Autor "Trejnspotinga" Irvin Velš i Hanif Kurejši na festivalu Krokodil u Beogradu
Komentari05/08/2021
-09:25
Festival Krokodil svečano će biti otvoren u četvrtak, 26. avgusta, u 20 sati na amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije, kada će se dvojica pisaca koji spadaju među najznačajnije britanske i globalne autore današnjice, Irvin Velš i Hanif Kurejši, predstaviti publici u razgovoru s voditeljima programa Mimom Simić i Galebom Nikačevićem.
Kako navode organizatori, Velš i Kurejši će čitati i izvode iz svoje prozne produkcije. Velš je svetsku slavu stekao već nakon prvog dela "Trejnspoting", po kojem je Deni Bojl snimio istoimeni hit film. Kurejši ("Buda iz predgrađa", "Intimnost", "Nešto da ti kažem"...) se našao na listi 50 najvećih britanskih autora od kraja Drugog svetskog rata.
Borders vs. Frontiers
Trinaesto izdanje književnog festivala Krokodil biće održano do 29. avgusta pod simboličnim nazivom "Borders vs. Frontiers".
"U specifičnoj atmosferi sada već dugotrajne pandemije Kovid-19 kada pravila više nikom nisu najjasnija, festival Krokodil u dijalektički međuodnos stavlja one granice koje nas sputavaju i drže u mestu (Borders) s onima do kojih uspevamo da dobacimo i koje su tu da bismo ih neprestano pomerali (Frontiers)", navode organizatori.
U okviru četiri festivalska dana (četvrtak, petak, subota i nedelja) na amfiteatru ispred Muzeja Jugoslavije, u Centru za kulturnu dekontaminaciju i u Jugoslovenskoj kinoteci biće predstavljena vrhunska selekcija domaćih, regionalnih i stranih pisaca. Smenjivaće se čitanja, razgovori, sofa intervjui, susreti s novinarima i publikom, potpisivanja knjiga, tribinski programi, debate, promocije, online uključenja, video projekcije i konferencije.
Veče drugo
Amfiteatar ispred Muzeja Jugoslavije biće mesto održavanja i druge večeri festivala (petak, 27. avgusta od 20 sati), a publici će se predstaviti Igor Štiks, Ognjenka Lakićević, Ana Miloš, Damir Karakaš i Elvedin Nezirović. Putem online uključenja u programu će učestvovati i Aleksandar Hemon direktno iz Prinstona.
Poseban segment ove večeri biće posvećen sećanju na tragično preminulog pisca Bekima Sejranovića (1972-2020). Izvode iz Sejranovićevog dela čitaće glumac Leon Lučev, dok će u razgovoru s Vladimirom Arsenijevićem o Bekimu, njegovom liku i delu, govoriti izdavač Ivan Bevc i prozna autorka i pesnikinja Milica Vučković.
Veče treće
Dragan Markovina, Ivana Bodrožić, Katarina Mitrović, Kristian Novak, Semezdin Mehmedinović i Saša Stanišić koji će učestvovati putem online uključenja iz Hamburga predstavljaju se 28. avgusta (subota od 20 sati, amfiteatar ispred Muzeja Jugoslavije). Ove večeri, u kratkom razgovoru, istoričari Tvrtko Jakovina, Dubravka Stojanović, Ruža Fotiadis, kao i pisac Semezdin Mehmedinović najaviće konferenciju Histoire pour la liberté koja u nedelju zatvara ovogodišnji Krokodil.
Debatni program
Debatni program biće održan 28. avgusta od 11 sati i dan kasnije od 12 sati u Centru za kulturnu dekontaminaciju (CZKD).
Debatni program biće otvoren predstavljanjem projekta Objedinjujuća snaga različitosti: evropska književnost kroz vreme, žanrove i jezike izdavačke kuće IPC Media. Autori i prevodioci koji su učestvovali u ovom projektu dotaćiće se dijahronog sagledavanja raznolikosti evropskih jezika i žanrovske razuđenosti evropskih književnih tradicija, kao i doprinosa srpske i regionalne književne scene polifoniji i polimorfiji evropskih literarnih glasova.
Nakon ovog programa, sledi debata "Borders vs Frontiers" u kojoj će pored učesnika gore pomenutog projekta, dobitnika evropske nagrade za književnost Darka Tuševljakovića i poljskog pisca, ilustratora i dizajnera Marćina Vihe učestvovati i albanska autorka, prevoditeljka, novinarka i radnica u kulturi Milena Seljimi.
U nedelju, 29. avgusta, biće održana regionalna panel diskusija u okviru projekta "Better Together" na kojoj će se okupiti veliki broj predstavnika organizacija iz nevladinog sektora zemalja regiona zapadnog Balkana (Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija i Kosovo) i Evropske unije (Hrvatska, Slovenija, Bugarska i Rumunija) u diskusiji o načinu na koji su državne institucije odgovorile na pandemiju u odnosu na nevladin sektor, a pogotovo u odnosu na organizacije iz domena kulture i kreativnih industrija. Razgovaraće se i o pregovaračkim sposobnostima i kapacitetima ovih organizacija u vanrednim okolnostima.
Veče četvrto
Četvrto i završno veče 13. festivala Krokodil (nedelja, 29. avgust, od 18 sati u Jugoslovenskoj kinoteci) biće predstavljeno poslednje izdanje edicije Zajednička čitaonica pod naslovom "Mladost", kao i integralno izdanje koje obuhvata svih devet knjiga ove edicije koje će do tada biti objavljene. U razgovoru će učestvovati urednici Zajedničke čitaonice Vladimir Arsenijević i Igor Štiks, kao i neki od autora koji su svojim esejima doprineli ovom projektu.
Od 19 sati, ovogodišnji Krokodil će zatvoriti konferencija "Histoire pour la liberté" na kojoj će učesnici razgovarati o odgovornosti istoričara i neistoričara za kreiranje istorijskih narativa i politiku sećanja. U razgovoru će učestvovati: Ivana Bodrožić, Igor Štiks, Semezdin Mehmedinović, Damir Agičić, Husnija Kamberović, Tomas Šad, Milivoj Bešlin. Razgovor će moderirati Dragan Markovina i Tvrtko Jakovina.
Podrška simboličnom donacijom
Svi festivalski programi biće besplatni za prisutnu publiku i otvoreni za javnost. S tim da će prisutni biti pozvani da simboličnom donacijom u vidu novčanog priloga podrže održavanje programa ovogodišnjeg festivala, navode organizatori.
Onlajn praćenje večernjeg programa ispred Muzeja Jugoslavije biće moguće uz kupovinu onlajn karte putem internet platforme entrio.si. Sa kupljenim kartama za onlajn program, snimak sve tri večeri moći će da se pogleda do 1. septembra.
Onlajn prenos debatnog programa u subotu i nedelju, 28. i 29. avgusta, moći će besplatno da se prati putem Jutjub kanala Krokodil Engaging Words.
Komentari (0)