Evropa

Da li konzumirate cigarete u domu? U severnoj Evropi se gotovo ne puši u kući, jedna balkanska zemlja poslednja na listi

Komentari

Autor: Euronews Srbija

29/11/2024

-

07:06

Da li konzumirate cigarete u domu? U severnoj Evropi se gotovo ne puši u kući, jedna balkanska zemlja poslednja na listi
Da li konzumirate cigarete u domu? U severnoj Evropi se gotovo ne puši u kući, jedna balkanska zemlja poslednja na listi - Copyright profimedia

veličina teksta

Aa Aa

Sedam od deset domova u Evropi je oslobođeno od duvanskog dima, rezultati su istraživanja sprovedenog u dvanaest evropskih zemalja, objavljenom u časopisu Evropskog pneumatološko udruženja "ERJ Opet Research". Grčka zauzima poslednje mesto na ovoj listi - koja nije obuhvatila Srbiju, s obzirom na to da je utvrđeno da je pušenje dozvoljeno u više od polovine domaćinstava.

U istraživanju je učestvovalo oko 1.000 osoba iz svake od dvanaest zemalja, s ukupnim brojem učesnika od 11.734 osobe, starosti 15 godina i više. Izbor učesnika je sproveden na način koji reprezentuje populaciju svake zemlje, a intervjui su rađeni uživo u periodu od 2017. do 2018. godine.

Kao dom bez duvanskog dima se definiše onaj u kojem nije dozvoljeno pušenje u unutrašnjim prostorima (balkoni i drugi spoljašnji prostori su isključeni iz definicije).

Utvrđeno je da oko 70 odsto svih ispitanika ne dozvoljava pušenje u kući. Dodatnih 18 odsto izjavilo je da imaju neka pravila, ali ne zabranjuju pušenje u potpunosti. Zanimljivo je otkriće da oko 13 odsto domaćinstava, u kojima ne žive pušači, i dalje dozvoljava posetiocima da puše.

Zemlje severne Evrope imaju više domova bez duvanskog dima, dok istočna Evropa i manje bogate zemlje imaju više domaćinstava koja imaju neka pravila o pušenju, omogućavajući pušenje u određenim prostorijama ili u određenim slučajevima", primetila je autorka studije Olena Tigrova iz Katalonskog instituta za onkologiju u Barseloni.

U Grčkoj se najviše puši u domu

Profimedia

 

Najvišu ocenu među dvanaest zemalja ostvarila je Engleska, gde je više od osam od 10 domaćinstava oslobođeno od dima (84,5 odsto). Slede Irska (79,4 odsto), Letonija (78,9 odsto) i Nemačka (75 odsto). Sredinu liste zauzimaju Portugal (74 odsto), Poljska (69,9 odsto) i Francuska (65,1 odsto).

Nasuprot tome u Španiji, Bugarskoj i Rumuniji više od četiri od deset domaćinstava dozvoljava pušenje. Na poslednjem mestu je Grčka gde je procenat domaćinstava u kojima nije dozvoljeno pušenje ispod proseka (44,4 odsto).

Među osobama koje puše, procenat domaćinstava bez dima je u proseku 37,3 odsto i kreće se od 25 odsto u Španiji do 54,8 odsto u Letoniji. Od osoba koje ne puše, 81,7 odsto izjavljuje da živi u domu bez duvanskog dima, pri čemu je najniži procenat u Grčkoj (51,4 odsto) i najviši u Engleskoj (92,9 odsto).

U domaćinstvima gde žive samo nepušači, procenat domova bez dima je 87,3 odsto i kreće se od 60,1 odsto u Grčkoj do 96,4 odsto u Portugalu.

Svake godine za jedan odsto više domova bez duvanskog dima

Profimedia

 

Istraživači su takođe ispitivali druge faktore za koje se čini da utiču na pravila o pušenju u domaćinstvima. Utvrđeno je da žene, stariji ljudi, osobe višeg obrazovanja i oni koji žive s decom imaju veću verovatnoću da žive u domovima bez dima.

Istraživači ističu da procenat domaćinstava bez dima u Evropi raste za oko jedan odsto svake godine. Međutim, s obzirom na to da napredak ide veoma sporo, potrebno je više rada na zaštiti dece i odraslih od uticaja pasivnog pušenja na zdravlje, poput usvajanja strožih mera za kontrolu duvana.

"Proširenje zakona o zabrani pušenja na radnim mestima, u javnim prostorima i u određenim privatnim prostorijama, poput automobila, u kombinaciji sa novim strategijama za smanjenje pušenja u domaćinstvima, pomoći će da više evropskih domova bude brže oslobođeno od dima", primećuje Tigova.

Istraživačka ekipa prepoznaje određena ograničenja u studiji, kao to da su korišćeni podaci iz ličnih intervjua, zbog čega se procenat domaćinstava bez dima može smatrati precenjenim, usled pristrasnosti u odgovorima koje potiču iz društvenih faktora. Takođe, studija se isključivo fokusirala na pušenje konvencionalnih cigareta, a istraživači ističu da bi buduća istraživanja trebala da ispituju i upotrebu elektronskih cigareta i drugih proizvoda duvana ili nikotina u domaćinstvima.

Komentari (0)

Evropa