Aktuelno iz kulture

Violončelista Aleksandar Latković: Koncerti za bebe su misija Beogradske filharmonije

Komentari

Autor: Tanjug

12/01/2024

-

14:05

Violončelista Aleksandar Latković: Koncerti za bebe su misija Beogradske filharmonije
Violončelista Aleksandar Latković: Koncerti za bebe su misija Beogradske filharmonije - Copyright Beogradska filharmonija/Marko Đoković

veličina teksta

Aa Aa

Violončelista Aleksandar Latković kaže da su tradicionalni "Koncerti za bebe" Beogradske filharmonije izvođački izazov za njene muzičare, ali misija.

"Muzika je živa stvar, publika su živi ljudi, bebe, deca ili odrasli. Svi imaju svoje reakcije i sva ta magija koja se dešava između izvođača i publike je uvek nekako živa, skoro opipljiva", rekao je Latković Tanjugu.

Nakon decembra, Beogradska filhamonija je danas u svojoj sali održala poslednji u nizu januarskih "Koncerata za bebe", za uzrast do dve godine, a Latković najavljuje valcere u njihovom nastavku 12, 13. i 14. februara.

"Programi se koncipiraju u zavisnosti od uzrasta publike i nisu uvek isti. Tako smo za najmlađu publiku često svirali uspavanke, međutim ovaj program je malo širi. Tema su valceri, tako da imate Johana Štrausa, bečke valcere i ruske valcere, iz 'Krcka Oraščića' Čajkovskog i 'Labudovog jezera'", naveo je Latković.

Prema njegovim rečima, tokom polučasovnih koncerata bisera klasične muzike deca muziku upijaju na nivou nesvesnog, ali to ostaje u njihovom pamćenju.

Beogradska filharmonija/Marko Đoković

 

"Kad dođu na koncerte za predškolsku, pa za školsku decu i na kraju kada postanu, nadamo se, naši pretplatnici i dođu u filharmoniju kao odrasla publika, oni klasičnu muziku već imaju u svojoj krvi", ocenio je Latković.

Pošto deca na tim koncertima znaju da zaplaču ili pokušavaju da dodirnu instrumente, Latković kaže da muzičari preko proba bivaju koncentrisani na određeni program, a praksa ih nauči na to šta god da se desi. 

"Dešavali su se nestanci struje u prošlosti pa muzika nekako nastavi dalje, a dečiji smeh i dečiji osmeh je nešto najlepše što može da nas omete", dodao je muzičar.

Beogradska filharmonija/Marko Đoković

 

Latković je priznao da upotreba mobilnih telefona na njihovim koncertima za bebe ne može da se izbegne, kao ni na rok koncertima gde ljudi žele da zabeleže omiljene trenutke.

"Meni je naravno draže ako se ne snima i slika,  jer onda smo svi koncentrisani na to kako će naše dete da ispadne u tom trenutku i taj deo koncerta nam promakne", primetio je Latković.

Prema njegovim rečima, misija muzičara Beogradske filhamronije je da pruži publici "sat, dva putovanja, da u trenutku, u tom malom delu dana, zaboravimo sve drugo".

"Onda smo uspeli u našoj misiji da im pružimo nešto i da ih odvedemo na neko putovanje i oplemenimo. I oni nas i mi njih. Da smo pustili da nas muzika u mislima odvede negde drugde", zaključio je Latković.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara
Aktuelno iz kulture

Najskuplja voćka u istoriji: Kontroverzna instalacija sa bananom zalepljenom za zid prodata za preko šest miliona dolara

Konceptualno delo Mauricija Katelana kupio je kineski investitor u kriptovalute Džastin San za četiri puta veći iznos od procenjenog.

21/11/2024

10:43

pročitaj celu vest
"Virdžina" u novom ruhu: Digitalno restauriran kultni film Srđana Karanovića o devojčici koja je odrastala kao dečak