Evropa

Šta je misteriozni "Orešnik"? Nova ruska raketa testirana u Ukrajini, ali šalje poruku direktno Americi

Komentari

Autor: Guardian

22/11/2024

-

11:32

Šta je misteriozni "Orešnik"? Nova ruska raketa testirana u Ukrajini, ali šalje poruku direktno Americi
Šta je misteriozni "Orešnik"? Nova ruska raketa testirana u Ukrajini, ali šalje poruku direktno Americi - Copyright Tanjug/AP/Ukrainian Emergency Service

veličina teksta

Aa Aa

SAD veruju da je Rusija u četvrtak u napadu na Ukrajinu ispalila balističku raketu srednjeg dometa koja nikada ranije nije bila upotrebljena, što je eskalacija za koju analitičari kažu da bi mogla da ima implikacije na evropsku protivraketnu odbranu, piše Guardian.

Američka vojska je saopštila da je dizajn ruske rakete zasnovan na dizajnu ruske interkontinentalne balističke rakete (ICBM) dometa 5.800 kilometara RS-26 Rubež.

Nova raketa je bila eksperimentalna i Rusija verovatno poseduje samo nekoliko njih, rekli su zvaničnici. Pentagon je naveo da je raketa ispaljena sa konvencionalnom bojevom glavom, ali da Moskva može da je modifikuje ako želi.

"Mogla bi sigurno da se preuredi tako da nosi različite tipove konvencionalnih ili nuklearnih bojevih glava“, rekla je portparolka Pentagona Sabrina Sing.

Džefri Luis, stručnjak za neproliferaciju naoružanja na Institutu za međunarodne studije Midlberi u Kaliforniji, rekao je da je ruski predsednik Vladimir Putin ranije nagovestio da će Rusija završiti razvoj sistema balističkih raketa srednjeg dometa (IRBM), nakon što su Vašington i Berlin dogovorili raspoređivanje američkih raketa dugog dometa u Nemačkoj od 2026.

"RS-26 je uvek bio glavni kandidat“, rekao je Luis.

Sing je rekla da Pentagon novu varijantu projektila smatra "eksperimentalnom". 

"Ovo je prvi put da ga vidimo da se koristi na bojnom polju... Zato je smatramo eksperimentalnom", rekla je ona.

Američki i britanski izvori naveli su da veruju da je raketa ispaljena na Dnipro eksperimentalna balistička raketa srednjeg dometa (IRBM) koja ima nuklearni kapacitet i ima teoretski domet ispod 5.500 km. To je dovoljno da stigne u Evropu ako je ispaljena na jugozapadu Rusije, ali ne i u SAD.

Ukrajinske vazduhoplovne snage su prvobitno saopštile da je projektil interkontinentalni. Iako je lansiranje IRBM-a poslalo manje preteći signal, ovaj slučaj bi ipak mogao da izazove uzbunu, a Moskva je obavestila Vašington malo pre lansiranja, navode američki zvaničnici.

Da li će ruski raketni udar uticati na NATO?

Timoti Rajt, sa Međunarodnog instituta za strateške studije, rekao je da bi ruski razvoj novih projektila mogao uticati na odluke u zemljama NATO-a o tome koje protivvazdušne odbrambene sisteme da kupe, kao i koje ofanzivne sposobnosti da nastavi.

Nova američka baza za balističke rakete na severu Poljske već je izazvala ljutite reakcije Moskve. Američka baza u Redzikovu deo je šireg NATO raketnog štita i dizajnirana je za presretanje balističkih projektila kratkog do srednjeg dometa.

Putin: "Orešnik" je odgovor na američke rakete u Evropi

Ipak, Putin je rekao da lansiranje novog IRBM-a u četvrtak nije odgovor na bazu u Poljskoj, već na nedavne ukrajinske udare dugog dometa unutar ruske teritorije sa zapadnim oružjem.

Nakon odobrenja administracije predsednika Džoa Bajdena, Ukrajina je 19. novembra napala Rusiju američkim ATACMS-ima i Himarsima i britanskim projektilima Storm šedou, naveo je Putin.

Ruski predsednik je u televizijskom obraćanju naciji priznao da je Moskva pogodila ukrajinski vojni objekat novom balističkom raketom i rekao da se zove "Orešnik“ (lešnik).

On je rekao da je njeno raspoređivanje odgovor na američke planove za proizvodnju i razmeštanje raketa srednjeg i kratkog dometa i da će Rusija "odlučno i simetrično odgovoriti“ u slučaju eskalacije.

Moskva je saopštila da je gađala postrojenje za proizvodnju raketa u ukrajinskom gradu Dnipru, gde se nalazi raketno-kosmička kompanija "Pivdenmaš", koju Rusi nazivaju "Južmaš".

Tanjug/AP/Russian Presidential Press Service

 

Putin je rekao da Rusija razvija rakete kratkog i srednjeg dometa kao odgovor na planiranu proizvodnju, a zatim na raspoređivanje raketa srednjeg i kraćeg dometa od strane SAD u Evropi i Aziji.

"Verujem da su Sjedinjene Države pogrešile što su jednostrano uništile sporazum o eliminaciji raketa srednjeg i kraćeg dometa 2019. godine pod nategnutim izgovorom“, rekao je ruski predsednik, govoreći o Ugovoru o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF).

SAD su se formalno 2019. povukle iz sporazuma koji je potpisan 1987. nakon što su rekle da Moskva krši sporazum, što je Kremlj negirao.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa