Aktuelno iz kulture

Premijera u Lisabonu: Filmska legenda Gas van Sant predstavio mjuzikl posvećen Endiju Vorholu

Komentari

Autor: Euronews

24/09/2021

-

14:35

Premijera u Lisabonu: Filmska legenda Gas van Sant predstavio mjuzikl posvećen Endiju Vorholu
Endi Vorhol - Copyright Filipe Ferreira/Promo

veličina teksta

Aa Aa

Američki reditelj, pisac, slikar, fotograf i muzičar, Gas van Sant, rešio je da se oproba i u pozorištu i u Lisabonu je premijerno predstavio mjuzikl posvećen počecima karijere Endija Vorhola, piše Euronews.

Najpoznatiji po filmovima "Moj privatni Ajdaho" i "Dobi Vil Hanting", Gas van Sant (69) kaže da je odavno planirao da snimi film o Vorholu, da je čak napisao i scenario sa Riverom Finiksom na umu za glavnu ulogu, ali je glumac tragično preminuo 1993. u 24. godini.  Scenario je potom  sklonio u fioku.

Priča o usponu Vorhola uz najveće hitove

Međutim, reditelj nije odustao od svog sna, pa je sada odlučio da se okuša i u pozorišnoj režiji i da postavi mjuzikl "Endi". Svetsku premijeru imao je sinoć u Lisabonu u okviru Bijenala savremene umetnosti, gde je Van Sant ove godine rezidencijalni umetnik.

"Pokušao sam da, koristeći najveće muzičke hitove iz Endijevog života, objasnim njegov uspon u svetu umetnosti šezdesetih godina prošlog veka", kazao je Van Sant, koji je napisao i scenario za komad.

On je rekonstruisao početke Vorholove karijere kroz fiktivnu naraciju zasnovanu na činjenicama i sećanjima, ali i na mašti.

Mjuzikl sa portugalskim glumcima na engleskom jeziku sastoji se od zbira anegdota o Vorholovim susretima sa vodećim figurama američke kulture kao što su pisac Truman Kapote, likovni kritičar Klement Krinberg, muzičar Lu Rid ili glumica Idi Sedžvik.  

Publika upoznje umetnika "kao veoma čudnu osobu koja baš i nema mnogo veze sa Endijem Vorholom koga možda znamo", objašnjava Van Sant, koji se u svojim filmovima bavio i drugim poznatim ličnostima američke istorije: Kurtom Kobejnom u "Poslednjim danima" i gej aktivistom Harvijem Milkom u filmu "Milk".

Za glavnog glumca Đoga Fernandeša, ova uloga je bila ostvarenje životne ambicije. 

"San mi je da izađem van granica zemlje i da radim ne samo u SAD već i u evropskoj kinematografiji, da igram u pozorištu na engleskom. A kada se taj san ostvario i to ovde, u Portugalu... Nemam reči", otkrio je Fernandeš.

On smatra da malo ljudi zna kakav je Endi Vorhol zaista bio.

"Mislim da je bio stidljiv, fasciniran američkom kulturom, hteo je da bude zvezda ali nikad nije ni sanjao kakav će uticaj ostvariti".

Za Džona Romaoa, jednog od saradnika na mjuziklu, Vorhol je bio neko "delimično skriven u senkama i povučen, ali istovremeno vrlo nametljiv zahvaljujući sposobnosti da svoje ideje pretoči u realnost. Zbog toga, smatra Džon, Vorhol je za ljude oko sebe bio i fascinatan i strašan.

Mjuzikl će do 3. oktobra igrati u lisabonskom Narodnom pozorištu Dona Marija II, a nakon toga kreće na evropsku turneju gde će, između ostalog, posetiti Rim, Amsterdam, Pariz i Atinu.

Endi Vorhol rođen je 1928. u Pitsburgu kao Endrju Varhola, u porodici izbeglica iz Austrougarske (današnjeg grada Mikova u Slovačkoj). 

Počeo je karijeru kao komercijalni ilustrator ali je ubrzo postao vodeća i kontroverzna figura novonastalog pokreta pop art. Njegova najpoznatija dela su umnožene reprodukcije konzervi "kembel" supe i likova Merilin Monro, Elvisa Preslija, Mao Cedunga ili Džeki Kenedi. 

Radio je kao slikar, fotograf i reditelj, a njegov njujorški atelje, nazvan "Fabrika", bio je stecište intelektualaca, transvestita, pisaca, holivudskih zvezda i bogatih patrona. Bio je menadžer i producent eksperimentalnog rok benda "The Velvet Underground" i osnovač magazina "Intervju" (Interview).

Živeo je kao otvoreni homoseksualac pre nego što je to bilo opšte prihvaćeno. Juna 1968. na njega je pucala radikalna feministkinja Valeri Solanas, ali je preživeo.

Njemu se (greškom) pripisuje čuveni izraz da će "u budućnosti svako imati 15 minuta slave".  Njegova dela su među najskupljim slikama na svetu.

Preminuo je u Njujorku 1987. u 59. godini od srčane aritmije kao posledice operacije žučne kese.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak