"Pariski uspon": Izložba posvećena najuspešnijem periodu stvaralaštva Ljube Popovića u Galeriji Arte
Komentari29/10/2024
-11:38
Izložba pod nazivom "Pariski uspon, 1963-1983", posvećena istaknutom srpskom slikaru Ljubi Popoviću otvorena je u Galeriji Arte i traje do 5. decembra.
Izložba i istoimena monografija, koje nose naziv perioda najdinamičnijeg Popovićevog stvaralaštva, nastale su zajedničkim naporom poznavalaca njegove arhive i dela, ARTE galerije i kolekcionara.
Usredsređujući se na prve dve decenije Ljubinog stvaralaštva u Parizu (1963 – 1983), izložba daje kompletan, objektivan i argumentovan prikaz Ljubinog stvaralaštva u periodu kada je ostvario najveće uspehe i stekao renome u prestonici umetnosti.
Kustoskinja izložbe Tijana Gogić za Euronews Srbija objašnjava da je od samog početka slikar bio izuzetno dobro prihvaćen u Parizu.
"Ljuba je 1963. godine otišao u Pariz i počeo da niže uspehe. Vrlo brzo je postigao zavidan renome i u odnosu na svoje kolege u toj sredini, ali i na Beograd iz kog je pošao vrlo hrabro, iako je imao vrlo neizvesnu situaciju pred sobom. Pariska sredina vrlo dobro je prihvatila njegovo autentično slikarstvo i u kontekstu teme i u načinu slikanja. Bio je vrlo otkriće mnogim kritičarima, ali i publici, a vrlo dobro prihvaćen i kod kolekcionara", objašnjava Gogić.
Posetioci izložbe, koja se održava na dve adrese - na poznatoj lokaciji Arte Galerije na Andrićevom vencu 12 i na novoj lokaciji Terazije 39 - mogu da vide slike sa prepoznatljivim Popovićevim motivima, figure žena, panorama gradova, igre svetlosti...
"Ljubine slike su poput nekog međuprostora koji je kao zaustavljen trenutak i kao da mogu da se razviju u nešto novo", kaže kustoskinja.
"Za Ljubu je karakteristično da je od početka stvaralaštva imao već definisane teme koje je kasnije samo razvijao. Kolorit koji je u različitim fazama, u različitim dominantnim tonovima, početno od crvenih i bordo do zelenih i plavih, u kontrastu su sa često mračnim i zabrinjavajućim motivima koje vidimo na njegovim slikama. Nazivom obično inicira šta bismo mogli da pretpostavimo da je motiv da ta slika nastane - ili je neka referenca na lično iskustvo, na literaturu, često i na film, ali najčešće je ženska figura dominantna i nosilac kompozicije na njegovom platnu", dodaje ona.
Izložba u Galeriji Arte otvorena je zvanično do 5. decembra, a planirana su i stručna vođenja, o kojima se zainteresovani mogu informisati putem zvaničnih naloga galerije na društvenim mrežama.
Komentari (0)