Folić za Euronews Srbija o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu: Koliko je poštovana metodologija rada
Komentari03/11/2024
-18:00
Deca, mladi, stari, 14 života izgubljeno je u padu nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu u petak, 1. novembra. Istraga je u toku, saslušano je više desetina osoba, građani su uznemireni, dok predsednik traži političku, a pre svega krivičnu odgovornost. Tužilaštvo i policija su preuzeli sve ono što se tiče rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu. O tome u kakvom je stanju železnička stanica u Novom Sadu u emisiji "Nedelja sa Subotićem" govorio je doktor nauka iz oblasti betonske konstrukcije, nekadašnji dekan Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, profesor emeritus Radomir Folić.
Folić je, govoreći o metodologiji rada, rekao da, nažalost, ona verovatno nije poštovana tokom radova na rekonstrukciji železničke stanice.
''Međutim, postoji procedura kod tretmana objekata kada radite intervencije na nekom objektu. Ovde su rađene konstruktorske intervencije. Ja nisam siguran u te izjave da nije rekonstruisana (nadstrešnica). Po meni jeste, ali to je na istrazi, neću da o tome pričam", rekao je on.
Profesor Folić je naveo da metodološki, pre projektovanja bilo koje rekonstrukcije, sanacije, pojačavanja, potrebno je napraviti projekat i stanja objekta u trenutku pregleda objekta.
Građevinska dozvola je, navodi, post festum i dolazi kasnije, navodeći da investitor mora da angažuje neku instituciju, kao što su Institut za građevinarstvo Fakulteta tehničkih nauka Novi Sad, Građevinski fakultet Beograd i Niš, da obavi pregled i procenu stanja, pre nego što počne projektovanje.
"Pre projekta CIP-a je trebalo napraviti to. To je problem. Sve je moralo da se pregleda. Nadstrešnica je jedan osetljiv objekat, zapravo, segment objekta, vrlo osetljiv, konstruktorski vrlo, da kažem, delikatno rešen. Tu se mora voditi računa. To je osetljiva konstrukcija. Znači, toga nije bilo. Projekat je išao na reviziju idejni, ali je išao i glavni projekat, mora i glavni projekat da bude revidovan. Idejni projekat reviduje Reviziona komisija Ministarstva za objekte od značaja za Republiku i tako dalje. I to, koliko znam, to je prošlo. Međutim, moralo je i glavni projekat koji je CIP-u radio da se uradi revizija i da se vidi svaki segment", rekao je on.
Profesor je dodao da pretpostavlja da je i to urađeno i da bi to bilo normalno.
"Ja govorim metodološki šta je normalno. A da li je rađeno ili..., pa nisam siguran. Recimo, nisam siguran i da nije rekonstruisana ova nadstrešnica. Po podacima koje ja imam, ona je rekonstruisana", naveo je on.
"Nadstrešnica je najosetljiviji deo"
Građevinska dozvola, kaže profesor, može da se dobije tek kada prođe ove revizije.
"Jedna faza je tehnička kontrola. Projekat mora da sadrži između ostalog i projekat tehnologije građenja. To znači da svaki postupak koji se izvodi, rušenje, uklanjanje, ugradnja nova, zavarivanje, zavarivanje je osetljivije i tek posebno tehnologija zavarivanja mora da bude obrađena ako se radi čelična konstrukcija, ankeri i ostalo. Projekat tehnologije građenja i on je osnova za izvođenje. Znači, izvodi se po tome sa dinamikom određenom, ali moraju postupci da budu precizirani. Nisam siguran da je to postojalo jer niko ne pominje. Ako toga nema, onda ima mnogo proizvoljnosti i veće mogućnosti da se pogreši u izvođenju", rekao je on.
Profesor je rekao da je nadstrešnica najosetljiviji deo i za to je morao neko ko je izuzetno sposoban, od koncepcije do detalja, da uradi projekat, da se to kontroliše i da se propiše tehnologija izvođenja i da to bude kako valja.
On je rekao da postoji termin progresivni lom.
"Progresivni lom je ono kada nastane mali lom, znači na jednom mestu, jedna zatega popusti, onda sve popušta. I to se zove svojstvo konstrukcije, robusnost", rekao je on i dodao da je robustnost svojstvo da spreči da se konstrukcija sruši i da nastupi progresivni lom, da se cela konstrukcija sruši, ako dođe do lokalnog loma.
"Zato se pravi projekat tehnologije izvođenja radova. Sve je to magla. Ja ništa ne mogu da verujem u izjave ljudi koji nisu u toj oblasti", rekao je on.
Na pitanje da li bi radovi koji se obavljaju unutar zgrade mogli da utiču na stabilnost te nadstrešnice, profesor kaže da je to stvar projekta, stvar je tehnologije građenja.
"Stvar je da li ima nekih vibracija ili nema, stvar je da li sam na krovu, kod sidrišta, gde ta zatega polazi dole, da li neko izvodio neke radove gore, na gornjoj konstrukciji, na krovu. Tako da, moguće je, ali je izvesno da je to ipak bila rekonstrukcija. Šta će istraga da ustanovi, to ne znam", rekao je on.
Celo gostovanje profesora Folića možete da pogledate u video snimku iznad teksta.
Komentari (0)