Kijev zavrće gasnu slavinu: Kako će se prekid snabdevanja preko Ukrajine odraziti na Evropu i Srbiju?
Komentari31/12/2024
-20:00
Ukrajina je potvrdila da će 1. januara u 7 sati ujutru obustaviti tranzit ruskog gasa preko svoje teritorije dalje ka Evropskoj Uniji, a prva koja će to osetiti je Slovačka.
Reagovala je i berza, pa su se tako februarski fjučersi gasa prodavali po ceni od 49 evra za megavat sat, što je najviše za nekoliko nedelja. Gas koji stiže preko Ukrajine predstavlja manje od pet procenata ukupnih potreba Evrope za tim energentom, ali i njegov gubitak u sredini pojačane tražnje za gasom itekako utiče na energetsku stabilnost mnogih zemalja.
Slovačka iz Rusije uvozi čak dve trećine svog gasa, a pored nje, na udaru će biti Mađarska i Austrija napominje za Euronews Srbija analitičar IPOPEMA Vladan Pavlović. Te zemlje bi takođe izgubile oko 500 miliona evra od transitnih taksi
"Jedina alternativa sad im je da se preko LNG terminala snabdevaju. To znači da bi gas došao preko terminala iz Nemačke, Hrvatske ili Poljske, i to je moguće. Češka je već najavila pomoć u tom smislu, da ima prostora da im isporuči dodatne količine. Ali naravno, pitanje je da li je to njima u interesu. Taj gas je skuplji i sigurno bi oni preferirali više da se nastavi isporuka iz Rusije. I zato i prete, recimo, Ukrajini da će obustaviti dotok struje", objasnio je naš sagovornik.
Ruski gas u Evropu, pored Ukrajine, dolazi jedino iz Turskog toka i oko 18 milijardi kubnih metara preko LNG-a, ali su evropske zemlje uradile diverzifikaciju, pa im gas dolazi i iz Alžira i Norveške terminala, ističe Pavlović.
Cena gasa u Srbiji je u porastu, a eventualni prekid snabdevanja iz Rusije nije jedini razlog za to, objašnjava analitičar.
"Cena ide nagore faktički od marta, kada je bilo nekih 14 evra po megavatu, pa se onda stabilizovao na 29-32 evra od aprila, otprilike tokom leta, i sada je već na 48-49 evra. Nije to samo zbog toga što imamo eventualni prekid iz Rusije, već zato što dve godine nismo imali jake zime. Sada bi mogla da bude malo oštrija zima, pa je strah da može doći do ubrzanog pražnjenja na skladištima, zato cene idu gore. Skladišta su puna, sada je 90-95 odsto, ali ako dođe neki jači, hladni talas, verovatno kreće ubrzano pražnjenje i cena može da nastavi još gore", upozorava Pavlović.
Što se mogućnosti povećanog snabdevanja preko Turskog toka tiče Pavlović kaže da on ima kapacitet oko 30 milijardi kubnih metara godišnje, međutim da polovina toga ostaje u Turskoj, dok polovina ide prema Srbiji i ostalim evropskim zemljama
"U kratkom roku nema mogućnosti da se preko tog toka transportuje dodatna količina, jedino u dužem nekom roku ako se proširi kapacitet", kaže Pavlović.
Da li postoje još neke alternative za Evropu i koliko će Ukrajinu koštati obustava tranzita pogledajte u snimku gostovanja Vladana Pavlovića na početku teksta.
Komentari (0)