Miroslav Lekić o domaćoj kinematografiji u ovoj i narednoj godini: "Naš film uspeva da izdrži komercijalnu utakmicu"
Komentari27/12/2024
-20:05
Ovog decembra Filmski centar Srbije (FCS) obeležava svoj 65. rođendan, koji je obeležila promocija srpskog kandidata za Oskara, filma "Ruski konzul" u Americi.
Iako se ostvarenje reditelja Miroslava Lekića nije plasiralo na širu listu pretendenata za prestižno priznanje u kategoriji stranog filma, on smatra da je 2024. bila uspešna za domaću kinematografiju.
"U Srbiji se godišnje premijerno prikaže 10 ili 12 domaćih filmova i ono što je jako ohrabrujuće, je da je zadržana ta tendencija da su najgledaniji filmovi domaći. Ove godine je najgledaniji film bila 'Nedelja', pa posle toga 'Jorgovani' i u svakom slučaju, domaći film i dalje ostaje jako gledan, što je dokaz on u dovoljnoj meri prati zahteve savremenog društva. Nadam se da će 2025. biti i bolja, ali hajde sačekajmo, pa ćemo da vidimo kad budemo podvukli crtu", kaže Lekić, koji je takođe i predsednik Upravnog odbora FCS.
Veća žanrovska raznovrsnost
Reditelj kaže da se nikada nije snimalo u Srbiji, kao u poslednjih nekoliko godina i da je u poslednjih pet ili šest godina, urađeno je više nego u celokupnom periodu od devedesetih naovamo.
"Postoji velika produkcija televizijskih serija, ali i filmova. Svako ko je u ovom poslu zna da je ponekad teško sastaviti ekipu zbog toga što se toliko radi i mislim da bi taj trend trebalo da se održi i sledeće godine", ističe naš sagovornik.
Pored drama i komedija, prema njegovom mišljenju, ubuduće bismo mogli da očekujemo veću žanrovsku raznovrsnost na domaćem terenu, kojoj je vrata otvorilo uspešno naučno-fantastično ostvarenje "Volja sinovljeva" reditelja Nemanje Ćeranića.
Pozitivnim ocenjuje i trendove kada je reč o povratku publike u bioskopske sale, nakon duge pauze izazvane pandemijom koronavirusa.
"'Toma' i 'Nedelja' su filmovi sa preko 600.000 gledalaca. Ako bismo gledali o regionu, zaista je domaći film je jedan od najgledanijih. Mislim da smo jedna od četiri zemlje uopšte u Evropi koja ima veću gledanost domaćih filmova nego američkih, a i rezultati koji se postižu u bioskopima, što se tiče ne samo domaćeg filma, su krajnje pristojni. Broj od 100.000 gledalaca se kod nas smatra malim neuspehom, a svugde u našoj okolini se smatra blokbasterom. Naročito je dobro što naš film uspeva da održi i da izdrži komercijalnu utakmicu i da neprekidno bude u samom vrhu, a da, naravno, svake godine bar dva domaća filma budu najgledanija u Srbiji uopšte po broju gledalaca", smatra naš sagovornik.
Šta je potrebno za osvajanje Oskara?
Lekić je bio član delegacije srpskog kandidata za Oskara u kategoriji za strani film i sa producentom Draganom Đurkovićem i glumicom Paulinom Manov i Danicom Radulović boravio je u Los Anđelesu gde je intenzivno promovisao "Ruskog konzula".
Iako se to ostvarenje na kraju ipak nije našlo na široj listi, kaže da je iskustvo koje su ovog puta stekli bilo dragoceno.
"Mislim da ćemo već iduće godine moći da pomognemo novom srpskom kandidatu za Oskara, jer smo prošli kroz proces i stekli mali 'know-how'. U tom smislu će i Filmski centar i Ministarstvo kulture, koje je ovog puta nama izašlo u susret, moći da deluje efikasnije i bolje u tom veoma potrebnom plasmanu filma, pre nego što dođe do samog glasanja i odlučivanja", smatra Lekić.
On smatra da je učestvovanje u trci za Oskara izuzetno važno, jer se na taj način svetu šalje slika o nekoj zemlji.
"Oskar, koji je najprestižnija nagrada na svetu, dodeljuje Američka akademija, koju čini deset hiljada ljudi. Vi automatski dobijate jedan široki upliv i gomila ljudi biva informisana o nekim stvarima koje vi želite da im pokažete. Da ne govorimo o samom reklamnom efektu i tome koliko film dobija na mogućnosti dalje eksploatacije, ako uđe u širi izbor, nominaciju ili osvoji Oskara. Ali da bi se došlo do Oskara jednog dana, treba dosta raditi, jer to nije samo pitanje filma", ističe reditelj.
Kaže da postoji mnogo kriterijuma koji moraju da se ispune kako bi neki film dobio šansu da se nađe u društvu najboljih na svetu, a pored visokog kvaliteta koji se podrazumeva, potrebno je ostvariti mnogo kontakata i saradnje s medijima.
"Od vremena korone skrininzi sa članove Akademije su smanjeni i u principu sada sve mnogo više ide preko linkova. Vi treba da animirate te ljude da pogledaju vaš film i da im na neki način skrenete pažnju na njega. Treba da imate čitavu jednu malu mašinu koja jako dobro poznaje mehanizam funkcionisanja Oskara, da biste mogli u svemu tome da se snađete", objašnjava Lekić.
Srbija dobija Nacionalni filmski festival
Za sledeću godinu očekuje, kako kaže, nekoliko interesantnih naslova i pokrivanje širokog žanrovskog dijapazona, a ono što je zanimljivo je da ćemo sve njih prvi put moći da vidimo na Nacionalnom festivalu koji će se prvi put održati na Zlatiboru u septembru naredne godine.
"Srbija nikada nije imala svoj nacionalni festival. Nekada smo imali festival u Puli, koji je pokrivao celu teritoriju Jugoslavije i pokrivao sve strukovne elemente vezane unutar filma. Ove godine će Srbija prvi put imati svoj Nacionalni festival gde će svi ovi filmovi o kojima pričamo biti prikazani, a neki od njih će možda imati i svoju premijeru", najavljuje reditelj.
Komentari (0)