Aktuelno iz kulture

Grad, mesto identiteta, Rez-linija-otisak i Plava izložba: Produženo trajanje svih izložbi u Muzeju savremene umetnosti

Komentari

Autor: Euronews Srbija

30/08/2023

-

13:56

Grad, mesto identiteta, Rez-linija-otisak i Plava izložba: Produženo trajanje svih izložbi u Muzeju savremene umetnosti
Grad mesto identiteta - Copyright Bojana Janjić

veličina teksta

Aa Aa

Trajanje izložbi "Grad: mesto identiteta", "Rez-linija-otisak" i "Plava izložba" u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu produženo je do 25. septembra.

Na izložbi "Grad: mesto identiteta", na drugom i trećem nivou MSUB, predstavljeno je oko 130 dela iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti, iz svih postojećih zbirki: Zbirke slikarstva od 1900. do 1950, Zbirke slikarstva posle 1950, Zbirke papirnog materijala (grafika, crtež, akvarel i dr.), Zbirke skulpture i instalacije i Zbirke fotografije, filma, videa i digitalnih medija. Izložba problematizuje načine na koje urbana sredina može da se posmatra kao mesto gradnje i kontinuiranog formiranja identiteta, ne samo osnovnog/suštinskog već i umetničkog. Kustoskinje su Una Popović, Svetlana Mitić, Mišela Blanuša, Žaklina Ratković, i Rajka Bošković.

Bojana Janjić

 

Izložba "Rez – linija – otisak" na 4. i 5. nivou MSUB je rezultat studijskog rada na umetničkim delima iz kolekcije Muzeja koja su postavljena u svojevrsnu tematsko-interpretativnu relaciju sa savremenim umetničkim praksama i produkcijom. Sam naziv izložbe upućuje na fenomen grafičkog medija, koji u periodu između dva svetska rata u Kraljevini Jugoslaviji postaje sve zastupljeniji u praksama umetnika koji su u jednostavnosti i vizuelnoj snazi grafike, kao i njenim mogućnostima multiplikovanja, prepoznali potencijal za direktniji kritički iskaz o društveno-političkoj realnosti, neposredniju komunikaciju sa širom javnošću i bržu distribuciju socijalno angažovane poruke. Kustosi izložbe su Mišela Blanuša i Miroslav Karić.

Bojana Janjić

 

"Plava izložba" osmišljena je kao interaktivni poligon za doživljaj moderne i savremene umetnosti kroz značenja i simboliku plave boje. S namerom da na primeru percepcije i doživljaja boje istakne jedinstvenost svakog pojedinca, njihovo pravo na individualnost, sopstvenu percepciju, doživljaje, misli, stavove, izbore, izložba postavlja pitanja o značaju boje i načinima doživljaja ovog fenomena. Kustoskinje izložbe su Senka Ristivojević i Katarina Krstić.

Za sve izložbe su organizovana javna vođenja subotom u 13h i četvrtkom u 18h, dok će u okviru Dečijeg kluba biti organizovana radionica.

Posetioci mogu da pogledaju izložbe svakim danom (osim utorkom) od 10 do 18 časova, a četvrtkom od 12 do 20 časova.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak