Evropa

Najizvesniji izbori ikada ipak iznenadili Britance: Faraž premašio prognoze, potučeni torijevci izbegli najgori scenario

Komentari

Autor: Euronews Srbija

05/07/2024

-

19:58

Euronews TV

veličina teksta

Aa Aa

Laburistička partija odnela je ubedljivu pobedu nad konzervativcima na opštim izborima u Velikoj Britaniji. Torijevci odlaze sa vlasti posle 14 godina, a novi premijer biće Kir Starmer. Prema izlaznim anketama, Laburisti će imati 411 od 650 mesta u parlamentu, nasuprot 120 koliko je pripalo konzervativcima. 

Veliki uspeh ostvario je i desničar Najdžel Faraž, koji je iz osmog pokušaja uspeo da uđe parlament sa svojom novom Reformskom partijom, pobedom u izbornoj jedinici u Klektonu. Stranka arhitekte Bregzita je prema izlaznim anketama uzela 14,3 odsto glasova i četiri poslanička mesta. To je premašilo očekivanja, imajući u vidu da je Reforma tek dolaskom Faraža pre mesec dana dospela na politički radar Velike Britanije, a da su im predizborne ankete davale dva mesta.

Izuzetan rezultat ostvarila je i Liberalno demokratska partija (LDP) ser Eda Dejvija sa 71 mestom, što je 63 više u odnosu na prethodne izbore. 

Ankete uglavnom omanule

Konzervativna stranka doživela je očekivanu katastrofu, nakon 14 godina vladavine i čak pet premijera u poslednjih osam godina u Dauning stritu. Ipak je izbegla najgori scenario jer je prema "Survation" anketi trebala da uzme svega 64 mesta, nasuprot 484 za torijevce. Konačni rezultati ipak donekle iznenadili javnost u Britaniji jer su istraživanja mahom projektovala još ubedljiviju pobedu laburista. 

List "The Telegraph" piše kako je pet od devet najvećih firmi za istraživanje javnog mnjenja predvidelo više od 450 mesta za laburiste, dok su neke promašile za čak 60 mesta.

Torijevci su, iako potučeni do nogu, ostvarili bolji rezultat od očekivanog, pa laburisti nisu uspeli da obore rekord iz 1997. kada su imali 179 mesta više od potrebne većine.

Tanjug AP/Kin Cheung

 

Anketarska firma "More in Common" bila je najtačnija, sa projekcijama mandata konzervativaca, liberalnih demokrata i Škotske nacionalne partije (SNP) u rasponu od deset mesta od ostvarenih rezultata. Njihova anketa je pokazala da će konzervativci dobiti 126 mesta.

Još jedan kuriozitet ovih izbora je da su laburisti sa 33,8 odsto glasova uzeli 411 mesta, a 2017. pod Džeremijem Korbinom, sa 40 odsto glasova su uzeli samo 262 mesta. Tada su izgubili mnogo manje ubedljivo nego konzervativci sada, sa samo 55 mesta razlike. Takođe, LDP je sa skoro 600.000 glasova manje od Reforme uzeo 67 poslaničkih mesta više, dok su Zeleni sa manje od polovine Faražovih glasova uzeli takođe četiri mesta

To je efekat izbornog sistema "prvi pobeđuje" u Velikoj Britaniji, po kojem u svakoj izbornoj jedinici samo jedan kandidat sa najviše glasova postaje poslanik, bez drugog kruga. 

U pobedničkom govoru posle izbora lider laburista poručio je da promene kreću odmah.

"Ovakav mandat nosi veliku odgovornost. Naš zadatak je ništa manje nego obnavljanje ideja koje drže ovu zemlju na okupu, nacionalna obnova. Ko god da ste, gde god da ste počeli u životu, ako vredno radite, ako igrate po pravilima, ova zemlja treba da vam pruži fer šansu da napredujete. Uvek treba da poštuje vaš doprinos i mi to moramo da vratimo", poručio je budući britanski premijer.

Tanjug/AP/Stefan Rousseau

 

Laburisti su nastupili sa manifestom usredsređenim na jačanje spore stope ekonomskog rasta. Obavezuju se da će to učiniti uglavnom kroz promene u sistemu planiranja i tako što će zemlju učiniti privlačnijom za unutrašnje investicije, piše BBC.

Stranka je takođe obećala da će revidirati britanski zakon o zapošljavanju, renacionalizovati skoro svu putničku železnicu i osnovati državnu kompaniju za ulaganje u energiju i proizvodnju energije, zajedno sa podsticanjem zelenih investicija.

Odlazeći premijer Riši Sunak naveo je da je Britanija izrekla otrežnjujuću presudu i poručio u današnjem obraćanju u Dauning stritu da će podneti ostavku na čelu stranke čim se postigne dogovor o njegovom nasledniku.

"Čuo sam vaš bes, razočaranje i preuzimam odgovornost za ovaj gubitak“, rekao je Sunak, prenosi BBC.

Faraž posle dobrog rezultata najavljuje izgradnju masovnog nacionalnog pokreta

Faraž, koji je svoju kampanju bazirao na protivljenju imigraciji, a posebno politici torijevaca po tom pitanju, je oduzeo veliki broj glasova toj partiji i doprineo njihovom porazu 

"Prošlo je četiri nedelje i tri dana otkako sam odlučio da izađem iz penzije i ubacim šešir u ring. Mislim da je ono što je naša stranka postigla za nekoliko nedelja zaista izvanredno. Nismo imali novca, niti strukturu, praktično ništa širom zemlje, a bićemo drugi u većini izbornih jedinica. To govori da smo zaista puno radili. Postoji ogromna praznina na desnom centru britanske politike, a moj posao je da je popunim", rekao je Faraž obraćajući se pristalicama posle izbora.

Tanjug AP/Joe Giddens/PA Wire/PA via AP

 

Faraž ističe da je njegov plan da izgradi masovni nacionalni pokret narednih godina i da se nada da će tako ostvariti ozbiljan rezultat 2029.

Lider Reforme i saveznik bivšeg i možda budućeg predsednika SAD Donalda Trampa "jaše na talasu" desničarske populističke podrške koja raste širom Evrope i drugih delova sveta, piše Politico, komentarišući njegov rezultat. 

Takođe se napominje da je to narativ koji je, na površini, u suprotnosti sa ubedljivom pobedom Laburističke partije i da se čini da je njegov apel biračima zabrinutim za imigraciju i podršku Bregzitu rezonovao među glasačima u velikom delu Ujedinjenog Kraljevstva.

Nije samo Faražova politika ono po čemu će se isticati Vestminsteru. Naime, lider Reforme je populista sa harizmatičnom ličnošću, za razliku od odlazećeg premijera Sunaka i njegovog naslednika Starmera, ocenjuje Politico.

Sa druge strane Faraž će izazvati šok na političkoj sceni, jer ga poslanici drugih partija uglavnom vide kao pariju, to jest kao nekoga ko ne pripada "sistemskim" strankama.

To se nedavno pokazalo kada je rekao da je politika Zapada odgovorna za rat u Ukrajini i izazvao osude maltene svih britanskih partija, čija se spoljna politika skoro uopšte ne razlikuje međusobno, bez obzira na deklarisanu ideologiju.

Stranka krajnje desnice nikada nije osvojila više od jednog mesta u Velikoj Britaniji, pa će ovaj rezultat verovatno ohrabriti populističkog lidera u njegovom cilju da svrgne torijevce, piše Euroactiv u svojoj analizi rezultata.

U tekstu takođe navode kako se stiče utisak da su milioni glasača torijevaca već prešli na stranu Reforme i tako Konzervativnu stranku ostavili da se suoči sa jednim od najgorih rezultata u svojoj istoriji.

Liberalne demokrate prezadovoljne rezultatima

Lider LDP-a Dejvi je još jedna veliki pobednik izbora i u obraćanju nakon prvih izlaznih anketa je poručio da je njegova stranka na putu ka najboljim rezultatima u ovom veku.

"Počastvovan sam zbog miliona ljudi koji su podržali liberalne demokrate da oteraju konzervativce sa vlasti i donesu promenu koja je potrebna našoj zemlji", rekao je on i dodao da je sjajan osećaj poraziti torijevce.

Tanjug AP/James Manning/PA via AP

 

Liberalne demokrate će se vratiti u parlament kao treća po veličini stranka, prestižući škotski SNP.

Na toj funkciji nisu bili od 2015. godine, kada su ih birači kaznili zbog sklapanja koalicije upravo sa konzervativcima tadašnjeg premijera Dejvida Kamerona.

Ivanov: Možemo očekivati promene u imigracionoj politici i odnosu sa EU

Po proceni istraživačice Instituta Henri Džekson Helene Ivanov, došlo je do velike promene u Britaniji i ona očekuje drugačiju politiku nove vlade.

"Imamo 14 godina vladavine, konzervativne stranke koje su obeležila razna politička i ekonomska previranja, kovid-19, raznorazni skandali unutar same Konzervativne stranke, pa onda naravno i ono ključno političko pitanje Britanije koje i dalje nije u potpunosti rešeno, odnosno Bregzit. Kir Starmer, sa druge strane, obećava ozbiljne promene, obećava da će njegove politike biti dosta drugačije svakako i u smislu rezultata i u smislu onoga što nam sledi. Verujem da ćemo videti nešto drugačije u Britaniji nego ono koje smo gledali poslednjih 14 godina", rekla je Ivanov za Euronews Srbija.

Konkretno, ona smatra da će se promeniti poreska i imigraciona politika, kao i odnos prema Evropskoj uniji. Istraživačica ipak napominje da su sada ključna pitanja za Veliku Britaniju dosta drugačija nego što su bila pre 14 godina.

"Naravno, možemo očekivati, pogotovo u odnosu na Konzervativnu stranku, da će se Britanija pomeriti u levo, što verujem da jeste sličnost sa onim što smo videli i krajem 90-ih kada su laburisti bili na vlasti. Ali u smislu nekih promena koja sada možemo da očekujemo verujem u neke od ključnih stvari koje su laburisti obično radili. Napustiće ruandski plan koji omogućava da se azilanti iz Britanije koji ilegalno uđu u Britaniju prebace za Ruandu. Laburisti takođe pominju bliže odnose sa Evropskom unijom nego što je to inicijalno Konzervativna stranka htela. Čak se pominje i ta ideja da se napravi dogovor sa Evropskom Unijom ponovo da svi koji ilegalno dođu do granice Velike Britanije će moći da se vrate nazad u Evropsku zemlju iz koje su originalno došli. Takođe laburisti obećavaju povećanje poreza, što je nešto što su konzervativci prilično kritikovali u toku kampanje", objašnjava naša sagovornica.

Još jedno pitanje koje se nameće je odnos prema Bregzitu, protiv kojeg su laburisti bili, ali se Starmer obavezao da neće pokušavati da preokrene odluku naroda. 

"Laburistička stranka generalno nije toliko podržavala Bregzit kao Konzervativna stranka i već od samog starta Kir Starmer tvrdi da će imati bliže odnose sa Evropskom unijom nego što je to bio slučaj sa Konzervativnom strankom. Pitanje je šta će od svega što su obećali laburisti zaista ispuniti", rekla je Ivanov.

Šta može očekivati Srbija od Kira Starmera i po čemu se od razlikuje od svog prethodnika na čelu laburista Džeremija Korbina poslušajte u osatku razgovora sa Helenom Ivanov u videu na početku teksta.

Todorović-Štiplja: Britanci su umorni od svega što su torijevci izazvali u zadnjih 14 godina

Pobeda laburista je bila istorijska, iako očekivana, kaže Nemanja Todorović-Štiplja glavni i odgovorni urednik portala European Western Balkans. Po njemu, može očekivati osetne promene politike u Velikoj Britaniji, dok su graani bili umorni od političke nestabilnosti pod torijevcima. 

"Prvi put posle 1997. godine imamo ovoliko veliku većinu laburista. Za mene je iznenađenje da su laburisti i u Škotskoj na neki način odneli pobedu, s obzirom da Škotska nacionalna partija ima nešto manje poslanika nego što je očekivala. Očekujem velike reforme u Velikoj Britaniji. Građani su bili umorni konzervativne vlasti, umorni svega onoga što je, nažalost, ta vlast izazvala u poslednjih 14 godina. Krenimo od Bregzita, koji je možda neke najviše zaboleo, ali i nekih drugih stvari. Promena pet premijera za sve ove godine, mandati premijera koji su trajali samo po mesec dana. Britanski građani su bili umorni od takve politike. Ako se setimo, svega onoga što su vlade Tonija Blera i Gordona Brauna donele Velikoj Britaniji u reformama od 1997. do kraja svog mandata, to su bili ogromni pomaci. Deluje da laburisti i sada obećavaju mnoge stvari i da su spremni na rad", rekao je Todorović-Štiplja za Eruonews Srbija. 

Komentari (0)

Evropa