Životić za Euronews Srbija: Sukob Rusije i Ukrajine dobija novu dimenziju uključivanjem severnokorejskih vojnika
Komentari29/10/2024
-18:29
Severna Koreja poslala je oko 10.000 vojnika u Rusiju da se obučavaju i bore u Ukrajini. Pojedine severnokorejske trupe su se već približile Ukrajini i kreću se ka pograničnom ruskom region Kursk, gde se Rusija bori da odbije ukrajinski upad, rekla je portparol Pentagona Sabrina Sing.
Na temu prisustva severnokorejskih trupa u Rusiji za Euronews Srbija govorio je istoričar Aleksandar Životić. On je analizirao potrebu Rusije za stranim vojnicima na frontu.
"Kada razmatramo to pitanje ljudstva u ruskoj armiji, u onom delu koji je angažovan na prostoru Ukrajine, već hronična stvar je nedostatak obučenog i kvalitetnog ljudstva. Međutim, dolazak desetak hiljada ljudi iz Severne Koreje neće umnogome popraviti operativne sposobnosti ruske armije, ali u jednom širem, pre svega geopolitičkom kontekstu, značiće mnogo toga. Značiće pre svega da Rusija ima pravog saveznika. Do sada se govorilo o partnerstvima, o zemljama koje su je podržale u smislu za obilaženja sankciji, isporuka kritičnih sirovina, kritičnih komponenta za vojnu industriju, isporukom nedostajuće municije ili raketa i raketnih sistema. A ovog puta, ako se ovo potvrdi, a najverovatnije je tako, s obzirom da postoji veći broj informacija koje to potvrđuju, značiće da Rusija sada i na terenu ima saveznika", kaže on i dodaje:
"Jasno je, posle nekoliko vrlo bitnih momenta u odnosima između Rusije i Severne Koreje, koji su rezultirali ratifikacijom sporazumu o strateškom partnerstvu, a taj sam sporazum koji se tako zove u suštini je eufemizam za jedan saveznički ugovor, s obzirom da one odredbe koje su bile dostupne javnosti govore da se radio o međusavezničkom ugovoru koji sadrži određene klauzule vojnog karaktera".
Međutim, Životić navodi i drugu stranu ovakvog jednog sporazuma.
"Rizici su ogromni, pre svega zato što sada postojeći sukob u Ukrajini dobija jednu novu dimenziju. To sada više nije sukob između Ukrajine i Rusije, sa uključivanjem korejskih vojnika, znači da je Severna Koreja direktno vojno umešana u ovaj sukob i već se određene reperkusije sada vide. Nije to samo ova najava američkih zvaničnika da bi mogli da ukinu zabranu upotrebe naoružanja svog porekla na teritoriji Ruske Federacije, dakle najneposrednije zone borbenih dejstava, već vidimo da je najavljena južnokorejska delegacija koja će doći u Ukrajinu", kaže on.
Prema njegovim rečima, slanju severnokorejskih vonika na front u Ukrajinu prethodile su napetosti na samom korejskom poluostrvu.
"Pre svega tu mislim na onaj trenutak kada su srušeni mostovi i ostale putne i železničke komunikacije između dve Koreje. To je prethodilo ovim vestima i nekako išlo paralelno sa nagađanjima da će se Severna Koreja direktno angažovati i u krajnjoj liniji to bi sada značilo najverovatnije jedno šire povezivanje između Južne Koreje i Ukrajine. Već se sad pominje da bi Južna Koreja mogla direktno da isporučuje potrebno naoružanje i municiju ukrajinskoj armiji, a Južna Koreja je zemlja koja ima izuzetno razvijen vojno industrijski kompleks", kaže on.
Gostovanje Aleksandra Životića u celosti pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)