Društvo

Problem dojava o bombama: Čekaju se hapšenja, MUP najavljuje obuke, a šta kažu u školama?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

14/12/2023

-

18:30

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da će zbog učestalih dojava o bombama sprovesti obuku zaposlenih u školama da obavljaju preventivne preglede školskog objekta. Ostalo je nedorečeno kako se postupati u slučaju da stignu dojave o postavljenim bombama, da li će policija, kao do sada, izlaziti na teren. U školama kažu da pregledi učionica pre i posle nastave nisu problem, ali da ne mogu da preuzmu odgovornost na sebe da deca ostanu u učionici nakon dojave.

U današnjem saopštenju policije navedeno je da će policijski službenici sprovesti obuku zaposlenih u školama koja će obuhvatiti: mere kontrole pristupa, preventivni pregled prostora ustanove, kao i definisanje bezbednog mesta, po uzoru na pozitivna iskustva zemalja koje imaju sličan problem.

Direktor OŠ "Ivan Goran Kovačić" Miomir Dragaš kaže da škola nije dobila obaveštenje o tome od policije.

"Imao sam sastanak sa predsednikom Školskog odbora i predsednicom Saveta roditelja i dogovorili smo se da ne može niko iz škole da garantuje da se deca vrate u učionice nakon dojave o postavljenoj bombi, dok neko nadležan ne kaže i ne da garanciju. Kako ja da znam šta ima u dečjem rancu", pita Dragaš.

Dodaje da nije problem preventivni pregled prostora, ali pita nadležne ko će da stavi potpis da je sve bezbedno.

"A šta ako se desi da mi pregledamo školu, a stigne dojava da je postavljena bomba? Šta u tim situacijama da radimo? Dok ne pohvataju te koji šalju dojave teško je da bilo ko od nas garantuje za bezbednost u školi", rekao je on za Euronews Srbija.

Vučić: Akcija hapšenja

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će danas ili sutra biti okončana akcija hapšenja osoba koje su slale preteće mejlove o postavljenim bombama u Srbiji. Vučić je naveo da je otkrivena mreža onih koji su slali dojave o lažnim bombama. On je rekao da će više lica biti uhapšeno u Srbiji i po mnogim zemljama u Evropi.

E-Stock/Časlav Vukojčić

 

Smatra da je to deo psihološkog rata protiv jedne zemlje. Kako će u nedelju 17. decembra mnoge škole biti izborna mesta gde se glasa, predsednik je poručio da neće biti prekida glasanja na izborima ukoliko stigne dojava o postavljenim bombama.

Sa velikim brojem lažnih dojava o bombama u školama prošle godine suočila se i Severna Makedonija, nakon čega su vlasti objavile mere kako reagovati u tim slučajevima.

Kriminolog Ljubomir Đirčeski kaže da je dojavama o postavljenim bombama bio ugrožen ustavni poredak Severne Makedonije i da je to izazivalo strah i paniku kod građana.

"Svi smo se osećali nesigurno u državi. To su koristile organizovane kriminalne grupe ili terorističke organizacije kako bi postigli svoje određene ciljeve", rekao je Đirčeski za Euronews Srbija.

Dodaje da su makedonske vlasti tada izradile procedure i utvrditi tačan postupak kako treba delovati u slučaju dojave o postavljenim bombama, bilo da je ona na javnim površinama, školama, tržnim centrima.

"Bilo je važno da se utvrdi ko se prvi obaveštava kada stigne dojava o postavljenoj bombi, ko sve mora da izađe na lice mesta, šta radi policija, hitna pomoć, kako teče evakuacija", pojasni je on.

Dodaje da niko ne može i ne sme preuzeti odgovornost na sebe da ne evakuše sve ljude iz zgrade u koju je stigla dojava.

U toku izrada protokola

Ministarstvo prosvete i MUP već nekoliko dana rade na usaglašavanju protokola o postupanju u vrtićima i školama u slučaju dojave o postavljenim bombama. Sugestija Ministarstva prosvete bila je da se uveče posle nastave i ujutro pre početka časova svaka škola detaljno pregleda. Direktori škola, ali i predstavnici sindikata kažu da nisu uključeni u izradu tog dokumenta.

E-Stock/Časlav Vukojčić

 

Dojave o postavljenim bombama postale su svakodnevne u školama u prestonici, zbog čega deca gube nastavu, a da bi se objekti pregledali potrebno je da se angažuje veliki broj policajaca.

MUP je saopštio da su identifikovali nekoliko državljana  Srbije, ali i lice iz inostanstva koji šalju dojave o bombama i uznemiravaju učenike, roditelje i zaposlene proteklih nedelja. Kako su naveli u toku je istraga i prikupljanje materijalnih dokaza prema osobama za koje postoje osnovi sumnje da su slali preteće poruke.

Zbog lažnih dojava o postavljenim bombama MUP je dnevno morao da angažuje 2.500 službenika na terenu.

Muke su imali i direktori škola prethodnih dana. Nekoliko dana na udaru su bile samo novobeogradske osnovne škole, a onda i škole u ostalim delovima Beograda. Dešava se da preteće poruke stižu i više puta u toku dana.

Virtuelni napadači" promenili su taktiku. Sada više preteći mejlovi ne stižu na mejl adrese škola, već trećim licima ili direktno policiji da su, recimo, u svim školama na Novom Beogradu postavljene bombe. 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija