Dobro došli u Tunis: Kako izgleda letovanje na egzotičnom ostrvu Đerba
Komentari16/05/2023
-14:59
Autor teksta: Darko Miloradović
Srdačnost Tunižana primetićete već pri samom sletanju u zemlju, gde vas čeka nasmejano osoblje aerodroma, a ako vas neko dočekuje, vredno je znati da se Tunižani pozdravljaju sa dva poljubca u obraz, umesto rukovanja.
Ova arapska zemlja poznata je po izvozu maslinovog ulja, pomorandži i urmi, dok im je zaštitni znak jasmin, pa tako ne čudi što im cela zemlja miriše na ovaj cvet.
Dobar položaj zemlje omogućava joj nekoliko poznatih letovališta poput: Hamameta, Susa i Monastira, dok se nešto južnije krije skriveno blago - još uvek nedovoljno istražena Đerba.
Ostrvo koje je otkrio Odisej
Za ostrvo Đerba vezuje se legenda o lotosu i Odiseju. Naime, na svom putovanju do Troje, Odisej se zaustavio sa svojom posadom, na do tada neotkriveno ostrvo, gde su pronašli cvet lotosa. Odlučili su da ga pojedu, a on je bio toliko opojan da su čak i zaboravili na povratak u domovinu.
Danas je situacija sa turistima slična, pa tako ovo ostrvo nadomak Sahare opija svakoga ko kroči na njegovo tlo, a to bi se najbolje moglo opisati rečima jednog od turista: "Sedam dana mi je bilo dovoljno da upoznam Đerbane u dušu, i isto toliko mi je bilo dovoljno da kažem sebi da moram da krenem kući ili ću zauvek ostati u ovoj čudesnoj zemlji”.
Glavni grad na ostrvu zove se Houmt Souk što na bukvalnom prevodu znači Market naselje.
Isprepletane ulice kriju šarenolike tezge sa grnčarijom, poznatim tunižanskim haljinama, kožnim torbama, parfemima, začinima, voćem i povrćem, ali i ribarskim marketom, gde se svako jutro održava jedinstvena aukcija ribe.
Ako planirate da posetite ostrvo, prisustvo aukciji je neizostavan deo, a ako imate dovoljno smelosti – možete i licitirati.
Duž obale ostrva možete videti mnošto ribarskih čamaca, a Đerbani su čak osmislili i specifičan način hvatanja hobotnice.
Ribari imaju takozvane ćupove-klopke u koje hobotnice vole da zađu u potrazi za skrovištem. Ostavljaju ih preko noći u moru, a ako imaju sreće, ujutru će zateći ulov koji kasnije preprodaju.
Iako Tunis ne spada u jednu od skupih zemalja, njegove stanovnike to ne sprečava da i dalje brinu o zaštiti životne sredine, pa tako sve ono što ulove prodaju isti dan na pijaci, dok mali deo odlazi u hotele.
Zapamtite, ovo je zemlja cenkanja, i u tome uživaju kako lokalci tako i turisti. Stoga nemojte da se začudite ako u nekom od lokala pročitate "Dobra cena“ na srpskom jeziku.
Nakon lutanja po đerbanskom marketu, možete odmoriti u nekom od lokala uz sveže ceđen sok.
Jedan od zanimljivih lokala vredan posete je i najstariji fondouk u gradu (star 300 godina), koji je adaptiran u kafe-restoran.
Inače, funducima su se nazivala mesta gde su ranije dolazili putnici sa svojim kamilama. Na gornjim nivoima su bile sobe za ljude, dok su se ispod nalazile prostorije za kamile.
Selo srećnih ljudi
Sa Đerbe možete napraviti mnoštvo izleta, poput posete farmi krokodila, gde je posebno zabavno da odete u terminu kada se životinje hrane, kao i odlazak u neke od grnčarskih radionica, na kojima se grnčarija pravi isključivo na drvenim točkovima, kao i da posetite selo "srećnih ljudi".
Možda su vama poznatiji kao Berberi, neki ih pogrešno nazivaju Varvari, a oni sami sebe Imazigenima, odnosno srećnim ljudima.
Smešteno u oblasti Dahar, prolazeći pored grada Tatuin, koji se spominje u franšizi Ratova zvezda, dolazite do berberskog sela Čhenini.
Imaćete osećaj kao da ste došli na "kraj sveta", odakle se pruža pogled na peščani beskraj, ali i iznenadićete se kada shvatite da čak i u tunižanskoj pustari postoji wi-fi!
Tokom posete selu imaćete priliku da vidite tradiocionalne kućice, čiji ravni krovovi čuvaju Tunižane od visokih temperatura, ali i čujete priču kakvu ulogu imaju kamile u pravljenju maslinovog ulja za domaćinstvo.
Imate mogućnost i da boravite u nekim od obližnjih kuća, gde će vas dočekati ljubazna braća sa kafom i smokvama, kao i fascinantan pogled na zvezde pod vedrim nebom.
Smeštaj na Đerbi
Đerba ima 120 kilometara peščane obale, duž koje je smešteno mnoštvo hotela na kojima možete sresti kamile i konje, jahati ih ili pak, napraviti pokoju fotografiju.
Ukoliko vas zanima smeštaj van hotela, na raspologanju vam je mnoštvo gostinjskih kuća, gorepomenutih funduka, a jedan od lepših krajeva za boravak je Đerbahud (na engl. Djerba Hood), smešten u selu Er Riadh.
Naime, 2014. godine ovo mesto je posetilo 250 umetnika širom sveta, kako bi oslikali fasade kuća.
Tako je ovaj deo postao poznat širom društvenih mreža i jedno od omiljenih mesta za turiste, koji često dolaze da naprave fotografiju sa Aladinom i Jasmin, a tu si i portret Nelsona Mendele, tradicionalnih tunižanskih plesača i mnogi drugi radovi.
Iako arapska zemlja, Tunis važi za državu "tri religije“. Tako na jednom mestu možete videti crkvu, džamiju i sinagogu, a upravo u Er Riadhu smeštena je i najstarija afrička sinagoga La Griba, gde se svake godine u maju održava hodočašće na koje dolaze Jevreji širom sveta.
Specijaliteti koje morate da probate
Kada ste već u Tunisu, postoji par stvari koje morate da probate. Njihovo tradicionalno jelo je kus-kus, koje se služi uz ribu, piletinu ili pak, jagnjetinu, dok posebnu pažnju posvećuju začinu harisa.
U pitanju je paprika, iseckana na sitne komadiće u maslinovom ulju sa belim lukom, ili pak svežem začinu u prahu koji možete koristiti uz druga jela. Obično je ljuta, a jačina varira od vrste do vrste.
Ako vam zanedostaje srpska kuhinja, Tunižani imaju jelo "brik“, koje je najsličnije našim piroškama. Ispunjeno je jajetom, sirom i svežim peršunom.
Vredan pomena je i čaj od nane kojim lokalno stanovništvo završava svaki obrok.
Komentari (0)