Košarka

ESPN: Amerikanci mesecima razmišljali o Srbiji pred okršaj na OI

Komentari
ESPN: Amerikanci mesecima razmišljali o Srbiji pred okršaj na OI
košarkaši Srbije - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

Autor: Euronews

28/04/2025

-

14:00

veličina teksta

Aa Aa

Košarkaške reprezentacije Srbije i Sjedinjenih Američkih Država odigrali su tri utakmice tokom prethodnog leta, a meč u polufinalu Olimpijskih igrara, bio je bez sumnje - za sva vremena!

Utakmica o kojoj će se definitivno pričati dok je "sveta i veka" - u Srbiji, a sigurno, i preko Atlantika, odlučili su šutevi i pojedine diskutabilne odluke sudija u završnici meča. "Orlovi" su se žestoko spremali za okršaj sa "drim timom", ali su, izleda, meč sa Srbijom ozbiljno shvatili i Amerikanci.

Naime, kako tvrdi Brajan Vindhorst, pouzdani novinar ESPN-a, koji je izbliza pratio dešavanja iz Pariza prošlog leta, rekao je u podkastu Bila Simonsa, da su Amerikanci ozbiljno shvatili mečeve sa Srbijom. Tvrdi da je selektor Stiv Ker mesecima planirao okršaje sa Nikolom Jokićem, dok je i sam imao periode sumnji obzirom da je znao sa kakvim elanom i željom igra srpski centar za svoju reprezentaciju.

“Prvo su igrali prijateljski meč u Abu Dabiju – nebitan, ali ipak prilika da ih vide. Zatim u grupnoj fazi Svetskog prvenstva i konačno u nokaut fazi. Pešić, Jokić i ostatak ekipe sve su planirali unapred. Nije ih zanimao rezultat meča u grupi. Fokusirali su se na ono što dolazi. Žreb koji je Srbiju smestio u istu grupu sa SAD održan je još u februaru, a oni su tada već počeli da se pripremaju za taj susret u avgustu. I dali su dodatni novac da bi otišli u Abu Dabi i igrali. Sve se gradilo ka tom trenutku. Prosečnom američkom navijaču to ništa nije značilo, i ne krivim ih, ali u pozadini se odvijala ozbiljna drama”, krenuo je u izlaganje Vinhorst.

Sve se vrtelo oko Srbije i mesecima pre Olimpijskih igara.

“Stiv Ker i Šon Ford, generalni menadžer košarkaške reprezentacije SAD, razmišljali su o tome mesecima. Dok je Ker vodio Golden Stejt Voriorse tokom sezone, u glavi mu je bila – Srbija. Džef Van Gandi, savetnik Bostona i deo stručnog štaba američke reprezentacije, takođe je razmišljao o Srbiji. Sve se vrtelo oko Srbije. Naravno, tu je bila i Francuska, kao domaćin Igara, ali Ker je razmišljao samo o Srbiji.”

Prednost Srbije u duelu sa Amerikom bila su - FIBA pravila.

"Stalno to ponavljam – niko me ne sluša, i to mi ne smeta – ali FIBA košarka je potpuno drugačija. Razlika između 40 i 48 minuta igre je ogromna, što se naročito oseti na ritmu meča. I sama dinamika igre uživo je potpuno drugačija. Pet ličnih grešaka umesto šest, manjak prekida – sve se odvija mnogo brže. U NBA ligi, ako gubite 15 poena, znate da još možete da se vratite. U međunarodnoj košarci to ne funkcioniše tako.”

Međunarodna košarka ne leži NBA igračima.

"Takođe, u FIBA pravilima ne možete juriti sudijske odluke, ne možete se zaletati na kontakt očekujući da vam dosude faul – ovde nema toliko „milosti“. Sve je suprotno od NBA lige, gde često postoji latentna naklonost prema Lejkersima ili Seltiksima. U međunarodnoj košarci žele da SAD izgubi. Zaista, kada SAD izgubi, FIBA zvaničnici bacaju koske jedni drugima ispod stola. Oni žele da sve bude što globalnije", rekao je Vindhorst.

Podsetimo, Amerika je na kraju osvojila olimpijski turnir pobedivši Francuze u finalu, dok se Srbija okitila bronaznom medaljom nakon što je pobedila Nemačku - osvetivši joj se za poraz na Svetskom prvenstvu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Sport