Aktuelno iz kulture

Preminuo Frenk Auerbah, jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba

Komentari
Preminuo Frenk Auerbah, jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba
Preminuo Frenk Auerbah, jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba - Copyright Tanjug/AP/David Dawson

Autor: Tanjug

12/11/2024

-

16:33

veličina teksta

Aa Aa

Frenk Auerbah, umetnik koji je stigao u Veliku Britaniju kao jevrejski izbeglica bežeći iz Hitlerove Nemačke i postao jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba, preminuo je u 94. godini, prenosi Gardijan.

"Frenk Auerbah, jedan od najvećih slikara našeg doba, umro je mirno u ranim satima u ponedeljak 11. novembra u svojoj kući u Londonu. Izgubili smo dragog prijatelja i izuzetnog umetnika, ali utehu donosi to što će njegov glas odjekivati generacijama koje dolaze", naveo je Džefri Parton, direktor Auerbahove galerije "Frankie Rossi Art Projects".

Auerbah je rođen u Berlinu 1931. godine, ali je u Britaniju stigao osam godina kasnije kao jedno od šestoro dece koju su sponzorisali Antonio i Iris Origo. 

Njegov otac, agent za inženjerske patente, i majka, koja se školovala kao umetnica su ubijeni u koncentracionim logorima u Aušvicu. 

Prvu samostalnu izložbu imao je 1974. godine u londonskoj galeriji lepih umetnosti. 

Neki posetioci nisu bili impresionirani njegovom prekomernom nanošenjem boje, ali je on našao obožavatelja u kritičaru Dejvidu Silvesteru koji je tu izložbu nazvao "najuzbudljivijom i najimpresivnijom prvom samostalnom izložbom engleskog slikara od Frensisa Bejkona 1949. godine", podseća Gardian.

Godine 2015. londonska galerija "Tejt Britain" priredila je veliku retrospektivu Auerbahovog rada zajedno sa Muzejom umetnosti u Bonu (Kunstmuseum Bonn).

Njegova slika Glava Gerde Boem zaradila je više od 5 miliona dolara 2022.

Tokom karijere koja je trajala sedam decenija, britansko-nemački umetnik bio je poznat po svojim portretima, kao i po uličnim scenama Kamden Tauna u severnom Londonu gde je držao isti studio 50 godina. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura