Novosti

Svake godine najava i ponovo ništa: Zašto je još jednom odloženo uvođenje EES sistema prilikom ulaska u EU

Komentari

Autor: Euronews Srbija

31/10/2024

-

11:04

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Pre nekoliko meseci za građane koji nisu državljani Evropske unije najavljeno je da će morati na poseban način da se prijave za ulazak u zemlje članice Unije. EES sistem, koji za cilj ima potpunu digitalizaciju prelaska granice i služi za registraciju putnika iz trećih zemalja, trebalo je da stupi na snagu 10. novembra, međutim to se, izgleda, neće desiti. 

"Ovaj sistem za sada neće stupiti na snagu. Pre nekoliko dana, Evropska komesarka je javno dala do znanja da zemlje članice Evropske unije ne mogu da se usaglase  oko ovog sistema", rekao je za Euronews Srbija Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA).

On dodaje daje da do dogovora nije moglo da dođe upravo zbog komplikovane procedure i velikih gužvi koje bi se očekivale na granicama, te je zato uvođenje EES sistema odloženo. 

Ovaj sistem je bio predviđen da funkcioniše od 10. novembra do maja 2025. godine, kada bi na snagu trebalo da stupi sistem ETIAS.

Da li se od maja 2025. uvodi ETIAS?

"O tome se priča već četiri godine već unazad, sada je navodno sistem spreman. On je takođe jedan elektronski sistem  koji podrazumeva da se moramo prijaviti i postaviti svoje osnovne podatke, uplatiti sedam evra takse nakon čega će nam biti dozvoljen boravak u zemljama EU u naredne tri godine ili do isteka pasoša ukoliko je to kraće", objašnjava Seničić.

profimedia

 

On dodaje da nakon što isteknu tri godine ne moramo ponovo da prođemo kroz proceduru prijavljivanja, već samo da uplatimo sedam evra i dozvola će nam ponovo važiti na tri godine.

"Da li će to biti tako? Da li će to zaživeti u maju mesecu? To ostaje da vidimo.  Za sada je to odluka koju Evropska unija nije promenila", ističe direktor YUTA.

On je naglasio da će sistem ETIAS važiti da državljane svih trećih zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak u EU. Prijava će biti obavezna i za putnike mlađe od 18 godina i one starije od 70, ali će oni biti oslobođeni plaćanja takse. Za one koji se ne snalaze u elektronici, dozvoljeno je da prijavu izvrše treća lica, tako će i turističke organizacije moći da prijave svoje putnike, ukoliko je to potrebno.

"Ovaj sistem se uvodi da bi se bolje kontrolisao boravak tih 90 dana u okviru 6 meseci ili 180 dana kako zahteva Evropska unija i to je ono što je jedan od glavnih razloga. Drugi razlog jeste primećeno u poslednje godine da postoji veliki broj falsifikovanih dokumenata, putnih isprava, pasoša, ličnih karti zemalja Evropske unije. Iz tog razloga žele da imaju jedan sistem koji će u trenutku moći da proverava  u svim bazama da li je taj dokument zaista i izdato u toj zemlji", zaključio je direktor YUTA.

Zašto ETIAS kasni godinama?

Prvobitno je planirano da ETIAS bude pokrenut u januaru 2021. godine, ali je od tada njegov početak odlagan nekoliko puta.

Tanjug/AP/Tony Gutierrez

 

Dugo je najavljivan novembar 2023. kao zvanični početak rada sistema, pa je EU bez ikakve najave odložila lansiranje za jesen 2024, da bi se na kraju ispostavilo da će ETIAS biti spreman za rad tek u proleće 2025. godine. Evropska unija za konstantna odlaganja krivi "izvođače radova".

"Nova mapa puta za isporuku nove IT arhitekture predviđa da će sistem za ulaz/izlaz (EES) biti spreman za rad u jesen 2024, a da će ETIAS biti spreman za rad u proleće 2025. godine", naveli su tada iz Evropskog saveta.

Koja je osnovna razlika između sistema ETIAS i EES?

ETIAS i EES su komplementarni sistemi koji zajedno doprinose bezbednosti i efikasnosti upravljanja granicama u Evropskoj uniji. Dok ETIAS fokusira na procenu rizika pre dolaska putnika, EES se bavi praćenjem ulazaka i izlazaka na granicama.

ETIAS je osmišljen da unapredi sigurnost unutar Šengenskog prostora prikupljanjem informacija o putnicima iz zemalja koje ne zahtevaju vizu za ulazak. Njegov cilj je procena rizika pre nego što putnici stignu u Evropu.

profimedia

 

S druge strane, EES je razvijen kako bi se pratio ulazak i izlazak putnika iz Šengenskog prostora. Njegov cilj je da poboljša upravljanje granicama i da spreči zloupotrebu prava na boravak. Kada putnici ulaze ili izlaze iz Šengenskog prostora, njihovi biometrijski podaci (otisci prstiju i fotografije) će se automatski skenirati i beležiti u EES.

Kako će se naplaćivati saobraćjne kazna iz inostranstva

Kada je reč o neplaćenim saobraćajnim prekršajima, direktor YUTA je ranije rekao da oni takođe mogu da izazovu da putnik ne dobije dozvolu za ulazak u EU, napomenuvši da Srbija već sada ima potpisan ugovor sa velikim brojem zemalja EU koje su ovlastile jedan broj advokatskih kancelarija u Srbiji koje će ići na naplatu tih kazni. 

Seničić savetuje da svi oni koji su dobili kaznu a nisu je platili na vreme, to urade kako ne bi sebi napravili problem da budu vraćeni sa graničnih prelaza.

"Instant aplikacija u ETIAS sistemu koji će krenuti od maja, kada je napravimo predlog je da svi oni koji imaju nameru da u naredne tri godine putuju, čim krene sa prijavom ovaj sistem se odmah apliciraju, plate i onda su mirni naredne tri godine. Biće izuzeti od plaćanja deca mlađa od 18 godina i stariji od 70 godina. U slučaju odlaska na operaciju ili nekih pravnih radnji u zemljama EU moraćemo da se evidentiramo, ali ćemo dobiti tzv. jednokratni ulaz u tu određenu državu", izjavio je on.

Komentari (0)

Putovanja