Aktuelno iz kulture

Hologram Degaove balerine na turneji, ista tehnologija "odvela" i Tupaka na Koačelu

Komentari

Autor: Euronews Srbija, ArtNet

08/05/2022

-

08:08

Hologram Degaove balerine na turneji, ista tehnologija "odvela" i Tupaka na Koačelu
Profimedia - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Aukcijska kuća Kristis kako bi izbegla troškove i složenost transporta na svetsku turneju šalje hologram čuvene balerine s potpisom francuskog umetnika Edgara Degaa.

Hologram skulpture vredne 20 miliona dolara obišao je već ekspoziture pomenute aukcijske kuće u San Francisku i Hong Kongu u susret predstojećoj aukciji na kojoj će se naći kolekcija pokojne An Bas, piše ArtNet

Prikaz bronzane skulpture bila je prikazana unutar osvetljene kutije veličine frižidera, a korišćena je tehnologija kao i ona koja je "odvela" Tupaka na Koačelu.

Ovo je prvi put da je Kristis primenuo ovu tehnologiju, za koju smatra da može biti dobra alternativa sve rizičnijoj, ali i ekološki štetnoj i preterano skupoj međunarodnoj isporuci vrednih umetničkih dela.

profimedia

Hologram može biti dobra alternativa sve rizičnijoj, ali i ekološki štetnoj i preterano skupoj međunarodnoj isporuci

"Hologram pruža realističnu digitalnu repliku, a prikazuje tri dimenzije skulpture što omogućava  imerzivno i interaktivno iskustvo posmatraču", kaže predstavnika aukcijske kuće zadužen za digitalne medije i tehnologiju.

Čuvena Degaova balerina je posebno osetljiva s obrzirom na godinu nastanka.

Prema procenama, originalna skulptura - odnosno bronzani odlivak koji je napravljen 1927. godine na osnovu voštanog modela koji datira iz 1879-81, dostići između 20 i 30 miliona dolara na aukciji koja će biti održana 12. maja u Njujorku. 

Biće to jedno od tri umetnička dela ovog umetnika koja će se naći u ponudi. 

profimedia

Bronzani odlivak koji je napravljen 1927. godine na osnovu voštanog modela koji datira iz 1879-81.

Ipak, prema rečima čelnika Kristis za sada nema planova za buduća "razgledanja" uz pomoć savremene tehnologije, odnosno holograma. Inače, uređaj koji se koristi za prikazivanje Degaove balerine vlasništvo je kompanije Proto iz Los Anđelesa, koja omogućava korisnicima da prenose žive, trodimenzionalne predstave o sebi što navode da smanjuje ogromnu količinu vremena i novca, ali i doprinosi očuvanju životne sredine.

Saradnja sa Kristis nije za Proto prva u oblasti umetnosti budući da je ova firma bila uključena u predstavljanje mnogih NFT projekata, između ostalog, i na prošlogodišnjem festivalu (sajmu) Art Basel u Majami Biču.

Prema rečima Dejvida Nasbauma, izvršnog direktora Protoa, njegova kompanija je otvorena i za druge umetničke saradnje i smatra da bi bilo interesantno videti da kraljica performansa Marina Abramović radi nešto s njima. 

"Da li bi performans Umetnik je prisutan "radio" preko holoportovanja?", upitao je on za ArtNet.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak