Aktuelno iz kulture

Nikola Ljuca: Kad imate ekstremne likove, kao u predstavi "Laž", sve što reditelj može da doda je samo dekoracija

Komentari

Autor: Tanjug

28/03/2023

-

10:53

Nikola Ljuca: Kad imate ekstremne likove, kao u predstavi "Laž", sve što reditelj može da doda je samo dekoracija
Nikola Ljuca - Copyright Tanjug/Jadranka Ilić

veličina teksta

Aa Aa

Reditelj Nikola Ljuca postavlja predstavu "Laž" na sceni Beogradskog dramskog pozorišta čija je premijera zakazana za 1. april.

Ljuca je rekao da je "Laž" napisana je kao komedija, ali suštinski to nije - napisana je kao jako ozbiljna drama koja se odvija kao triler sa brojnim dramskim obrtima.

"Kad imate tako ekstremne likove koji prolaze kroz tako ekstremne situacije u 24 sata, sve što reditelj može da doda je samo dekoracija u odnosu na ono što se dešava između tih ljudi", ispričao je Ljuca za Tanjug. 

Prema njegovim rečima, izazovi su naći stil kako treba da se glumi, koji je ritam i energija, kako zadržati humor, a ne pojefitniti jako ozbiljnu temu.

U predstavi igraju Miloš Biković, Tamara Krcunović, Miodrag Radonjić i Jelisaveta Teodosić, a kojima je Ljuca već nekoliko godina pričao o tome šta bi mogli da urade zajedno dok Krcunović nije našla tekst "Laži".

Tanjug/Jadranka Ilić

 

"Tamara poznaje Florijana Zelera, pisca. Nas dvoje smo hteli da radimo njegovu dramu 'Otac' mnogo godine pre nego što se film sa Entoni Hopkinsom pojavio i postao svetski hit. Međutim, tada nismo naišli na razumevanje uprava beogradskih pozorišta", rekao je Ljuca. 

Prema njegovim rečima, kad se postavlja Zeler, to se uvek radi sa medijski eksponiranim glumačkim zvezdama, jer je jedna od tema - šta vidimo, a šta je istina.

"Uvek je zanimljivo igrati se, da uzmeš ljude koji su sveprisutni, a da ih okreneš i daš im ono što nemaju ni kao medijske persone, a ni glumačke. Za sve njih je ovo ozbilan iskorak i to je uživanje videti"; naglasio je reditelj..

Ljuca smatra da će publiku i predstavu spojiti najviše momenat neočekivanosti šta se gleda, dokle će to da ode i kako glumci to iznose.

"Drama je situirana u 24 sata, iz scene u scenu se menja sve ono što misliš o prethodnoj sceni, a teče nešto što je vrlo realistično i svakodnevno, između dva para prijatelja koji su pred jednom vrstom moralne dileme", rekao je Ljuca.

Tanjug/Jadranka Ilić

 

Prema njegovim rečima, glavna razlika između pozorišta i film je što na kraju pozorište živi sa glumcima, dok na filmu možeš da uhvatiš nešto u sekundi i ostaje zabeleženo zauvek. 

Ljuca je dodao da u pozorištu moraš da u jednoj vrsti iscrpljujućeg psihološkog i fizičkog procesa napraviš likove tako da glumac može svako veče, šta god da mu se dešava da ih igra na isti način i u istom ritmu.

"Imam sad tu vrstu opsesivnosti, jer dolazim iz filma, da štopujem scene. Kad shvatim koliko traje scena teram ih da ponavljaju do beskraja da znaju šta je tačno ritam. To njima prija. U prvom trenutku su nervozni, a posle shvate da je to jedna vrsta kontrole da tačno znaju da li su promašili nešto", rekao je Ljuca.

Posle svakog igranja prethodne svoje predstave "Smrt i devojka", Ljuca dobija tačno koliko traje izvođenje, i kaže da su "razlike u 20 sekundi".

"Kao da sam izmonitirao! I to je meni uzbudljivo", priznao je reditelj.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak