Aktuelno iz kulture

Ministarstvo podržalo bibliotekare: Predlog Vladi za obustavljanje uvođenja tarife za autorska prava

Komentari

Autor: Euronews Srbija

24/12/2024

-

11:05

Ministarstvo podržalo bibliotekare: Predlog Vladi za obustavljanje uvođenja tarife za autorska prava
profimedia - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo kulture predložilo je Vladi Srbije usvajanje Rešenja o obustavi izvršenja Tarife OORP - Organizacije za ostvarivanje reprografskih prava, kojom je predviđeno uvođenje novčane naknade na izdavanje knjiga u javnim bibliotekama počev od 1. januara 2025. godine, izjavio je resorni ministar Nikola Selaković.

U saopštenju se navodi da je istim aktom Vladi predloženo pokretanje postupka za ocenu ustavnosti i zakonitosti Tarife, što će i biti na razmatranju i usvajanju na prvoj narednoj sednici Vlade.

"Ovim je Ministarstvo podržalo molbu Bibliotečkog društva Srbije podržanu od strane više od 10.500 građana i postupilo u skladu sa svojim nadležnostima", stoji u saopštenju.

Prethodno je Bibliotekarsko društvo Srbije apelovalo da se stavi van snage odluka da na svaku pozajmljenu knjigu ili publikaciju, javne biblioteke plaćaju 15 dinara za autorska prava.

U dopisu Ministarstvu i Vladi poručili su da bi plaćanje tarife ugrozilo opstanak javnih biblioteka i apeluju na državu da pronađe neki drugi model. 

Jelena Glišović, predsednica Bibliotekarskog društva Srbije rekla je ranije za Euronews Srbija da bibliotekari nisu konsultovani kada su donete "Tarife naknade za davanje na poslugu originala i umnoženih primeraka autorskih dela izdatih u štampanoj formi". 

Miloš Konstantinović iz OORP potvrdio je ranije za Euronews Srbija da podržavaju apel javnih biblioteka i slažu se da novac za tarife treba da izdavajaju lokalne samouprave, kao osnovači biblioteka ili da to ide direktno iz držvnog budžeta.

Uradili su i proračun da bi tarife za iznajmljene knjige na godišnjem nivou za celu Srbiju iznosile 190.000 evra. 

"Taj novac je namenjen autorima (piscima), ne ide izdavačima. Mi smo ljudi knjige, nama je biblioteka važna zato što je to naša kuća. Stalo nam je da naplata tarifa bude što jednostavnija. Slovenačko rešenje je da to ide iz budžeta", rekao je Konstantinović za Euronews Srbija.

Dodaje da su to simbolične sume za budžete gradova kao što je Beograd i Novi Sad. Utvrđeno je i ko će dobijati novac od naknada - pisci i prevodioci. Kako će se novac deliti ostaje udruženjima da se dogovore. Takođe, zna se i da pravo na naknadu od iznajmljenog dela nemaju članovi porodice preminulih pisaca.

Konstantinović kaže da je ideja da se afirmišu mladi pisci, posebno oni koji se bave poezijom. Naglaša da su naknade u zemljama EU višestruko veće. Kao primer navodi Sloveniju gde se za svaku iznajmljenu knjigu ili publikaciju izdvaja 0,9 evra, što je oko 100 dinara.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura