Evropa

Preminuo Dik Marti

Komentari

Autor: Tanjug, Euronews Srbija

28/12/2023

-

15:37

Preminuo Dik Marti
AP/Christian Lutz - Copyright AP/Christian Lutz

veličina teksta

Aa Aa

Bivši izvestilac Saveta Evrope Dik Marti, koji je istraživao zločine tzv. OVK i trgovinu ljudskim organima na Kosovu i Metohiji, preminuo je danas u 79. godini, saopštila je Slobodna demokratska partija Švajcarske. 

Marti, bivši švajcarski senator i tužilac, bio je bolestan nekoliko meseci, prenela je švajcarski RSI. Korijere del Tićino navodi da je Marti bolovao od raka i da je preminuo u svom domu u Feskođi, nakon što mu se poslednjih dana naglo pogoršalo zdravstveno stanje.

Švajcarski predsednik Alen Berse oglasio se povodom Martija, rekavši da je Marti bio neumorno posvećen vladavini prava.

"Kao tužilac, državni savetnik, savetnik država ili čak kao poslanik u Savetu Evrope, bio je neumorno posvećen otvorenoj Švajcarskoj, ljudskom dostojanstvu i vladavini prava. Najiskrenije saučešće upućujem njegovoj supruzi Gabrijeli i celoj njegovoj porodici", napisao je Berse na društvenoj mreži X.

Marti je 2010. godine objavio izveštaj o sumnjama na trgovinu organima na KiM i "žutoj kući" u Albaniji, u koje su bili umešani visokorangirani pripadnici tzv. OVK, prenosi Svis info.

Na osnovu tog izveštaja osnovana su Specijalizovana veća i Specijalizovano tužilaštvo u Hagu, na nalazi iz izveštaja korišćeni su za podizanje optužnice protiv bivšeg predsdnika privremenih prištinskih institucija Hašima Tačija, podseća švajcarski SRF.

Parlamentarna skupština Saveta Evrope usvojila je u januaru 2011. godine Martijev izveštaj i rezoluciju o trgovini ljudskim organima na KiM, kojim se poziva na međunarodnu istragu ovih optužbi.

Marti je izabran za člana Parlamentarne skupštine Saveta Evrope 1999. godine, a predsedavajao je Odborom za pravna pitanja i ljudska prava od 2005. do 2008. godine.

profimedia

 

U ime odbora, istraživao je tajne zatvore CIA u Evropi, a 2006. godine je objavio izveštaj u kojem je naveo da je 14 zemalja bilo u dosluhu sa SAD u "paukovoj mreži" kršenja ljudskih rpava.

Marti je rekao da su druge zemlje, uključujući Švajcarsku, bile aktivno ili pasivno uključene u pritvaranje ili transfer nepoznatih osoba. Rođen je u južnom italijanskom kantonu Ticino, gde je služio kao zamenik javnog tužioca, a potom i javni tužilac od 1975. do 1989. godine.

Bio je član vlade kantona Ticino od 1989. do 1995. godine.

Iz njegove stranke naveli su na društvenoj mreži X da su "sa velikom tugom" saznali za smrt Martija i izrazili najdublje saučešće njegovoj porodici.

Ko je bio Dik Marti?

Rođen je 7. januara 1945. godine u Sorengu, u rejonu Lugano, kanton Tićino, na jugu u Švajcarske.

Studije je i doktorirao pravo tokom školovanja na Univeritetu  u Nojšatelu, i u Frajburgu. 

Od 1972. do 1975, radio je u Institutu "Maks Plank" posvećen temam vezanim za spoljnu politiku i međunarodno krivično pravo. Godine 1975. našao se na poziciji državnog tužica kantona Tićino. 

Postao je u izvesnom smislu znamenit borbom protiv organizovanog kriminala. 

Upamćena je afera znana kao "Pica konekšn". Posledica je bila smena na čelu Ministarstva pravde Švajcarske, pošto je suprug ministarke bio umešan u pranje novca. 

Delio kancelariju sa Karlom del Ponte

Izvesno vreme tokom boravka na poziciji tužioca radio je zajedno sa Karlom del Ponte. Prema pojediniom navodima čak su delili kancelariju.

Na listi Liberala bio je od 1995. do 2011. poslanik u Gornjem domu predstavničkog tela

Švajcarske (Saveta država) i takođe član Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.

Bio je i predsednik Turističkog saveza Švajcarske, čak i čelnik asocijacije Izviđača i planinara Švajcarske.

Prethodno se bavio politikom i na nižem nivou, u kantonu Tićino, takođe kao Liberal (odnosno Liberal radikal).

Problemi sa vidom u detinjstvu

U detinjstvu je inače bio gotovo slep. Zahvaljujući uspešnim tretmanima tek uoči polaska u školu vid mu se uglavnom normalizovao.

Znamenit je po istragama na temu američkih tajnih zatvora u Evropi. Po njegovom izveštaju iz juna 2006. čak 14 evropskih država pomagalo je odgovarajućim službama SAD na tom polju.
 

Komentari (0)

Evropa