Lider španskog Voksa novi predsednik saveza Patriote za Evropu: Ko je Santijago Abaskal?
Komentari18/11/2024
-19:51
Novi savez Patriote za Evropu, treća po veličini grupacija u Evropskom parlamentu, izabrala je u subotu lidera španske desničarske partije Voks (Vox) Santijaga Abaskala za svog predsednika na prvoj generalnoj skupštini ovog saveza, održanoj u Parizu.
Patriote za Evropu navode u saopštenju da su sastanku prisustvovale neke od vodećih ličnosti ovog saveza - mađarski premijer Viktor Orban, koji je i inicijator "Patriota", liderka francuskog Nacionalnog okupljanja Marin le Pen, kao i lider holandske Partije slobode Gert Vilders.
"Do sada su samo loši momci radili zajedno. Dužni smo da predložimo totalni i globalni odgovor na globalizam. Dobri momci moraju da budu ujedinjeni", rekao je Abaskal nakon izbora, preneli su iz partije Voks.
Voks, sa 33 poslanika, treća je najveća snaga u španskom parlamentu, posle Socijalističke partije i Narodne partije i ima šest mesta u Evropskom parlamentu, prenosi Euractiv.
"Čestitam Santijagu Absakalu na izboru za predsednika Patriota. Briselska elita želi da nas ućutka, ali mi nećemo odustati", napisao je Orban na platformi X.
Politička karijera Santijaga Abaskala
Rođen u Bilbau 1976. godine, Abaskal je završio studije na Univerzitetu Deusto, gde je postao diplomirani sociolog 2003. godine. Uticajna je ličnost na društvenim mrežama, sa više od 240.000 pratilaca na Instagramu. Oženjen je Lidijom Bedman i imaju četvoro dece.
Njegova politička karijera i njegova sposobnost da mobiliše konzervativne sektore značajno su transformisali španski politički pejzaž u poslednjoj deceniji. Abaskal je takođe ostavio trag u intelektualnoj sferi kroz Fondaciju za odbranu španske nacije (Denaes), koju je osnovao 2006. godine, i Fondaciju Disenso, gde je predsednik.
Njegova politička karijera započela je 1994. godine u konzervativnoj Narodnoj partiji gde je bio na različitim odgovornim pozicijama, uključujući u pokrajinskom komitetu Alava i predsedništvu omladinskog krila stranke.
Međutim, njegovo neslaganje oko politike sa bivšim premijerom Marijanom Rahojem, posebno po pitanjima u vezi sa ETA i katalonskom nezavisnošću, dovela je do toga da napusti partiju 2013. godine, piše Euronews.
Prekretnica u Abaskalovoj karijeri nastupila je osnivanjem Voksa, desničkarske stranke kojom predsedava, a koja je transformisala špansku političku scenu. Pod njegovim vođstvom, Voks je postigao istorijsku prekretnicu 2018. godine postavši parlamentarno zastupljen u Andaluziji i postavši prva nacionalistička partija koja je osvojila regionalna mesta od 1975. godine.
Abaskalov uticaj u španskoj politici ogleda se u njegovoj sposobnosti da mobiliše svoje sledbenike i pokrene javnu debatu. Dok stručnjaci ističu da je njegova baza podrške relativno ograničena u poređenju sa ukupnom populacijom, njegov uticaj na nacionalni politički diskurs je značajan.
Njegovo vođstvo Voksa, obnovljeno do 2028. godine, bilo je ključno za uspostavljanje stranke kao relevantnog aktera u španskoj politici, iako analitičari smatraju da Narodna partija ostaje dominantna snaga u spektru desnog centra.
Stranka koju vodi uspela je da se pozicionira kao treća politička snaga u Kongresu poslanika Španije, dobivši 33 mesta na izborima 2023. godine. Pored toga, Voks je uspeo da formira deo regionalnih vlada u koaliciji sa Narodnom partijom u regionima kao što su Valensijanska zajednica, Ekstremadura i Balearska ostrva.
Abaskal je takođe izgradio mrežu međunarodnih saveza sa istaknutim konzervativnim liderima, uključujući veze sa Donaldom Trampom, Đorđom Meloni, Havijerom Milejem i Viktorom Orbanom. Njegova politička vizija se uglavnom fokusira na: odbranu narodnog jedinstva, kontrolu migracije, reformu evropskih institucija.
Komentari (0)