Aktuelno iz kulture

Preminuo Frenk Auerbah, jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba

Komentari

Autor: Tanjug

12/11/2024

-

16:33

Preminuo Frenk Auerbah, jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba
Preminuo Frenk Auerbah, jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba - Copyright Tanjug/AP/David Dawson

veličina teksta

Aa Aa

Frenk Auerbah, umetnik koji je stigao u Veliku Britaniju kao jevrejski izbeglica bežeći iz Hitlerove Nemačke i postao jedan od najznačajnijih britanskih slikara posleratnog doba, preminuo je u 94. godini, prenosi Gardijan.

"Frenk Auerbah, jedan od najvećih slikara našeg doba, umro je mirno u ranim satima u ponedeljak 11. novembra u svojoj kući u Londonu. Izgubili smo dragog prijatelja i izuzetnog umetnika, ali utehu donosi to što će njegov glas odjekivati generacijama koje dolaze", naveo je Džefri Parton, direktor Auerbahove galerije "Frankie Rossi Art Projects".

Auerbah je rođen u Berlinu 1931. godine, ali je u Britaniju stigao osam godina kasnije kao jedno od šestoro dece koju su sponzorisali Antonio i Iris Origo. 

Njegov otac, agent za inženjerske patente, i majka, koja se školovala kao umetnica su ubijeni u koncentracionim logorima u Aušvicu. 

Prvu samostalnu izložbu imao je 1974. godine u londonskoj galeriji lepih umetnosti. 

Neki posetioci nisu bili impresionirani njegovom prekomernom nanošenjem boje, ali je on našao obožavatelja u kritičaru Dejvidu Silvesteru koji je tu izložbu nazvao "najuzbudljivijom i najimpresivnijom prvom samostalnom izložbom engleskog slikara od Frensisa Bejkona 1949. godine", podseća Gardian.

Godine 2015. londonska galerija "Tejt Britain" priredila je veliku retrospektivu Auerbahovog rada zajedno sa Muzejom umetnosti u Bonu (Kunstmuseum Bonn).

Njegova slika Glava Gerde Boem zaradila je više od 5 miliona dolara 2022.

Tokom karijere koja je trajala sedam decenija, britansko-nemački umetnik bio je poznat po svojim portretima, kao i po uličnim scenama Kamden Tauna u severnom Londonu gde je držao isti studio 50 godina. 

Komentari (0)

Kultura