Surlić za Euronews Srbija o uspehu AfD na izborima u Nemačkoj: Oni su sada tas na vagi u eventualnoj koaliciji
Komentari23/02/2025
-20:17
Docent na Fakultetu političkih nauka Stefan Surlić analizirao je za Euronews Srbija rezultate izbora u Nemačkoj, ukazujući na značajnu ulogu koju je Alternativa za Nemačku (AfD) imala u ovom izbornom ciklusu.
Prema njegovim rečima, AfD se etablirao kao ključni igrač, što se vidi kroz njihov stalni rast i preuzimanje tema poput migracija, koje su prepoznate i usvojene od strane drugih stranaka, uključujući hrišćanske demokrate.
"AfD je uspeo da nametne ključnu temu izbora, a čak i pobeda hrišćanskih demokrata zapravo je rezultat preuzimanja teme pooštravanja politike prema migracijama", objašnjava Surlić. On dodaje da su hrišćanski demokrati na neki način prošli kroz proces 'AFD-izacije', nastojeći da prikažu što konzervativniji program i time privuku nezadovoljne birače koji su prethodno podržavali AfD.
Surlić ističe da je AfD, uprkos svim kontroverzama, zapravo postao legitimni partner u nekim političkim aranžmanima, što je bio veliki pomak u nemačkoj političkoj dinamici.
"AFD je prešao crvenu liniju u nemačkom društvu, postajući prihvatljiv partner, barem u određenim kontekstima. Oni su sada neka vrsta tasa na vagi u eventualnoj koaliciji", kaže on.
EPA-EFE/CLEMENS BILAN
U pogledu formiranja nove vlade, Surlić predviđa komplikacije. Ako hrišćanske demokrate budu u mogućnosti da formiraju koaliciju sa jednim partnerom, vlada bi mogla biti stabilna. Međutim, ako budu morali da se oslanjaju na više koalicionih partnera, biće potrebni složeni dogovori i ustupci, što može izazvati političke turbulencije u narednim mesecima.
Govoreći o globalnom kontekstu, Surlić ukazuje na negativne trendove u nemačkoj spoljnoj politici.
"Nemačka više nije izvor stabilnosti za Evropu, a njena uloga u okončanju rata u Ukrajini je postala marginalna", dodaje on. Prema njegovim rečima, Nemačka više nije globalni igrač, kako je to bio slučaj u prethodnim godinama, a to se vidi i kroz smanjenje ulaganja u naoružanje.
Što se tiče Srbije, Surlić ističe da hrišćanski demokrati, na čelu sa Fridrihom Mercem, nisu toliko entuzijastični po pitanju proširenja Evropske unije. Merc je, kako kaže Surlić, rekao da je za proširenje, ali je naglasio da veruje više u koncept "sekundarnog članstva" ili prstenova, što znači da bi integracija Balkana u EU mogla biti odložena ili prilagođena novim evropskim političkim okolnostima.
Kompletnu analizu Stefana Surlića pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)