Mađarski čardaš i japanski sake upisani na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa
Komentari05/12/2024
-09:58
Na sastanku Međuvladinog komiteta za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasleđa, koji je u toku u Asunsionu u Paragvaju na Uneskovu listu dodati su mađarski čardaš i japanski sake.
Tradicionalne japanske veštine koje se koriste u proizvodnji alkoholnih pića "sake" i "šoču" su 23. proglašeno nematerijalno kulturno nasleđe iz Japana, na koju su već upisani japansko pozorište "kabuki" i tradicionalna kuhinja "vašoku".
Tokio, takođe, nastoji da kaligrafija "šodo" bude proglašena za nematerijalno kulturno nasleđe 2026. godine, kada Unesko, organizacija UN za obrazovanje, nauku i kulturu, održava dvogodišnji pregled nominacija.
Tradicionalna proizvodnja sakea je drevna tehnika fermentacije pirinča i drugih sastojaka pomoću kalupa "koji", a reč je o jedinstvenoj metodi proizvodnje u kojoj višestruka fermentacija napreduje istovremeno u jednoj posudi.
Premijer Japana Šigeru Išiba je pozdravio ovaj potez, rekavši da je proizvodnja sakea tehnika kojom se ta zemlja "može pohvaliti celom svetu".
"Predaćemo to narednoj generaciji i iskoristiti ovu šansu da promovišemo regionalnu revitalizaciju i proširimo poslovanje u inostranstvu", rekao je Išiba.
Na listi i čardaš
I tradicionalni mađarski ples čardaš upisan je na Uneskovu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Muzej na otvorenom u Sentandreji, mađarski koordinator sporazuma o očuvanju nematerijalnog kulturnog nasleđa, naveo je u saopštenju da je Komitet u svojoj proceni istakao ulogu plesa u mađarskim zajednicama.
U saopštenju se navodi da je čardaš prisutan u svim mađarskim zajednicama u različitim verzijama i da je ostao važan deo mađarskih proslava, prenosi.
Navedeno je da je čardaš deo repertoara profesionalnih i amaterskih igrača, te da je prisutan u školama i letnjim kampovima, kao i u savremenim medijima.
Tokom ovogodišnjeg saziva Međuvladinog komiteta za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasleđa na listu nematerijalne baštine sveta upisano je i naivno slikarstvo iz Kovačice, kao i bosanske sevdalinke.
Komentari (0)