljenja, urgentnim problemom nikada nećemo imati čist vazduh. Ne možete rešiti 10 bolesnika sa jednim aspirinom ukupno. Tako da nema nade, a država je donela odluku, odnosno program zaštite vazduha, strateški dokument koji treba da reši problem do 2030. godine. To se ne dešava, zašto, mogu oni da odgovore i naravno da je za to potreban novac kojeg ima za mnogo manje važne stvari i stručnjaka i odlučnosti političke pre svega da se to radi, a koji se ne vide ni u najavi", zaključuje Jovanović.

Gostovanje Milenka Jovanovića pogledajte u video prilogu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija