SPC o transplantaciji organa: Odluka ispravna ako je donor dobrovoljno dao saglasnost
Komentari22/10/2024
-18:10
Crkva i njen Sveti Arhijerejski Sabor su se još 2004. godine saglasili sa transplantacijom organa ako su ispunjeni sledeći uslovi - da je donor dobrovoljno zaveštao svoje organe i da je njegova porodica posmrtno dala svoju saglasnost, saopštila je danas na svom sajtu Srpska pravoslavna crkva (SPC).
Kako su dodali, taj stav je zasnovan na Hristovom učenju i, sledstveno, na Svetom Pismu i na dvomilenijumskom iskustvu (Svetom Predanju). Oni takođe ističu i da svoj primer daje i patrijarh Porfirije lično.
"On je svake godine, najmanje dva puta godišnje, dobrovoljni davalac krvi, a na njegovu inicijativu svi parohijski domovi u Beogradu, kada god je potrebno, na raspolaganju su Zavodu za transfuziju, o čemu Crkva redovno obaveštava verne, ali i sve druge", piše na sajtu SPC-a.
Kako se dodaje u saopštenju pojedini srpski arhijereji zaveštali svoje organe i da to nisu skrivali od javnosti, a tako su postupili i mnogi sveštenici koji o tome nisu govorili javno.
Takođe, SPC napominje da je "otrovni spin", posejan bukvalno po svim važnim medijima, a odnosi se na navodnu nespremnost Crkve da podrži kampanju Ministarstva zdravlja Produži život, odnosno da se "čeka" stav Crkve o programu zaveštavanja i transplantacije organa.
"Niko u državi nadležan nije od Crkve zvanično ni zatražio zvaničan stav, a kamoli da su o tome vođeni "teški pregovori", kako neki pišu", ističe SPC.
Dodaju i da je "Crkva uvek imala, sada ima, i ubuduće će imati, otvoren i krajnje dobronameran stav po pitanju transplantacije organâ, tako da nikom ne treba utisak da ona "treba" ili "mora" da se opredeli ili za stavove aktuelnih političkih struktura ili protiv njih".
"Ona ima stav, ne od juče, već, evo, dve hiljade godina. Insinuacija da 'pregovori' sa njom "teško idu", mal’te ne nisu ni počeli, potpuno je bespredmetna", smatra SPC.
Dodaje se i da će Crkva uvek i bespogovorno naglašavati da je odluka o transplantaciji organâ, bez obzira na to da li je "donor" mrtav ili živ, pitanje kojim može da se bavi samo besprekorno moralno medicinsko osoblje, a ne ono moralno indiferentno ili, još gore, korumpirano.
Crkva to ističe, kako se navodi, "u doba narastajućih socijalnih razlika, a uz to imajući u vidu užasavajuća iskustva proteklih ratova, od kojih je jedna od najstrašnijih takozvana Žuta kuća u susednoj Albaniji".
Komentari (0)