Evropa

Počela debata francuskih parlamentaraca uoči glasanja o nepoverenju vladi Mišela Barnije

Komentari

Autor: Tanjug

04/12/2024

-

18:14

Počela debata francuskih parlamentaraca uoči glasanja o nepoverenju vladi Mišela Barnije
Tanjug/AP - Copyright Tanjug/AP

veličina teksta

Aa Aa

Poslanici u francuskom parlamentu započeli su danas debatu uoči glasanja u nepoverenju premijeru Mišelu Barnijeu.

Poslanik levičarskog Novog narodnog fronta Erik Kokerel rekao da je ''za ovu situaciju odgovoran jedino (predsednik Francuske) Emanuel Makron''.

Obraćajući se premijeru Barnijeu, Kokerel je istakao da će on biti prvi premijer nakon 1962. kojem je izglasano nepoverenje, preneo je "Figaro".

''Gospodine premijeru, danas stvaramo istoriju, vi zato što ćete biti prvi premijer kome je izglasano nepoverenje od 1962. a ja zato što podnosim predlog za to. Vi i vaši ministri do kraja ste izražavali zajedničke vrednosti sa krajnjom desnicom'', rekao je on.

Le Pen: Stavljamo tačku na ovu efemernu vladu

Lider Nacionalnog okupljanja Marin Le Pen ocenila je da je u pitanju ''trenutak istine''. '

'Danas stavljamo tačku na ovu efemernu vladu. Nepopustljivost, sektaštvo i dogmatizam u njenim redovima zabranili su premijeru da učini i najmanji ustupak, kojim bi izbegao ovakav ishod'', rekla je ona.

Poslaničke grupe levice i krajnje desničarske stranke u francuskom parlamentu podnele su u ponedeljak predlog za izglasavanje nepoverenja vladi, nakon što je premijer Barnije odlučio da iskoristi član 49.3 francuskog Ustava kako bi izdejstvovao usvajanje budžetskih mera bez glasanja.

Tanjug/AP

 

Ukoliko taj predlog bude danas usvojen, Barnije će biti primoran da podnese ostavku posle samo dva i po meseca na čelu vlade.

Zahtev za glasanje o poverenju vladi podneo je Novi narodni front (NFP), levičarska koalicija koja uključuje socijaliste, Zelene, krajnju levicu i Komunističku partiju.

Marin Le Pen, poslanica i liderka krajnje desničarskog RN, u ponedeljak je pojačala pritisak na vladu najavljujući da njena stranka takođe podnosi zahtev za izglasavanje nepoverenja.

Zajedno, NFP i RN imaju dovoljno poslanika da sruše vladu.

Naime, da bi bio usvojen, za predlog o nepoverenju vladi treba da glasa najmanje 288 poslanika, a levica i krajnja desnica raspolažu sa 322 poslanika.

Desnica traži povećanje penzija u skladu sa inflacijom

Barnije se u ponedeljak pozvao na član 49.3 Ustava kako bi nametnuo kontroverzni nacrt budžetskih mera bez odobrenja parlamenta, nakon što mu je RN dao rok do tog dana da unese izmene u predlog budžeta koje je ta stranka predložila, zapretivši da će u suprotnom podržati predlog za izglasavanje nepoverenja vladi.

Barnije je u nedelju odustao od planiranog povećanja poreza na struju, ali je Lepen saopštila da to nije dovoljno.

Tanjug/AP

 

Ta stranka je tražila i povećanje penzija u skladu sa inflacijom, da se ne smanjuju subvencije države za lekove i da se ne povećava cena gasa, kao i smanjenje francuskog doprinosa budžetu EU.

Francuski predsednik Makron bi mogao da zatraži od stranaka, ukoliko vlada padne, da uspostave novu koalicionu većinu ili da imenuju strogo tehnokratsku vladu, dovodeći ljude iz spoljnih političkih krugova da upravljaju zemljom do novih parlamentarnih izbora idućeg leta.

Opšti izbori se u Francuskoj ne mogu održati u roku od 12 meseci od prethodnih izbora.

Komentari (0)

Evropa