Evropa

Da li će isporuka F-16 aviona Ukrajini promeniti odnos snaga na frontu

Komentari

Autor: Reuters

11/07/2024

-

16:01

Da li će isporuka F-16 aviona Ukrajini promeniti odnos snaga na frontu
Da li će isporuka F-16 aviona Ukrajini promeniti odnos snaga na frontu - Copyright Tanjug/Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix via AP

veličina teksta

Aa Aa

Američki državni sekretar Entoni Blinken izjavio je da prva serija američkih borbenih aviona F-16 stiže u Ukrajinu iz Danske i Holandije i da će se već ovog leta naći na nebu iznad Ukrajine.

Međutim, trajanje čitavog procesa - od nabavke aviona dizajniranih u Americi i obuke ukrajinskih pilota da upravljaju njima, bila je izvor frustracije za Kijev, ponajviše jer je Rusija imala vremena da pripremi svoju odbranu i time poništi uticaj nabavke ovih borbenih aviona. Istovremeno, Ukrajina je morala da se brani osiromašenim vazduhoplovnim snagama koje su samo delić veličine i mogućnosti onih koje imaju Rusi.

AP Photo/Virginia Mayo

 

Reuters je stoga, napravio analizu koja pokazuje na koji način F-16 mogu pomoći Ukrajini i koje prepreke još stoje na putu efikasnog rasopređivanja ovih vazduhoplovnih snaga.

Prekretnica ili ne?

Neki analitičari kažu da isporuka F-16 neće biti prekretnica u ratu.

"Morali biste da odvojite simboliku od stvarnog uticaja na bojno polje - biće korisno, ali skromno, posebno u početku", rekao je Mark Kankijan, viši savetnik Međunarodnog bezbednosnog programa u Centru za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Serhij Kuzan, predsednik ukrajinskog Centra za bezbednost i saradnju, nevladinog istraživačkog centra, rekao je da će biti potrebno najmanje 60 aviona za izvođenje velikih operacija, odnosno za nastojanja Ukrajine da potisne rusko vazduhoplovstvo dalje od svojih granica.

Poslanica Oleksandra Ustinova koja je na čelu kijevskog parlamentarnog odbora za oružje i municiju, rekla je da će Ukrajini biti potrebno blizu 120 F-16 da bi značajno povećala svoje avijacione sposobnosti.

Dok piloti stiču iskustvo na ukrajinskom nebu, a vojska gradi infrastrukturu, početne isporuke bi barem mogle pomoći Ukrajini da ojača svoj vazdušni štit, kažu stručnjaci.

"Avioni će obezbediti nove mogućnosti protivvazdušne odbrane i povećanje kapaciteta, što će potom potencijalno pomoći u presretanju šaheda (dronova iranske proizvode) i krstarećih projektila. Međutim, to je veoma skup način da se uradi tako nešto, u smislu municije", rekao je za Reuters Džastin Bronk, viši naučni saradnik za vazduhoplovstvo i tehnologiju na Royal United Services Institute (RUSI).

profimedia

 

Poslednjih meseci, ukrajinska vojska je naporno radila na tome da smanji pretnju na nove F-16 avione koji stižu, napadom na rusku protivvazdušnu odbranu, kaže Kuzan.

"Oblikovanje bojnog polja, posebno na jugu se već odvija. Ukrajina ima mogućnosti da sistematski udara po najvažnijim ruskim sistemima PVO", dodaje.

Više aviona nego pilota

Obrazovanje će biti od vitalnog značaja. "Možete imati mnogo brzih mlaznjaka, ali ako nemate efikasno oružje i posadu koja je sposobna da ih koristi, onda će oni biti obarani u velikom broju", rekao je Bronk.

Raspored obuke ukrajinskih pilota F-16 dominirao je diskusijama o isporukama i obavezama preuzimanja više od 70 aviona.

Do kraja 2024. Ukrajina očekuje da će imati najmanje 20 pilota spremnih da upravljaju borbenim avinoima F-16, rekla je Ustinova.

"Teško je tražiti više aviona kada nemate ljude da njima upravljaju", rekla je ona i dodala da će Ukrajina u početku imati više F-16 aviona nego veštih pilota - "Čekati u redu 10 godina pre nego što naši piloti budu obučeni, nije u redu"

Tanjug AP/Russian Defense Ministry Press Service photo via AP

 

Portparol ukrajinskih vazduhoplovnih snaga odbio je da komentariše ovo pitanje za Reuters.

Američki zvaničnici su pokrenuli pitanje obuke u Ukrajini i istakli da se piloti mogu obučavati u Evropi. Međutim, Bronk je rekao da su kapaciteti NATO-a već na granicama izdržljivosti.

On je dodao da je održavanje aviona još hitniji izazov od obuke pilota. Većina popravki i održavanje će morati da se obavlja unutar Ukrajine, koja će verovatno morati da se oslanja na strane izvođače koji poznaju avione.

Pretnja po vazdušne baze

Rusija je već pojačala napade na infrastrukturu koja bi se mogla koristiti za održavanje i razvoj borbenih aviona F-16, kažu stručnjaci.

"Rusija svakodnevno pogađa aerodrome, moguće baze F-16, uključujući pokušaje uništavanja piste i infrastrukture. Ovi napadi nisu prestajli najmanje poslednja dva meseca", rekao je Kuzan.

Mete će postati još neposrednije kada stignu avioni, piloti i timovi za održavanje. To će verovatno primorati Ukrajinu da instalira protivraketnu odbranu kako bi ih zaštitila, iako nema sve neophodne sisteme PVO i municiju.

Tanjug AP/Satellite image ©2024 Maxar Technologies via AP

 

"Moramo da prihvatimo činjenicu da će aerodromi biti dobro zaštićeni", rekao je Kuzan i dodao da će svakoj bazi biti potrebna najmanje dva Patriot niza i dva NASAMS-a.

"Kada ojačamo naše vazdušne kapacitete, odbacićemo njihove avione i teror će prestati. Ali ova dva meseca će biti zaista teška", dodao je Kuzan.

Komentari (0)

Evropa