Evropa

Italija u pregovorima sa Maskom: Da li će korišćenje njegovih satelita imati uticaj na jedan od ključnih projekata EU

Komentari

Autor: Euronews

12/01/2025

-

10:12

Italija u pregovorima sa Maskom: Da li će korišćenje njegovih satelita imati uticaj na jedan od ključnih projekata EU
profimedia - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Šta bi značilo za bezbednost Evrope ako bi Italija odlučila da se priključi SpaceX-ovom sistemu satelita? Da li će zbog toga vlada Đorđe Meloni staviti po strani projekat pod vođstvom EU, koji je trenutno u razvoju?

Vlada Italije navodno je u poodmaklim pregovorima sa SpaceX-om Elona Maska u vezi sa enkripcijskim sistemima za vladine komunikacije putem satelitske mreže Starlink. Zbog toga se otvara pitanje da li bi takav dogovor mogao biti u suprotnosti sa značajnim obavezama Italije prema konkurentskom projektu EU, IRIS², koji bi trebalo da bude lansiran 2029. godine?

Predloženi petogodišnji ugovor sa SpaceX-om, vredan 1,5 milijardi evra, bio bi najveći te vrste u Evropi i on je bliži posle nedavnog sastanka između italijanske premijerke Đorđe Meloni i Maska u Mar-a-Lagu, rezidenciji Donalda Trampa na Floridi.

Dan nakon sastanka, italijanska vlada je negirala da je potpisala bilo kakve ugovore sa SpaceX-om.

Međutim, njihovo priznanje da se vode razgovori izazvalo je zabrinutost među industrijskim insajderima i političarima, posebno s obzirom na ulogu Italije u razvoju konkurentske satelitske mreže EU, IRIS², čije je lansiranje planirano za 2029. godinu.

Evropska komisija je za Euronews izjavila da je eventualno učešće Italije u Starlinku stvar nacionalne kompetencije i da države članice EU mogu učestvovati u IRIS² i potpisivati dodatne ugovore na nacionalnom nivou.

"Sigurno je da će Italija biti deo projekta IRIS²", rekao je portparol Komisije.

Šta za sada znamo?

Iako negira postojanje konačnih sporazuma, Italija nije isključila razgovore sa SpaceX-om, što je u početku dovelo u pitanje njenu posvećenost projektu IRIS² pod vođstvom EU.

"Razgovori sa SpaceX-om deo su normalnih diskusija koje državna tela vode sa kompanijama", navodi se u saopštenju kancelarije Đorđe Meloni.

Tanjug AP/Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva via AP

 

Mask je na platformi X (ranije Twitter) izrazio entuzijazam za saradnju, navodeći da je SpaceX "spreman da Italiji pruži najsigurniju i najnapredniju povezanost".

Starlink, koji u Italiji posluje od 2021. godine, već opslužuje oko 50.000 korisnika, ali bi mogao proširiti svoje usluge na oblasti kao što su vanredne situacije, poput prirodnih katastrofa ili terorističkih napada.

SpaceX takođe razvija još jedan projekat za odbranu i osetljive operacije pod nazivom Starshield, koji je italijanski ministar bezbednosti Guido Kroseto branio tokom parlamentarnog saslušanja, tvrdeći da Maskova dominacija nad povezivanjem u niskoj orbiti njega čini nezamenjivim partnerom.

"Evropa radi na alternativnom sistemu, ali će mu trebati 10–15 godina", rekao je Kroseto

Evropski projekat

EU projekat IRIS², inicijativa vredna 11 milijardi evra, ima za cilj stvaranje sigurne, multiorbitalne satelitske mreže za vlade i kompanije EU.

Planirano je da operacije počnu 2030. godine, a mreža je osmišljena kako bi smanjila zavisnost od neevropskih aktera poput SpaceX-a Ilona Maska ili Kuipera Džefa Bezosa.

"U vremenima krize, ne možemo sebi priuštiti da budemo previše zavisni od zemalja ili kompanija van EU", rekao je Andrijus Kubilijus na potpisivanju 12-ogodišnjeg ugovora za IRIS² sredinom decembra.

Kubilijus, prvi komesar EU za odbranu i svemir, opisao je IRIS² kao "paradigmatsku promenu za Evropu" koja će eksplicitno doprineti bezbednosnim i odbrambenim potrebama država članica, omogućavajući i sigurne vojne komunikacije u budućnosti.

Italija bi mogla rizikovati dupliciranje usluga ako odluči da koristi i Starlink i IRIS².

Posledice za Italiju

Iako SpaceX nudi trenutne mogućnosti, Italija ima ključnu ulogu u razvoju IRIS², vodećeg satelitskog projekta EU.

Italija će biti domaćin glavnog operativnog centra za IRIS² u svemirskom centru Fućino. To je jedan od najvećih civilnih svemirskih centara na svetu koji upravlja evropskim sistemom satelitske navigacije Galileo.

Planirana je ekspanzija centra vredna 50 miliona evra kako bi podržala IRIS², što će stvoriti 200 novih radnih mesta i dodatno ojačati ulogu Italije u evropskoj svemirskoj infrastrukturi.

profimedia

 

Pored toga, italijanske vazduhoplovne kompanije, poput Leonardoa, pružaju ključni doprinos tehnologiji lansiranja satelita Evropske svemirske agencije (ESA). Leonardova podružnica, Avio, glavni je proizvođač raketa Vega-C, a njen naslednik, Vega-E, planira se za lansiranje između 2027. i 2028. godine za podršku IRIS².

Uprkos ovim strateškim investicijama, neki poslanici EU izrazili su zabrinutost zbog potencijalnog dogovora Italije sa SpaceX-om.

"Ako cenite ‘Made in Italy,’ nemojte potpisivati satelitski ugovor sa Maskom", izjavio je poslanik EP Kristof Grudler (Obnovimo Evropu/Francuska) na platformi X.

On je tvrdio da EU program GovSatCom, koji se pokreće ove godine, nudi kohezivniji pristup za objedinjavanje satelitskih kapaciteta između Italije, Francuske, Luksemburga, Grčke i Španije.

Šire implikacije za Evropu

Još jedno ključno pitanje je potencijalna izloženost osetljivih italijanskih podataka SpaceX-u, što bi moglo imati šire posledice po evropsku bezbednost i odbranu.

Pored rizika od dupliranja usluga za Italiju, kritičari upozoravaju i na ekonomske posledice.

Bivši italijanski premijer Mario Dragi u svom izveštaju o konkurentnosti istakao je da je brzo širenje Starlinka poremetilo evropske telekom operatere i proizvođače satelita.

Tanjug AP/Eric Gay

 

Izveštaj naglašava da je EU već izgubila vodeću poziciju u oblasti komercijalnih lansiranja i geostacionarnih satelita, dok takođe zaostaje za SAD-om u ključnim svemirskim tržištima, poput raketnih pogona, mega-konstelacija i satelitskih aplikacija.

Kako se debata razvija, odluka Italije neće samo uticati na njen tehnološki pravac već bi mogla imati i dugoročne posledice po ambicije EU za autonomiju u svemiru.

Komentari (0)

Evropa