Raste strah od rata u Evropi: Sve više Nemaca gradi skloništa za slučaj nuklearne katastrofe
Komentari11/04/2025
-14:54

Potražnja za specijalno opremljenim bunkerima i skloništima za vanredne situacije drastično je porasla u Nemačkoj, tvrde tamošnji agenti za nekretnine.
Otkako je prošle godine nemački ministar odbrane Boris Pistorius izjavio da država "mora biti spremna za rat do 2029. godine", vlada je povećala izdvajanja za odbranu, a proizvođači automobila razmatraju mogućnost preusmeravanja fabrika na proizvodnju vojnih zaliha.
Kao deo prelaska na ratni režim, koji bi mogao da stupi na snagu, ako Evropa bude zahvaćena punim sukobom, jedna firma je pronašla je "rupu" na tržištu i rešila da je popuni svojim uslugama - reč je o agenciji za nuklearna skloništa.
Peter Ornhamer iz "German Bunker Makler" kaže za Euronews da je potražnja za objektima otpornih na eksplozije "veoma značajno" porasla. Veliki broj njegovih klijenata iz svih delova Nemačke, želi da se osigura postavljanjem bunkera na svojim imanjima.
Iako Nemačka već ima veliki broj skloništa i bunkera koji su ostali još iz Drugog svetskog i Hladnog rata, mnoga od njih su zapuštena i zahtevaju skupe investicije, pa prema sajtu "Bunker Makler"-a, "ne postoji nijedno javno sklonište za civile u Nemačkoj".
AP Photo/Jae C. Hong
"Politički razvoj događaja tokom prošle godine doveo je do promene stavova u društvu, pa sada porodice preduzimaju korake kako bi obezbedile svoju sigurnost", navodi se na njihovom sajtu.
Firma takođe nudi onima koji nemaju uslov da instaliraju bunker na svom imanju, da unapred rezervišu svoje mesto na nekoj drugoj lokaciji u slučaju nuklearnog udara.
"German Bunker Makler" takođe nudi mesta u takozvanim "hotelskim skloništima" u okviru programa koji priprema podzemne garaže da služe kao skloništa u vanrednim situacijama. Kada bude potrebno, garaže mogu biti očišćene od automobila, njihova vrata zatvorena, postavljeni kreveti i zalihe, a ventilacioni sistemi uključeni.
Mesta u takvim bunkerima koštaju između 35 i 89 evra dnevno u mirnodopskim uslovima, a između 85 i 180 evra dnevno u vanrednim situacijama. Članarine počinju u mirnodopskom periodu, a ugovori traju između sedam i deset godina.
Skuplji paket uključuje prostor u skloništu, sobu u hotelu sa četiri zvezdice, garantovane zalihe hrane za tri meseca, kao i pristup velnes i spa zoni. Jeftiniji paket podrazumeva samo prostor u skloništu, a usluge hotela ne mogu se koristiti osim u vanrednim situacijama.
Suvišan program
Ostali agenti za nekretnine širom Nemačke takođe su rešili da iskoriste aktuelnu političku nestabilnost i počeli da nude rezervaciju bunkera u različitim krajevima zemlje.
Prema izveštaju nemačkog Bundestaga iz januara ove godine, na njihovoj teritoriji postoji 579 skloništa, sa oko 478.000 mesta, preostalih od originalnih 2.000 bunkera izgrađenih u nekadašnjim zapadnonemačkim državama. To uključuje podzemne garaže, železničke stanice i zaštićene bolnice koji su služili za smeštaj stanovništva tokom vazdušnih napada u Drugom svetskom ratu.
Međutim, prema podacima, nijedan od civilnih objekata za odbranu nije funkcionalan i operativan.
Vlada je odlučila da napusti koncept skloništa 2008. godine i "prekine sa funkcionalnim održavanjem javnih skloništa", jer je Evropa živela u relativno mirnim vremenima.
Švajcarska je krajem prošle godine najavila da će uložiti oko 250 miliona evra u modernizaciju svojih skloništa za vanredne situacije, jer prema tamošnjim zakonima, njima treba da ima pristup svaki građanin i svaka zgrada mora da ima predviđen prostor za takve okolnosti.
Skloništa imaju vrata ojačana za zaštitu od nuklearnih eksplozija – ali trenutno mnogi ljudi ih koriste kao vinske podrume.
Komentari (0)