Nakon niza kontroverzi u Malmeu, Evrovizija uvela kodeks ponašanja za učesnike
Komentari11/12/2024
-21:50
Evrovizija je prvi put uvela zvanični kodeks ponašanja za sve učesnike, koji će važiti od sledećeg takmičenja u Bazelu.
Kodeks na jednom mestu objedinjuje pravila koja već važe, ali i neka dodatna, uključujući poštovanje zona u kojima nema snimanja, više proba iza zatvorenih vrata i efikasniji raspored proba, kako bi učesnici mogli da se odmore i čak i uživaju tokom svih dana Evrovizijske euforije.
Ono što je ključno, važi za sve koji su akreditovani za događaj - od izvođača, pa do njihove svite i prisutnih medija, a svi će morati unapred da potpišu da će se istog i pridržavati.
Evropska radiodifuzna unija, koja je vlasnik takmičenja, predstavila je mere nakon kontroverzi u ovogodišnjem izdanju Evrovizije održanom u Malmeu u Švedskoj, kada je prvi put u istoriji diskvalifikovan jedan od učesnika - predstavnik Holandije Jost Klajn.
Njega je jedna od snimateljki iz ekipe optužila da joj je pretio, nakon što ga je ona kamerom pratila posle probe. Optužbe su stigle i do švedske policije koja je pokrenula istragu, ali je na kraju oslobodila Klajna bilo kakve odgovornosti.
Muzičar, kao i holandski javni servis sve vreme su tvrdili da su ranije postigli dogovor sa organizatorima da Klajna ne snimaju posle nastupa i proba, ali da to nisu ispoštovali. Čak su pretili i da će odustati od budućih učešća, ako EBU ne uvede pravilnik koji više štiti takmičare
Diskvalifikacija predstavnika Holandije nije bio jedini buran događaj koji je obeležio ovogodišnju Evroviziju.
Izraelska delegacija tvrdila je da je njihova predstavnica Eden Golan trpela maltretiranje zbog svog učešća i da je veći deo vremena provela u svojoj hotelskoj sobi. Takođe, tokom zajedničke konferencije za štampu, neki od učesnika pravili su se da spavaju dok je Golan odgovarala na pitanja.
S druge strane, članovi irskog tima tvrdili su da su ih izraelske kolege bez njihove dozvole snimali iza kulisa događaja.
"Imaćemo samouverenije i opuštenije izvođače"
Martin Grin, direktor Evrovizije ispričao je za Variety da je kodeks nastao iz potrebe, zato što je takmičenje dobilo ogromne razmere.
"Ponekad morate da sagledate to i kažete: 'Ovo je postalo vrlo veliko. Da li upravljamo ovim na pravi način?' To je navelo EBU da uvede ulogu direktora za takmičenje koji nadgleda ono što trenutno radimo, ali i da vidi gde možemo u budućnosti da rastemo kao šou i kao brend. Ono zašta se zalažemo je ono što je pozitivno u svetu danas, a to je povezivanje ljudi kroz muziku", istakao je Grin.
On je dodao da su takođe želeli da učine život boljim za sve učesnike, kako bi im iskustvo takmičenja na Evroviziji ostalo u što lepšem sećanju.
"Određeni događaji ove godine su podstakli taj korak, ali je važno da kažemo da se svake godine radi analiza situacije. Kada su snimatelji nosi samo teške kamere na ramenima, koje je mogla da ima samo zvanična televizijska stanica, mogli su da prolaze gde hoće. Ovih dana, svako ima kameru na dlanu. Zato je postalo važno zbog dobrobiti naših izvođača, osoblja i publike da postoje mesta na kojima znate da možete skinuti šminku, podići stopala, a da vam niko neće uperiti kameru u lice. Mislim da će to svi ceniti. Naša publika će i dalje dobijati izobilje sadržaja na internetu, šou će i dalje biti odličan, ali ono čemu se nadamo je da ćemo imati samouverenije i opuštenije izvođače, koji imaju vreme da se pripreme za neverovatan trenutak", istakao je Grin.
Komentari (0)