Evropa

EU bi posle više od decenije konačno mogla biti malo šira: Dokle su Crna Gora i Albanija stigle na putu evrointegracija?

Komentari

Autor: Euronews Srbija

14/11/2024

-

07:02

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Prvi put, posle deset godina, postoji dobra šansa da jedna ili dve države uskoro završe pregovore o članstvu u Evropskoj uniji. To je rekla prošle nedelje u Briselu buduća komesarka za proširenje Marta Kos, navodeći u tom smislu Crnu Goru i Albaniju. 

Hoće li Marta Kos biti prva komesarka za proširenje posle više od decenije, za vreme čijeg mandata će se EU stvarno proširiti? 

"Možemo da završimo pregovore sa Crnom Gorom do kraja 2026. sa Albanijom do kraja 2027", kaže ona. 

Može i Srbija, ali moramo da vidimo dela, dodaje Kos.

Crna Gora je prvo poglavlje otvorila pre 12 godina, Srbija pre devet. Albanija tek pre mesec dana, a Komisija već predlaže otvaranje novog klastera do kraja godine. 

"Albanija je nastavila da napreduje u klasteru o osnovama, posebno u reformi pravosuđa i u finansijskim istragama protiv organizovanog kriminala. Dalje, trebalo bi da se usredsredi na reforme u vladavini prava, u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Takođe, promociji ljudskih prava, slobode medija, imovinskih prava i manjina", rekla je portparolka Evropske komisije Ana Pisonero.

O ovom je govorio i premijer Albanije Edi Rama.

"Ono što se dešava u odnosima Evropske unije sa nama Evropljanima bez Evropske unije zaista je nešto što nismo mogli da zamislimo pre samo nekoliko godina. Za to postoji nekoliko razloga, a Vladimir Putin je jedan od njih", rekao je on.

Pitanje je da li će se ovakva prilika za proširenje ponoviti u narednih nekoliko decenija, smatra Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike. Albanija je, kaže, to shvatila. 

"To je njihov datum i Komisija je stala iza tog datuma. To je jedna velika stvar i naravno da komisija ne bi stala iza tog datuma da nije svesna kako je stanje među članicama. Dakle, ja bih to tumačio da većina članica smatra da je to jedan ambiciozan datum, ali i realističan", rekao je on. 

Svoj datum ima i vlada u Podgorici. 

"Komisija je spremna da podrži vladu u njenom cilju da zatvori pristupne pregovore do kraja 2026. godine, ako budu ispunjeni uslovi", kaže Pisonereo. 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je cilj Srbije da do kraja 2027. potpuno uskladi svoj zakon sa evropskim, ali ostaju otvorena pitanja - dijalog sa Prištinom i usklađivanje spoljno-bezbednosne politike koje su Crna Gora i Albanija u potpunosti sprovele, uključujući i uvođenje sankcija Rusiji. Zato iza srpskog datuma Evropska komisija još ne može da stane.

Živković: Za Crnu Goru šanse realne, šanse Albanije na dugom štapu

Govoreći za Euronews Srbija o tome u čemu su Crna Gora i Albanija ispred Srbije, Bogdan Živković sa Balkanološkog instituta  kaže da odgovor zavisi od ideoloških pozicija onih koji to posmatraju. Kako dodaje, smatra da je priča o proširenju EU generalno, pogotovo kada se uzme primer Rumunije i Bugarske, mnogo više vezan za neka geopolitička pitanja interesa EU nego za neku samu priču o standardima i ispunjavanju tih standarda. 

Euronews Srbija

"Ako posmatramo koji bi bio interes EU, ja smatram da je Crnu Goru daleko lakše primiti u EU nego Srbiju, i da EU ima više interesa za to. Šta pod tim podrazumevam zapravo? Dakle, kao što znamo, sama EU je u krizi. Ona već deset godina nije proširena i u isto vreme je došla do jednog velikog udarca po EU, a to je izlazak Velike Britanije. Ja mislim da je ulazak Crne Gore u EU jedan izvestan proces, ne možemo da kažemo sa sigurnošću da će se to desiti, ali da postoje šanse, to je jasno, zato što Crna Gora ima nekoliko prednosti u odnosu na regionalne kandidate. S jedne strane radi se o maloj državi sa malim brojem stanovnika. Ona ne može, ako uđe u EU, da izazove neki potres na tržištu rada, kao što su izazvale svojevremeno Rumunija, Bugarska kasnije i Hrvatska, ili kao što bi eventualno uključivanje Srbije u EU izazvalo potrese", rekao je on.

Kada je reč o Albaniji, Živković kaže da je njena komparativna prednost u odnosu na Srbiju, osim što je ona daleko manja zemlja, i to što je ona u ideološkom i spoljnopolitičkom smislu daleko bliža pozicijama Zapada.

"I ne postoje neka sporna pitanja između Zapada i EU i Albanije kao što postoje između Srbije i EU. Ali sa druge strane, znate, ja mislim da je to što se tiče Albanije i dalje nešto što je na dugom štapu. Ne bih je poredio sa Crnom Gorom", rekao je on.

Ključno u evropskim integracijama Srbije, kako kaže, nisu ni borba protiv korupcije, kriminala ili ispunjavanja nekog standarda, nego kosovsko pitanje.

"Dokle god na neki način Zapad ne ponudi neku vrstu rešenja kosovskog pitanja koje bi zadovoljilo makar minimalno nacionalne srpske interese, mislim da će to ostati nerešeno pitanje. Mislim da je EU jasno dokazala da ona neće primiti Srbiju kao što je primila Kipar, dakle, da tu postoje dvostruki standardi i da ne važi isti standard za Kipar i za Srbiju. Tako da, u tom pogledu, ja sam vrlo pesimističan da je evropska perspektiva Srbije realna, jer smatram da, uprkos tome što određene članice EU nisu priznale Kosovo i Metohiju, mislim da je jedna temeljna politika na Balkanu EU promovisanje i priznanje kosovske nezavisnosti. Dokle god je Srbija protiv toga, i dokle god to nije nacionalni interes Srbije, mislim da su te dve stvari suštinski nepomirljive", rekao je Živković.

On kaže da bi za Srbiju naevropskom putu pozitivna vest bila ulazak Crne Gore.

"Zato što bi na taj način Srbija dobila još jednog saveznika u EU, trećina stanovništva u Crnoj Gori se izjašnjava kao Srbi, imaju prosrpske sentimente, dakle, ako bi takvo jedno društvo ušlo u EU, mislim da bi to u mnogome olakšalo poziciju u Srbiji i Srbija bi dobila novog saveznika", zaključio je Živković.

Minić: Govor Marte Kos je poruka za Srbiju

Govor Marte Kos o šansama Albanije i Crne Gore za članstvo u EU, predstavlja poruku Srbiji, ali i Severnoj Makedoniji, BiH i Kosovu, ocenila je za Euronews Jelica Minić iz Evropskog pokreta u Srbiji.

"Ona je rekla da će vrlo brzo doći u region, rekla je da će biti otvorena i za druge društvene aktere, da se neće tolerisati napad na civilno društvo, to je eksplicitno rekla, tako da smo puno poruka čuli, samo treba ih uvažiti i biti prosto angažovan na tom putu, ali pre svega to zahteva kolektivno pitanje ko zaista hoće u EU. Mi tu Uniju moramo da predstavimo našim građanima na pravi način. Unija nije nikakav raj na zemlji", rekla je Minić. 

Prema njenim rečima, realno zvuče najave Marte Kos da Crna Gora završi svoje pregovore 2026. a Albanija godinu dana kasnije, pogotovo ako postoji čvrsta odluka u Evropskoj uniji i Evropskoj komisiji.

"To znači da su oni konstatovali da u Crnoj Gori i u Albaniji postoji adekvatna politička volja, adekvatan angažman administracije i spremnost društva, jer tu je podrška evropskoj integraciji i u Albaniji i u Crnoj Gori veoma visoka", rekla je Minić i dodala: 

"Sa druge strane, to je poruka ostalima, pogotovo Srbiji, jer Srbija za to ima kapaciteta. Srbija bi to mogla da ostvari pod uslovom da se zaista potpuno angažuje svoje administrativne kapacitete i sve ostale aktere i pod uslovom da počne da se u javnom prostoru ta ideja o deklarativnom izjašnjavanju da mi hoćemo u EU, da je ta ideja stvarno odluka onih koji vode zemlju i da se EU u odgovarajućem svetlu približi građanima. Bez toga se posao ne može obaviti".

Euronews Srbija

Kaže da Albanija brzo napreduje na evropskom putu za razliku od Srbije, koja ima nekoliko otežavajućih stavki: Zastoj pregovora Beograda i Prištine, neusaglašavanje sa spoljnom politikom EU,  nazadovanje u razvoju demokratije, vladavini prava, u slobodi izražavanja, medija i pritisak na civilno društvo.

"Obe zemlje (Albanija i Crna Gora) su članice NATO-saveza, što Srbija nije. Može se videti već na prvoj strani izveštaja ovogodišnje Evropske unije o Srbiji, i to se videlo i ranijih godina, da informisanje o EU nije zadovoljavajuće i to je hronični problem koji Srbija ima. A što se tiče budućeg članstva u Evropskoj uniji, tu već dugo dobijamo obećanja, ali sada je puno toga učinjeno da se uvere zemlje da je u ovom trenutku EU zaista zainteresovana da se proces pristupanja zemalja kandidata ubrza". 

Šta je glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović rekao o napretku i šansama ove zemlje pogledajte u videu ispod.

Euronews Srbija
 

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa