"Nepristojno": Pojedini Britanci besni nakon što su saznali koliko je zapravo koštalo Čarlsovo krunisanje
Komentari23/11/2024
-22:31
Krunisanje kralja Čarlsa u maju 2023. koštalo je građane Velike Britanije najmanje 72 miliona funti, pokazali su zvanični podaci.
Samo obezbeđivanje ceremonije koštalo je poreske obveznike 21,7 miliona funti, dok je ostatak prikazan kao trošak Ministarstva kulture, medija i sporta.
Pritom, kako Guardian piše, krunisanje je pratilo oko 20 miliona pored malih ekrana, što je značajno manje od 29 miliona, koliko je gledalo sahranu kraljice Elizabete Druge 2022. godine.
Ceremoniji krunisanja prisustvovali su državni predstavnici iz svih krajeva sveta, a održan je i koncert na kom su nastupale velike zvezde ispred Vindzor zamka.
Za Ministarstvo kulture, medija i sporta u Britaniji, koje je radilo sa kraljevskom porodicom na realizaciji događaja, trošak je opravdan.
U njihovom godišnjem izveštaju stoji da su oni "uspešno organizovali centralni vikend krunisanja Njegovog Kraljevskog Visočanstva Čarlsa Trećeg, na zadovoljstvo više miliona ljudi, kako u Britaniji, tako i širom sveta".
Opisuju krunisanje, kao "trenutak kakav se dešava jednom u generaciji" i koji je omogućio celoj zemlji da se ujedini u proslavi i da pruži "jedinstvenu priliku za slavljenje i jačanje nacionalnog identiteta i predstavljanje Britanije svetu".
Međutim, njihovo mišljenje ne dele svi.
Grupa građana "Republika", koja zahteva ukidanje monarhije u Britaniji, opisala je krunisanje kao "nepristojno" traćenje para poreskih obveznika.
"Bio bih vrlo iznenađen kada bi 72 miliona bio ukupan trošak", rekao je izvršni direktor te organizacije Grejem Smit za Guardian.
On smatra da je bilo troškova i u Ministarstvu odbrane, zatim za gradski saobraćaj u Londonu, vatrogasne službe i lokalne savete, zbog čega ukupan iznos procenjuje na između 100 i 250 miliona funti.
"Ali i taj iznos od 72 miliona funti je neverovatan. To je ogroman iznos da se potroši na paradu jedne osobe, kada ne postoji nikakva obaveza ni po ustavu ni po zakonu, da se organizuje krunisanje i u vreme kada se suočavamo sa štednjom u ključnim službama", rekao je Smit.
"Parada na kojoj je Čarls insistirao bila je na ogroman trošak poreskih obveznika, uz već postojeći ogroman porez na nasleđivanje, koji nije morao da plati i 500 miliona funti godišnje, koliko nas košta monarhija", smatra zagovornik uvođenja republike.
Inače, u Velikoj Britaniji pod klauzulom koju je 1993. prihvatio tadašnji premijer Džon Mejdžor, prenošenje nasledstva "sa suverena na suverena", oslobođeno je 40 posto poreza na onu imovinu čija se vrednost procenjuje na više od 325.000 funti.
Smit dodaje da ekstravaganciju, kakvo je krunisanje, Britanija ne može sebi da priušti.
"To je bio potpuno nepotrebno traćenje novca usred krize troškova života u zemlji koja se suočava sa dečjim siromaštvom u ogromnoj meri. Kada deca ne mogu sebi da priušte ručak u školi, potrošiti preko 70 miliona funti na ovu paradu je nepristojno", zaključio je on.
Komentari (0)