Kecmanović za Euronews Region o pravim čuvarima Dejtonskog sporazuma: Rat ne prestaje kad vojnicima dosadi da pucaju
Komentari18/11/2024
-21:59
U narednih nedelju dana u BiH će se slaviti dva državna praznika, ali nijedan u oba entiteta. Republika Srpska praznuje 21. novembar, Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za BiH, ali ne i Dan državnosti kojim se obeležava usvajanje Rezolucije ZAVNOBIH, 25. novembra 1943. godine. Zašto datum na koji je završen trogodišnji rat u Bosni za Federaciju nije praznik, a jeste odluka o neraskidivom bratstvu i jedinstvu u Jugoslaviji, zemlji od koje će se potom otcepiti? Ko su pravi čuvari Dejtonskog sporazuma? Kako nas na ovaj dokument vraća i aktuelno suđenje Miloradu Dodiku? A šta će povratak Donalda Trampa u Belu kuću značiti za pitanje Bosne i Hercegovine?
U emisiji Euronews Region govorio je profesor političkih nauka na univerzitetima u Sarajevu, Beogradu i Banjaluci Nenad Kecmanović.
U pregovorima u Dejtonu, u američkoj vojnoj bazi u državi Ohajo učestvovali su Slobodan Milošević, Franjo Tuđman, Alija Izetbegović, Ričard Holbruk. Danas se oni koji žele da se Dejton promeni najčešće pozivaju na argument da je Dejtonski sporazum potpisan isključivo u svrhu završetka rata i da drugu funkciju nije imao. Šta su pregovarači u stvari želeli tad?
"Ta priča o tome kako je taj sporazum doneo mir, ali ne i političko rešenje je jedna ordinarna glupost, jer rat ne prestaje onda kad vojnicima dosadi da pucaju ili im ponestane municije. Rat traje dok se ne vidi ko je pobednik, a ko je poražen. Bez kapitulacije nema kraja rata. Može da se prekine sporazumom jedino. Ako nemate rešenje, onda nema ni mira. Da biste došli do mira, morate prethodno da imate rešenje, pa onda to umiruje obe strane. Ako nemate rešenja, nema prekida rata, odnosno dogovora ili kakav je Dejtonski sporazum. To je jedna potpuna besmislica koju su oni, kao i mnoge druge, tako lansirali i to se onda ponavlja tako", rekao je Kecmanović.
On je dodao je u BiH, i onda, ali i sada, prisutno uplitanje SAD, o čemu svedoče i potezi Izetbegovića, koji je, kako je rekao, sve karte bacio na Ameriku, što se nastavlja u savremenom peridou.
"Vidite sad šta se dešava sa ovim izborom Trampa, odnosno neizborom demokrata. To su eto najsvežija događanja, on je jako šokiran, neprijatno iznenađen, za razliku od Dodika koji otvoreno navijao za Trampa i pozivao Srbe u Americi da glasaju. Kod ovih komšija u Bosni imate obrnuto, oni su šokirani tim rezultatom, a posebno ih je ohladio Daniel Server, koji je čovek blizak State Departmentu, odakle uglavnom ovi naši problemi i dolaze. Bela kuća se manje bavi time, to ide sve preko njihovog ministarstva spojenih poslova, a tamo postoji još iz Klintonovog vremena ekipa koja gura tu istu politiku.
Onda je bila i Hilari Klinton, pa Medlin Olbrajt i ta se linija politike održava koja Srbima nikako ne odgovara. Ima jedan dobro upućen Amerikanac, iz te političke strukture, nekom prilikom je rekao Dodiku, badava bilo kakav trud oko Amerike, promene stava. Stav će se promeniti kad ode ta ekipa, tad će da se promene. Dok su oni tu, oni će uporno da guraju tu stvar do kraja. Mada da vam kažem, ta ekipa je napravila i Dejtonski sporazum. Ali je bila ista ta ekipa koja je počela da ga ruši", rekao je Kecmanović.
Kompletan razgovor sa profesorom Nenadom Kecmanovićem pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)