Aktuelno iz kulture

Šta su svima nama uradile devedesete: Srpska premijera nagrađivanog filma "Kelti" sutra na Festivalu autorskog filma

Komentari

Autor: Euronews Srbija

26/11/2021

-

18:02

Šta su svima nama uradile devedesete: Srpska premijera nagrađivanog filma "Kelti" sutra na Festivalu autorskog filma
Šta su svima nama uradile devedesete: Srpska premijera nagrađivanog filma "Kelti" sutra na Festivalu autorskog filma - Copyright Promo/FAF

veličina teksta

Aa Aa

Film "Francuska depeša" čuvenog američkog reditelja i scenariste Vesa Andersona otvora večeras 27. Festival autorskog filma (FAF), koji će do 3. decembra biti održan širom Beograda i prvi put u 10 gradova Srbije, kroz selekciju od 84 filma u osam festivalskih celina.

U okviru takmičarskog programa ovogodišnjeg FAF-a sutra će (27. novembar u 19.30h, Kombank dvorana) biti prikazano ostvarenje "Kelti" Milice Tomović i biće to ujedno srpska premijera filma, koji je svetsku premijeru imao na Berlinskom festivalu. 

Milica Tomović, dobitnica nagrade za najbolju režiju na ovogodišnjem Sarajevo Film Festivalu, na konferenciji za medije je, pre svega, govorila o nazivu filma "Kelti", pitanje na koje je, kako kaže odgovorila mnogo puta, kao i pitanju identiteta koje je jedna od centralnih tema filma.

"Ime filma ukazuje na to da su likovi izgubili zemlju, u kojoj su se osećali dobro, a koje više nema - raspada se u vreme kada je radnja filma. Likovi nisu uspeli da nađu novi identitet i izabrali su onaj za koji nisu morali da se pravdaju. Identitet im je nestao, oni i ne znaju gde sada žive, i onda kao da se nalaze u nekoj neobičnoj zoni komfora. Kroz film osećamo nostalgiju prema devedesetim godinama, kao zauvek nestale, one nas duboko diraju, dosta remete, uzbuđuju, povređuju", kazala je rediteljka i scenaristkinja Milica Tomović.

Promo/Irena Canić

 

Na pitanje kako je izgledao rad sa ko-scenaristkinjom Tanjom Šljivar i kako su se odlučile na saradnju, autorka je kazala: "Volim da pišem, ali nikada nisam to umela dobro da radim. Imala sam ideju i tražila sam pomoć Tanje Šljivar. Slala bih joj tekst, ona bi ga prepravljala, davala savete. Cenim njen ukus, dobro se razumemo."

Poseban izazov - rad sa decom

Ova porodična, bračna i generacijska drama se odvija u jednom danu tokom devedesetih godina, u bivšoj Jugoslaviji, na dan proslave rođendana mlađe ćerke bračnog para, čiji mozaik sudbina čini težište ove filmske priče.

 

Za pripremu filma bilo je neophodno detaljno istraživati taj period devedesetih, tako da je Tomović imala pred sobom foto-albume svojih roditelja, ne bi li autentično prikazala taj duh i ambijent teških godina.

Na konferenciji su pored glavne mlade glumice Katarine Dimić koja tumači ulogu Minje, prisustvovale i njene najmlađe kolege. Katarina je za kraj podelila I svoje utiske o razlikama od odrastanju devedesetih godina i u današnje vreme.

"Bilo je mnogo drugačije. Meni se dopala ta razlika u odnosu na današnje vreme - kako su se igrali, što je tema rođendana bila Nindža kornjače, zanimljivo je bilo. Danas na rođendanima je drugačije, vrlo brzo svi uzimaju telefone", dodala je Dimić, navodeći da je na snimanju bilo zabavno i prijatno, da su se sve vreme lepo družili, ali da nije sigurna koliko je odraslima iz ekipe bilo teško i koliko su "morali da ih trpe".

"Bilo je izazovno. Uvek volim da pričam koliko su imali potrebu da jedu rekvizite i piju sokove. Bilo je teško i zabavno. Svi su bili deca tokom stvaranja, cela ekipa. Kad su deca dobra onda je sve lako", opisala je Tomović iskustvo rada sa decom.

Promo/FAF

Deo glumačke ekipe filma "Kelti"

Stefan Trifunović i Dubravka Kojanić osvrnuli su se na ulogu Minjinih roditelja rekavši kako je bilo izazovno promeniti perspektivu i igrati nekoga ko je devedesetih godina već bio odrasla osoba, roditelj.

U koži svojih roditelja

"Bilo je izazovno biti otac, teško je vreme, bez identiteta. Ono što mi je bilo zanimljivo je to što smo na probama radili vežbe improvizacije, na primer, kako su se mama i tata upoznali. Miličina režija je tako pomogla da se ne fokusiramo samo na problem već da razvijemo kompletne likove i njihov odnos i pre nego što su počeli bračni problemi", kazao je Trifunović.

Da se tokom rada na "Keltima" suočila sa životom svojih roditelja, navodi i Dubravka Kovjanić, koja je u vreme turbulentnih devedesetih bila dete.

"Pamtih ih kao lepe godine, a onda sam kasnije uvidela šta su one zapravo napravile mojim roditeljima. Tek kroz rad na ovom filmu sam se suočila sa životom mojih roditelja u to vreme i to kako su odglumili da se ništa ne dešava za nas u kući, a zapravo je haos, rat. I šta su te godine uradile svima nama", analizirala je Kovjanić suštinu filma.

Ono što je njoj najviše važno jeste da je uvek bilo bliskosti i vezanosti unutar porodice, tako pamti ta vremena.

Producenta Vladimira Vasiljevića je odmah privukla priča, scenario, jer je on odrastao tih godina i nisu mu ostale nimalo u lepom sećanju, naprotiv.

"Jednostavno nemam nostalgiju za tim godinama, pamtim ih kao veoma teške za život. Film opisuje tu 1993. godinu, gde postavljamo pitanje - kako se gradi život za sebe i svoju porodicu. Sa rediteljkom Milicom sam radio uspešno i ranije, tako da me je nova saradnja sa njom takođe privukla", istakao je producent Vasiljević.

Uloge u "Keltima" tumače i Nikola Rakočević, Milica Grujičić, Jelena Ðokić, Slaven Došlo, Nada Šargin, Jovana Gavrilović i Jovan Belobrković, dok se u sporednim rolama i kao gosti pojavljuju Olga Odanović, Milica Trifunović, Toma Trifunović, Jovana Stojiljković, Sofija Juričan, Marija Opsenica i drugi.

Nakon festivala u Berlinu, film "Kelti" je putovao po svetu, i osvojio nagradu žirija čitalaca bečkog lista "Štandard" na Filmskom festivalu "Viennale" u Beču, koji traje od davne 1960. godine.

Drama "Kelti" u prvoj polovini juna ove godine osvojila je‚ nagradu za najbolji dugometražni film u Takmičarskom programu 50. izdanja Međunarodnog filmskog festivala "Molodist" u Kijevu, kao i nagradu žirija kritike FIPRESCI istom prilikom.

Projekat je nastao u produkciji kompanije "EED Productions" iz Beograda, dok je koproducent kuća "Film Danas".

Komentari (0)

Kultura