Evropa

Euronews Srbija u Bratislavi: Kritični sati pred Robertom Ficom, vlasti apeluju na smirivanje napetosti

Komentari

Autor: Euronews Srbija

17/05/2024

-

12:11

Euronews

veličina teksta

Aa Aa

Slovački premijer Robert Fico koji je bio žrtva atentata u sredu popodne u gradu Handlova nalazi se u teškom, ali stabilnom stanju, javlja reporterka Euronews Srbija koja se trenutno nalazi u Bratislavi. Slovačka vlada odlučila je da neće uvoditi vanredno stanje, ali ono što ostaje kao ključno pitanje jeste šta će se dalje dešavati.

Minsitar odbrane Robert Kalinjak je na konferenciji za medije naveo da je Fico ponovo operisan i da je njegovo stanje i dalje ozbiljno, iako je pri svesti. On je naveo i da slovačka vlada funkcioniše "normalno".

Direktorka univerzitetske bolnice Ruzvelt u Banskoj Bistrici Mirijam Lapunikova rekla je da je Fico i dalje na odeljenju intenzivne nege, dodajući da su doktori uklonili Ficovo mrtvo tkivo.

Novoizabrani predsednik Slovačke Peter Pelegrini posetio je Fica u bolnici i rekao da se trenutno ne planiraju dalje operacije i da će lekarski konzilijum u bonlici u slovačkom gradu Banska Bistrica u ponedeljak odlučivati o daljem postupanju i lečenju. Dva tima lekara su se inače pet sati borila za život slovačkog premijera pokušavajući da spreče krvarenje.

Pelegrini je kazao da je Fico "za dlaku" izbegao smrt, kao i da je jako umoran, te da su pred njim "kritični sati". Ako lekari dozvole, kaže, posetiće ga ponovo.

"Naravno, nakon što mu bude bolje, koliko ga poznajem, počeće pomno da prati sva dešavanja. Pred nama je mnogo važnih koraka", napomenuo je Pelegrini.

FoNet/AP/Radovan Stoklasa

 

S druge strane, čovek koji je izvršio atenant je uhvapšen, a prema navodima policije, pretpostavlja se da je u pitanju "usamljeni vuk", odnosno da nije bio deo neke veće organizacije. Istraga je u toku kako bi se utvrdili ključni motivi, a ono što je gotovo izvesno jeste da su oni bili političke prirode.

Mediji u Slovačkoj su naveli da je napadač Juraj Cintula, sedamdesetjednogodišnji pisac koji je optužen za ubistvo sa predumišljajem, za šta je propisana kazna zatvora od 25 godina do doživotne.

Bivši specijalac: Telohranitelji napravili više grešaka

Oglasio se i bivši pripadnik specijalne jedinice policije Češke Lumir Nemec koji smatra da su telohranitelji slovačkog premijera Roberta Fica napravili nekoliko grešaka u zaštiti tokom atentata na njega u sredu, kada je on teško ranjen.

Nemec je, na osnovu snimaka sa mesta napada, ocenio da telohranitelj koji je stajao desno od Fica nije posmatrao deo ispred premijera za koji je bio zadužen i da zbog toga nije na vreme primetio napadača.

"Teško je reći zašto, možda je osetio neku vrstu pretnje tamo gde je bilo više ljudi, ali da je posmatrao svoj deo perimetra, on bi 100 odsto ranije primetio napadača", rekao je Nemec za slovački portal Aktuality.

Radovan Stoklasa/TASR via AP

 

Prema njegovim rečima, telohranitelji su morali da budu bliže premijeru jer je on prilazio grupi ljudi.

"Jedina briga telohranitelja je osoba koju štiti. U trenutku kad su svi skočili na napadača, jedan telohranitelj je trebalo da se baci na Fica i da ga zagrli. Da napadač nije bio sam, dok je on (Fico) ležao na zemlji sam, drugi čovek je mogao da dođe sa druge strane i da ga ubije na mestu", rekao je Nemec.

Portparolka Kancelarije inspekcijske službe Andrea Dobjašova izjavila je da je istraga o postupanju telohranitelja premijera Slovačke već pokrenuta.

Društvo u Slovačkoj duboko polarizovano

Reporterka Euronews Srbija navodi da je treća najvažnija tema u Slovačkoj trenutno šta će biti sa njenim društvom jer je najčešća reč koja se trenutno može čuti "polarizacija". Mnogi slovački analitičari su stava da su duboke podele u durštvu i nasilna retorika u medijima, dokaz kako verbalna radikalizacija prelazi u onu nasilnu i fizičku.

Štaviše, atentant na slovačkog premijera izazvao je intenzivan talas mržnje i toksičnih komentara na društvenih mrežama, prema podacima koje je prikupio slovački start up Elv.ai.

Organizacija je otkrila da su na dan atentata komentari mržnje, koji uključuju vulgarno izražavanje, govor mržnje, rasizam, ksenofobiju, pretnje, kao i opravdavanje napada, porasli za 60 odsto u poređenju sa celokupnom njihovom bazom podataka za praćenje.

AP Photo/Denes Erdos

 

Ranije je nivo toksičnosti u online komentarima dostigao najviši nivo tokom predsedničkih izbora u Slovačkoj u martu i aprilu.

"Ovakvi događaji često deluju kao katalizatori za izbijanje osnovnih tenzija i pritužbi na internetu. Emocionalne reakcije na incidente visokog profila često izazivaju snažne reakcije, što dovodi do toga da pojedinci izraze svoj bes ili strah na mrežama", rekao je Jakub Šuster iz Elv.ai za Euronews i nastavio:

"Platforme društvenih medija mogu da pojačaju govor mržnje kroz eho komore, gde su korisnici izloženi prvenstveno mišljenjima koja potkrepljuju njihova sopstvena, često radikalizujući njihove stavove", dodao je.

Tanjug/AP/Denes Erdos

 

Nakon napada, slovačko ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je korisnike na jednoj od svojih zvaničnih stranica na Fejsbuku da se uzdrže od deljenja nepriklanih ili vulgarnih sadržaja o napadu. Ministarstvo je takođe zamolilo profesionalne medije da isključe svoje odeljke za komentare i moderiraju postove na društvenim mrežama na tu temu.

Takođe, na sastanku odlazeće predsednice i novoizbaranog predsednika Slovačke pozvano je da se ublaži retorika u javnosti, kao i da se obustave sve kampanje za evropske izbore kako bi se smanjile napetosti.

Komentari (0)

Evropa