Ana Brnabić najavila ulaganje više od deset miliona evra u lokalitet Vinča-Belo brdo: "Zaustavili smo propadanje"
Komentari12/10/2023
-11:51
Danas obeležavamo dan kada smo spasli arheološko nalazište Vinča-Belo brdo, rekla je danas premijerka Ana Brnabić prilikom obilaska tog lokaliteta i najavila da će u naredne tri-četiri godine u projekat biti uloženo više od 10 miliona evra.
"Nalazimo se na lokalitetu koji čuva blago staro sedam hiljada godina. Mi smo posle više decenija prvi put zaustavili propadanje lokaliteta. Moja poruka danas je da obeležavamo dan kada smo prvi put zaustavili propadanje lokaliteta i spasili arheološko nalazište Vinča-Belo brdo. I to je ono najvažnije što smo uradili. To je prvi korak na jednom dugom putovanju", rekla je Brnabić novinarima.
Ona je zahvalila timu arhitekata koji je pobedio na konkursu i izradio inspirativno rešenje.
"Mnogo koraka ima, ali prvi korak smo završili zahvaljujući partnerstvu sa SAD i ambasadorovim fondom. Zaštitili smo propadanje i eroziju nalazišta i sad možemo spavati mirno i da se ne ponavlja da deo arheološkog nalazišta ide u Dunav", navela je Brnabić.
Sledeći korak, prema njenim rečima, jeste kolektor i sistem za izradu preradu otpadnih voda kako bi se zaštitila reka Bolečica koja je, kako kaže, jedna od najzagađenijih na teritoriji Beograda.
"Veliko deo problema ćemo resiti kolektorom, kako za nalazište tako i za čitavo naselje Vinča u opštini Grocka. Drugi deo problema će se rešiti izgradnjom velikog prečišćivača za otpadne vode, posle ćemo raditi obaloutvrdu, biciklističku stazu...Treće što sledi jeste izgradnja naučnog centra za istraživanje neolita i izgradnja vizitorskog centra", rekla je Brnabić.
Premijerka je istakla da će u čitav projekat u naredne tri-četiri godine biti uloženo preko 10 miliona evra, od čega najmanje 1,5 miliona evra iz grada, a sve ostao iz budžeta Vlade Srbije čime se, kako je istakla, pokazuje drugačiji odnos prema kulturi i istorijskom nasleđu.
Kristofer Hil: Zaštita nacinalne kulturne baštine je podrška razumevanju prošlosti
Ambasador Sjedinjenih Ameičkih Država u Beogradu Kristofer Hil je u društvu premijerke Srbije obišao lokalitet i medijima rekao da je zaštita kulturne nacionalne baštine podrška razumevanju prošlosti.
"Velika je čast biti ovde danas sa premijerkom Anom Brnabić i zamenicom premijerke Gojković. Ambasada SAD je veoma ponosna zbog učestvovanja u ovom projektu, na mali ali voleo bih da mislim značajan način. Naravno zabavniji deo tek stupa. Da vidimo šta se nalazi ispod ovog zemljišta, ali moralismo najpre da stabilizujemo ovaj lokalitet", istakao je Hil prilikom obilaska lokaliteta koji je delimično finansiran iz sredstava Ambasadorskog fonda za zaštitu kulturne baštine (AFCP).
On je naglasio da je stabilizcija vrlo važan faktor u mnogim aspektima života, ne samo na polju zaštite kulturne baštine.
"Zaštita kulturne nacionalne baštine je podrška razumevanju naše prošlosti, a razumevanje prošlosti je vrlo kompleksno samo po sebi možda kompleksno kao i razmišljanje kakva nas budućnost čeka", rekao je Hil.
Američki diplomata je istakao posebno zadovoljstvo na prilici da ambasada SAD u Srbiji sarađuje sa naučnicima u Srbiji, arheolozima, ali i svima drugima koji su bili uključeni u projekat sanacije.
"Savremena Srbija ima jako puno talenata i divno je videti taj talenat upregnut u razumevanje prošlosti. I iako je Vinčanska kultura zadirala dalje od obala Dunava, jako mi je značajno da vidim kako je Srbija prihvatila da je zapravo ta kultura zasnovana na toj najznačajnijoj reci Evrope. Mislim da možemo u većoj meri da gledamo na Srbiju kao dunavsku zemlju, i sa tim na umu, svi jedva čekamo da i u budućnosti radimo na sličnim projektima", zaključio je Hil.
Hil je istakao da Ambasadorski fond postoji u mnogim zemljama, a da je njegov cilj zaštita kulturne baštine.
"Velika je čast imati mogućnost i učestvovati u zaštiti ovakvog lokaliteta koji nije samo deo baštine Srbije već šireg područja Evrope. Za amatera istoričara poput mene jako je teško zamisliti da je postojalo bilo šta pre bronzanog doba. Ali evo nas ovde i vidimo da su hiljadama godina pre bronzanog doba ljudi živeli ne samo kao kao lovci ili skupljači već i u zajednicama", rekao je Hil na konferenciji za medije.
Kapitalni projekat "Rekonstrukcija, revitalizacija i prezentacija arheološkog lokaliteta Belo brdo u Vinči" sprovodi Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, u saradnji sa platformom "Srbija stvara", Ministarstvom kulture, Gradom Beogradom i Muzejom grada Beograda.
Kapitalni projekat otpočeo je sa implementacijom januara 2021. godine i podrazumeva početnu investiciju Vlade Republike Srbije od 364.400.000 dinara, odnosno oko tri miliona evra, kako bi se nalazište očuvalo i postalo, ne samo turistička destinacija, već i centar izvrsnosti za proučavanje neolitske kulture u Evropi.
Vlada SAD je podržala projekat kroz Ambasadorov fond za zaštitu kulturne baštine, u iznosu od 475.000 dolara.
Sredstva Ambasade SAD omogućila su prvu fazu sanacije koja obuhvata obalu utvrde sa nizom armiranih šipova za zaustavljanje klizišta na arheološkom nalazištu uz obalu Dunava, kako bi se sprečio gubitak kulturnog nasleđa starog 7.500 godina.
Komentari (0)