Sezona

Bliski istok bez maski: Otkrijte skrivenu lepotu zemlje koja turistima uopšte nije na radaru

Komentari

Autor: Andreja Vasić

11/02/2025

-

12:21

Bliski istok bez maski: Otkrijte skrivenu lepotu zemlje koja turistima uopšte nije na radaru
Bliski istok bez maski: Otkrijte skrivenu lepotu zemlje koja turistima uopšte nije na radaru - Copyright Euronews/Andreja Vasić

veličina teksta

Aa Aa

Celom svetu poznata, a ipak nedovoljno opisana zemlja, Iran postaje najpominjanija destinacija do koje skoro niko ne ide.

Odlazak u Tehran, glavni grad Irana nije komplikovan i redovnom linijom se može stici recimo iz Ankare. Ulazak u zemlju je jednostavan i vize za boravak do 15 dana nam nisu potrebne. 

Euronews/Andreja Vasić

 

Teheran je veliki grad i prestonica, nalazi se na nadmorskoj visini od 1.000 do 1.850m, ima oko 10 miliona stanovnika noću i oko 15 miliona preko dana. To znači da bar 5 miliona radnika iz okolnih mesta svakoga dana dolazi u glavni grad. Sa onima koji od kuća u gradu kreću na posao ovo znači da je saobraćaj prilično buran. Pravila ne postoje, a sve se odvija po nekim nepisanim navikama lokalnog stanovništva. 

Ako rešite da budete vozač u svemu ovome, spremite se na to da u našim vozačkim dozvolama za kategoriju ovakvog haosa ne postoji slovo. Ulice su trosmerne jer se motori uobicajeno voze u kontra smeru, tri trake postaju ulica sa pet traka, parkira se svuda, žmigavci ne postoje, a uobicajeno je da se pešacima nikako ne staje jer ih to zbunjuje, a jedini koji na ulici "stoje" su prodavci sa visoko podignutim proizvodima koje prodaju. 

Euronews/Andreja Vasić

 

Nakon privikavanja na prvobitni šok ovakvog saobraćaja sledi i privikavanje na ništa manje zbunjujuću situaciju sa novcem. Zvanična valuta je Rial, menja se na ulici jer je kurs znatno drukčiji od zvaničnog. Za jedan dolar se dobija oko 600.000 Riala. 

Euronews/Andreja Vasić

 

Stariji će se setiti naših devedesetih godina i deviza na ulicama, ali postoji još jedna otežavajuća okolnost. Sve cene su najčešće izražene u Tomanima koji je deset puta manji od zvaničnog Riala. Kada na to dodate brojeve na farsiju, mnogo preračunavanja i pregovaranja je zagarantovano. Kada se nalazite na bazaru koji prepun ljudi, ovo dobija ukus prave Azije. 

Ne treba izostaviti ni mirise koje je nemoguće dočarati u tekstu i na slici. Dominantna tri koja se mesaju na ulicama i bazarima Irana su ćumur, nafta i miris rostilja.  

Klima je prijatna zbog planinskog vetra koji osvežava grad, pa je boravak na otvorenom pravo uživanje. 

Svaki svetski brend ovde ima svoju kopiju, najčešće proizvedenu u samom Iranu ili u Kini, pa tako SPRINGFIELD ima svoj SPING CUT, Aldi ima Aldo, Renault je Runna, a Peugeot je ovde Peugeot PARS. 

Čini se da preko četrdeset dodina različitih sankcija ne utiču samo na Coca Colu i Camel koji se ovde konzumiraju u velikim količinama. 

Iranci su srdačan i gostoljubiv narod. Nećete ostati uskraćeni za osmeh, savet, ponudu da popijete čaj. Dešava se da kada shvate odakle dolazite, ne žele da naplate neku uslugu, čaj ili kafu.  

Iran je velika zemlja sa dobro razvijenom mrežom auto-puteva koji su jasno obeleženi i nije teško pronaći pravac koji vam je potreban. 

Euronews/Andreja Vasić

 

U zemlji antičke lepote potrebno je prevazići moderne strahove i predrasude pa posetiti Qom, Isfahan, Yayd. Živopisna arhitektura šiitskih bogomolja nikoga neće ostaviti ravnodušnim. 

Euronews/Andreja Vasić

 

Svedočanstvo narušenih odnosa sa Amerikom najbolje se vidi na mestu bivše američke ambasade u Tehranu koja je bila okupirana od strane demonstranata islamske revolucije 1979. godine, a deo kompleksa je 2001. godine pretvoren u muzej i pano antiameričke propagande. 

Euronews/Andreja Vasić

 

Euronews/Andreja Vasić

 

Euronews/Andreja Vasić

 

Iranci su ponosan i pomalo tvrdoglav narod. Snagu da se izbore sa modernim izazovima često crpe iz drevne Persije i ponosni su na svoje istorijsko nasleđe. 

Bunt mlađih generacija prema striktnom režimu islamske republike često se može videti na ulicama na kojima ćete sresti žene koje marame koje su ovde obavezne, nose na polovini glave ili ih čak i skidaju, a muškarci su obučeni u skladu sa modernim trendovima koje diktira Hollywood. 

Euronews/Andreja Vasić

 

Šarm orjentalno-azijskog dela grada prepliće se sa severnim delom grada Tajrish koji podseća na Pariz i prepun je prelepih vila i zelenila. Tu je naravno i izletiste Darband sa mnoštvom kafića i bašti iznad planinskog potoka. 

Euronews/Andreja Vasić

 

Euronews/Andreja Vasić

 

Najbolje vreme da posetite Iran je u proleće, a na skijanje na modernim skijalistima sa dobrim liftovima, zimi. Iran je generalno jeftina zemlja, hrana je veoma pristupačna i raznovrsna, a hoteli odišu stilom nekih prošlih vremena. 

Pored avio-karte koja se može naći i za nešto više od 350 evra, hotela koji su oko 50 evra, dnevno vam nece biti potrebno vise od 30-40 evra. Vratićete se sa mnoštvom suvenira, lokalnih proizvoda, pistaća i urmi. 

Svi stavovi izneti u tekstu predstavljaju viđenje autora i nužno ne predsavljaju stav EURONEWS Srbija. 

 

AI Preporuka

Komentari (0)

Putovanja