Merc još nije postao kancelar, a birači u Nemačkoj nezadovoljni: Demohrišćani i AfD gotovo izjednačeni
Komentari04/04/2025
-13:13

Lider Hrišćansko demokratske unije i kandidat za nemačkog kancelara Fridrih Merc još nije preuzeo tu dužnost, a njegovim radom već je nezadovoljno 70 odsto birača, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnenja prema kome Mercovi Demohrišćani imaju 26 odsto podrške, a AfD 24 procenta, piše Dojče vele.
Ispitivanje je obavio "Nemački trend" (Deutschlandtrend) javnog servisa ARD, i ono je pokazalo da se podrška strankama znatno promenila, pa tako Demohrišćani (CDU/CSU), koji su na izborima osvojili najviše glasova (29 odsto), sada imaju podršku od 26 procenata, a istovremeno, desno-populistička Alternativa za Nemačku (AfD), koja je na izborima osvojila drugo mesto sa 21 odsto glasova, sada je dosegla novi rekord - 24 odsto glasova.
Socijaldemokratska partija Nemačke (SPD), s kojom Demohrišćani pregovaraju o sastavljanju nove vlade, ostaje na 16 odsto, što je inače bio najlošiji ikada rezultat za tu stranku na nekim izborima za Bundestag.
Zeleni bi, da su iduće nedelje izbori, pali na 11 odsto (jedan procenat manje nego na izborima) glasova, dok bi Levica osvojila jedan odsto više nego 23. februara. Levo-populistički Savez Sara Vagenkneht (BSW) i Liberali (FDP), isto kao i na poslednjim izborima, ne bi prešli cenzus od pet odsto za ulazak u parlament.
Reprezentativna anketa sprovedena je od 31. marta do 2. aprila, na uzorku od 1.334 nemačkih birača.
Kako se navodi, čak 70 odsto ispitanih nezadovoljno je njegovim radom, a uzroci za taj pad popularnosti može da bude Mercovo popuštanje kad je u pitanju ustavom zagarantovana tzv. "kočnica dugova" koja je reformisana kako bi se zaduživanjem obezbedilo finansiranje troškova za odbranu, ali i kreditni paket od 500 milijardi evra za infrastrukturu i klimatsku zaštitu, oko čega su se prethodno dogovorile stranke buduće koalicione vlade.
Kakvi izazovi čekaju Merca
Pre izbora, Merc i Demohrišćani bili su protiv novog zaduživanja, ali su se nakon izbora pozvali na promenjenu globalnu situaciju, što za većinu građana Nemačke to nije verodostojno.
Merc je najavljivao da, u slučaju pobede, može u rekordnom roku da sastavi vladu ali je sada očito da je Demohrišćanima i Socijaldemokratama očigledno potrebno mnogo više vremena za koalicione pregovore nego što se očekivalo.
Oni se odvijaju iza zatvorenih vrata, ali povremeno procure detalji koji otkrivaju da su mnoge teme još uvek sporne.
Ipak, velika većina nemačkih birača uverena je da će se CDU, CSU i SPD na kraju uspeti da se dogovore, piše DW i dodaje da s obzirom na brojne teme koje su još uvek sporne, to će zahtevati veliku spremnost na kompromis, a to je nešto što u društvu koje je sve više podeljeno nije samo po sebi razumljivo.
Tanjug/AP/Martin Meissner
Dodaje se da će buduća nemačka vlada biti pod velikim pritiskom - i na unutrašnjem i na spoljnom planu, a čak dve trećine Nemaca strahuje da bi Rusija mogla da napadne i druge evropske zemlje.
Istovremeno, gotovo osam od deset ispitanih strahuje da NATO-partneri trenutno ne mogu da računaju na zaštitu Sjedinjenih Američkih Država. Uz to, američka trgovinska politika unosi dodatnu nesigurnost.
Postavlja se pitanje kako bi Nemačka trebalo na sve to da odgovori, navodi se i dodaje da je sedam od 10 ispitanih u anketi je za povećanje carina na američke proizvode kao kontrameru.
Komentari (0)