Aktuelno iz kulture

Uspavljivanje uz razvoj mašte i učenje: Prva aplikacija na srpskom jeziku koja deci priča priče za laku noć

Komentari

Autor: Euronews Srbija

28/10/2024

-

19:18

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Mnoge generacije dece nekada su se uspavljivale slušajući bajke i basne sa audio-kaseta, a kasnije i kompakt-diskova. Nešto slično konačno su dobili i današnji mališani zahvaljujući mobilnoj aplikaciji "Pričaj mi". 

Ova aplikacija nije samo kolekcija priča, već i bogat izvor edukativnih tekstova, prilagođenih najmlađoj publici, sa ciljem da deci pruži sadržaje koji su istovremeno zabavni i obrazovni.

Miloš Maksimović, jedan od kreatora aplikacije za Euronews Srbija objašnjava da YouTube, kom mnogi roditelji pribegavaju kada hoće da umire decu, pored auditivne, predstavlja i, često prekomernu, vizuelnu stimulaciju za mališane.

"Palo mi je na pamet da uradimo nešto što bi bilo dobro i korisno, a to je da imamo zapravo samo audio stimulaciju. Aplikaciju smo pravili skoro godinu dana i napravljena je tako da se koristi bez ekrana. Možeš da ugasiš ekran i da dete uživa u tom audio sadržaju", kaže naš sagovornik, dodajući da audio sadržaji podstiču maštu kod deteta. 

Priče razvijaju maštu

Dokazano je da čitanje deci od najranijeg uzrasta ima neprocenjiv uticaj na njihov razvoj. Priče podstiču razvoj mašte, obogaćuju njihov vokabular, i pomažu deci da bolje razumeju svet oko sebe. Kroz slušanje priča, deca uče o emocijama i razvijaju sposobnost koncentracije.

"Basne, na primer, pomažu da se razvije kritičko razmišljanje. Pa čak i deca koje ne razumeju neke reči, kada slušaju složene rečenične strukture, biće zapravo komunikativnija u budućnosti", objašnjava Maksimović.

Izuzetno su vodili računa o selekciji priča, a u tome im pomaže psihološkinja Ana Mirković. Ipak, tvorac aplikacije ističe da "Pričaj mi" nikako nije zamena za roditeljstvo. 

Unsplash/Annie Spratt

 

"Naprotiv, savet je da roditelji slušaju zajedno sa decom, stopiraju, pauziraju i onda razgovaraju o tome", kaže on, dodajući da sudeći po interesovanju, može da zaključi da je upravo takav sadržaj nedostajao na domaćem tržištu.

Sadržaj je podeljen u tri kategorije: priče za laku noć, 'Nauči me', a uskoro dolaze i umirujući zvuci poput zvuka vožnja automobila, veš-mašine i fena uz koju vole da se uspavljuju mnoga deca.

I Konstrakta pripoveda za mališane

Aplikacija je nastala u saradnji sa "Dedal Dev" firmom, a svoje prijatne i umirujuće glasove, pored Maksimovića, pozajmljuje još šest pripovedača.

"Baš smo ponosni. Tim njie preveliki, ali smo celim srcem u ovom projektu. Osim moje malenkosti, tu je Dejan Košanin koji podpisuje i audioprodukciju koja je zaista na vrhunskom nivou. Tu je Maja Miralem, naša mlada koleginica iz Novog Sada, zatim Danijela Tanacković koju smo imali prilike da čujemo na radiju, Ivan Zarić i Ana Đurić -Konstrakta, ljudi koji imaju divnu dikciju, tople glasove i na fin način pripovedaju", kaže naš sagovornik. 

Za nedelju dana postojanja aplikacije, preuzelo ju je čak 25 odsto slušalaca iz inostranstva, građani Srbije iz Dijaspore, a Miloš objašnjava da očekuju da će taj broj i rasti.

"Ja sam smislio jedan mali slogan: 'Da vaše dete ne zaboravi naš jezik' i, mislim da je to jako važno", ističe on, dodajući da se aplikacija preuzimala u Skandinaviji, Americi i mnogim zemljama Evrope.

"Pričaj mi" je dostupna u Google Play i App Store prodavnicama, a od večeras će biti dostupne 42 priče. 

"Deset je apsolutno besplatno, a doneo sam i poklon za sve gledaoce Euronews-a. Mogu da ukucaju promo kod - enews i otključaće još dve besplatne priče", kaže naš sagovornik.

Komentari (0)

Kultura