Najpopularniji muzeji sveta: Koliko je kovid promenio svet umetnosti
Komentari29/03/2022
-10:00
Oporavak u sferi umetnosti i kulture, nakon velikog udarca koji je zadala pandemija, konačno je počeo, budući da je u proteklih godinu dana broj posetilaca najvećih svetskih muzeja polako rastao.
Ukupno, sto najvećih svetskih muzeja imalo je 71 milion posetilaca u poređenju sa svega 54 miliona, koliko je bilo 2020. godine.
Tome je doprinelo ublažavanje epidemioloških mera i veći broj radnih dana muzeja, iako su brojke i dalje neuporedive sa brojem poseta iz vremena pre pandemije, kada je sto najposećenijih muzeja imalo 230 miliona posetilaca.
Luvr je i dalje na vrhu liste sa impresivnim brojem od 2,8 miliona gostiju, što je ipak za 7,2 miliona manje u odnosu na 2019.
Na drugom mestu je Državni ruski muzej u Sant Petersburgu sa gotovo 2,3 miliona posetilaca, koji je trenutno na samo šest procenata ispod posećenosti pre pandemije.
Treće mesto drži takođe ruska institucija - Muzej multimedijalne umetnosti iz Moskve, koji beleži rast poseta od čak 421 procenat u odnosu na 2020. godinu i koji je imao 2,2 miliona posetilaca u 2021.
Slede dve američke ustanove kulture: Metropoliten muzej iz Njujorka i Nacionalna umetnička galerija u Vašingtonu, sa 1,9 odnosno 1,7 miliona posetilaca.
Ermitaž je na šestom mestu, a slede ga Reina Sofia iz Madrida, Muzej Vatikana, Državna Tretjakov galerija iz Moskve i Centar Pompidu u Parizu.
Na listi nema muzeja iz Srbije, a poslednje stoto mesto zauzima CaixaForum iz Madrida sa 307.100 posetilaca.
Otvoreni i novi muzeji
U teoriji, doba globalne pandemije nije idealno vreme za otvaranje novog muzeja, ali nekoliko svetskih organizacija je ipak okušalo sreću i to s priličnim uspehom.
Art Newspaper piše da je berlinski dugoočekivani Humbolt Forum došao na 150. mesto najposećenijih muzeja, nakon što je konačno otvoren 20. jula.
Interesantno je i da je kineski M+ muzej nakon što je otvoren u novembru, uspeo da za samo nekoliko meseci privuče čak 371.000 posetilaca.
Dok mnoge zemlje postepeno prelaze u "post-kovid" fazu, biće interesantno ispratiti rezultate istraživanja sledeće godine i otkriti da li je entuzijazam za posetu institucijama kulture osvežen ili su ljudi trajno stekli drugačije navike kada je reč o uživanju u umetnosti.
Komentari (0)