Poslednji dan Minhenske bezbednosne konferencije: Šta je obeležilo susrete
Komentari16/02/2025
-10:50
U Minhenu se danas održava treći, poslednji dan, bezbednosne konferencije koja okuplja svetske lidere i stručnjake za bezbednost. Prethodna dva dana obeležili su govor američkog potpredsednika Džej Di Vensa, reakcije nemačkih zvaničnika na taj govor, ali i debate o ratu u Ukrajini i transatlantskoj budućnosti.
Na konferenciji se sinoć obratio i specijalni izaslanik američkog predsednika za Ukrajinu Kit Kelog, a kako javlja reporter Euronews Srbija koji je pratio konferenciju, Kelog je rekao da bi plan za okončanje rata mogao da bude gotov za nekoliko dana ili nekoliko nedelja, jer, kako je rekao, on radi po takozvanom Trampovom vremenu koje se ne meri u mesecima, što je znak da je američka diplomatija dobila naglo ubrzanje od 20. januara, kada je Donald Tramp preuzeo kormilo u Beloj kući.
Kelog je takođe rekao da će tokom pregovora biti uzeti u obzir interesi Evrope i da će ona biti uključena u pregovarački proces, ali je pojasnio da to možda neće biti fizičko prisustvo pregovorima, što je šokiralo neke od evropskih lidera koji su urgirali da sledeće nedelje bude održan hitan sastanak evropskih lidera tim povodom. Taj sastanak je inicirao francuski predsednik Emanuel Makron, a na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski rekao je da Sjedinjene Države "gube kredibilitet kako odmiče rat u Ukrajini".
Takođe, Kelog je naglasio da će i Rusija morati da bude spremna na određene teritorijalne ustupke, ali nije precizirao detalje.
"Po mom mišljenju moraće da bude nekih stvari, poput teritorijalnih ustupaka. Nešto nije realno prognozirati kuda će ići, ali neki ustupci su teritorijalni. Recimo možemo da govorimo o angažmanu o sprečavanju upotrebe sile, bez upotrebe sile s političke strane. One neće smanjiti svoje vojne kapacitete. Ono što želite da uradite jeste da ga naterate na akcije koje mu možda ne prijaju", rekao je on.
Do kraja završnog dana Minhenske bezbednosne konferencije biće održana i Panel diskusija o ubrzanom pristupu Balkana u EU, na kojoj neće biti predstavnika Srbije.
Nešto kasnije, oko jedan sat, biće svečana primopredaja dužnosti. Naime, dosadašnji predsedavajući Minhenske bezbednosne konferencije ambasador Kristofer Hojtsgen, koji je ovu funkciju obavljao od 2022. godine, predaće štafetu doskorašnjem generalnom sekretaru NATO Jensu Stoltenbergu.
Komentari (0)