Aktuelno iz kulture

Krune i odežde srpskih vladara u Istorijskom muzej: Od žezla kralja Milutina do veličanstvene haljine kraljice Simonide

Komentari

Autor: Euronews Srbija

15/11/2024

-

20:42

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Istorijski muzej Srbije obogatio je svoju postavku novim rekonstrukcijama skiptara kralja Milutina i kraljice Simonide, kao i rekonstrukcijom njene odežde. Ovi predmeti urađeni su u konsultacijama sa relevantnim stručnjacima, a na osnovu sačuvanih pisanih izvora i predstave na fresci "Loza Nemanjića" iz manastira Gračanica. 

Dušica Bojić, jedna od autora izložbe i direktorka muzeja, za Euronews Srbija objašnjava da njihova izložba "Čekajući stalnu postavku" u koju su uvršteni novi eksponati, traje već duže od godinu i po dana. 

"Mi smo prethodno imali uglavnom tematske izložbe, zato što godinama nismo imali određeni prostor u kom bismo mogli da napravimo neku izložbu. Kada smo dobili jedan prostor, rešili smo da napravimo početak jedne stalne postavke i to je ono što možete videti na izložbi 'Čekajući stalnu postavku'", kaže Bojić, dodajući da inspiraciju dobijaju iz istorijskih događaja i istorijskih ličnosti.

Tanjug/Istorijski muzej Srbije/Goran Ristović Pokimica

 

Jedan od najinteresantnijih novih eksponata je odežda kraljice Simonide, koju je na lutki vajara Darka Kuzmanovića zajedno sa timom radila kostimografkinja Jelena Stokuća i to prema motivima freske iz manastira Gračanica.

"Za svaku odeždu smo uradili i posebnu lutku, i to je krajnje interesantno, zato što prosto te lutke i oživljavaju ličnosti koje su nosile ovakve odežde. Vi imate priliku da vidite odeždu u vitrini, ali zato imate priliku odmah da vidite kopiju freske i da vidite koliko je ta odežda tačna", kaže direktorka muzeja.

Pored kopije freske Simonide, izložena je i rekonstrukcija njene krune koju su radili radionica Marsela i Simona Čivljaka, kao i njeno žezlo. Tu su i kruna kralja Milutina i njegovo žezlo, odnosno ručni krst, delo Gorana Ristovića Pokimice.

"Simonidina kruna je rađena skoro godinu dana, a ostale krune otprilike šest meseci. Napravljene su od čistog srebra sa 24-karatnom pozlatom, slatkovodnim biserima, sintetičkim i pravim kamenjem. Korišteno je između 13 i 14 starih tehnika i zato je i bilo potrebno toliko vremena da se ovi fantastični eksponati i naprave", ističe Bojić.

Tanjug/Istorijski muzej Srbije/Goran Ristović Pokimica

 

Istorijski muzej Srbije ima velike planove i za naredni period. U planu je izrada odežde kraljice Kataline, supruge kralja Dragutina, kao i odežde Jovana Olivera, najznačajnijeg velikaša cara Dušana, a uveliko se pravi i mač cara Dušana sa krunisanja i njegov oklop iz Bitke kod Velbužda, zatim kruna kralja Tvrtka Prvog i venac Stefana Prvovenčanog. 

"To bi sve trebalo da stigne do kraja ove godine", najavljuje autorka izložbe. 

Naša sagovornica ističe da su najdragoceniji eksponati ove izložbe insignije kralja Petra Prvog.

"To su kruna, plašt, žezlo, šar ili orb i kopča za plašt. Reč je o originalima rađenim u francuskoj radionici braće Faliz od Karađorđeve drške topa. Osnova je bronza, a ne srebro kao na eksponatima koji su rekonstrukcije. To je prava kruna koju je kralj Petar nosio na svojoj glavi i samo jedanput je izašla iz zemlje i to ove godine kada smo je odneli sedam dana u Banjaluku", kaže Bojić.

Raskošnu postavku Istorijskog muzeja Srbije posetioci mogu videti i subotom i to od 13 časova, u okviru programa "Subota u Istorijskom muzeju" koji obuhvata i raznovrsne sadržaje.

Ove subote, 16. novembra održaće se radionica za decu "Moda u 19. veku", koju će održati kustoskinje Olgica Lukanović i Marija Lakić, dok će istoričar Danilo Spaić biti na čelu tematskog vođenja "Vladarska odeća srpskog srednjeg veka". 

Komentari (0)

Kultura