Region

Šmit: Teško će biti postići iskorak u zahtevu da Beograd prizna Kosovo

Komentari

Autor: Tanjug

20/05/2022

-

12:18

Šmit: Teško će biti postići iskorak u zahtevu da Beograd prizna Kosovo
Kristijan Šmit - Copyright Tanjug/AP/Armin Durgut

veličina teksta

Aa Aa

 

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit smatra da će biti teško postići iskorak u zahtevu Nemačke da Beograd prizna kosovsku nezavisnost.

"Iskorak će biti teško postići. I kao posmatrač mislim da bi postepeno usaglašavanje imalo smisla. Što se tiče priznavanja Kosova, koje nije priznalo ni pet članica EU, to bi za mene u svakom slučaju značilo omogućavanje pragmatične saradnje između dve države, Kosova i Srbije", kaže Šmit u intervjuu za Dojče vele.

On je tako odgovorio na pitanje da li očekuje iskorak u bliskoj budućnosti oko priznanja Kosova i kako procenjuje predsednika Srbije, koji želi da postigne kompromis s obzirom na stav Nemačke da do priznanja mora doći.

"Iz kakve zemlje mi Nemci dolazimo? Imamo iskustvo kada je reč o saradnji između Istočne i Zapadne Nemačke, iako nije bilo međusobnog priznanja. Iz takvog pragmatičnog načina - koji se naravno ne može preneti jedan kroz jedan, jer to je bilo vreme Hladnog rata i komunizma - ja bih izvukao sledeću misao: Nikada nećemo uraditi sve ono što je moguće, ali ono što uradimo, to ćemo uraditi s dobrom voljom. Nažalost, to za sada nije prepoznato u odnosima između Srbije i Kosova. I na tome mora da se radi", naveo je Šmit.

Ocenjujući situaciju na Zapadnom Balkanu, Šmit kaže da je ona generalno stabilna, ali da nije pošteđena uticaja, kako kaže, "agresorskog rata koji Ruska Federacija vodi protiv Ukrajine".

Zahvalan je, kaže, nemačkoj vladi koja intenzivno vodi brigu o regionu, koji, kako, kaže, postaje jedan od ključnih u stvaranju političke klime.

"Izbori u BiH moraju da budu održani"

Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Kristijan Šmit poručio je da izbori u BiH, zakazani za 2. oktobar, moraju da budu održani i da međunarodna zajednica neće dopustiti da ovaj proces propadne zato što nema novca. Šmit je to rekao ne precizirajući konkretno odgovor na pitanje da li je spreman da upotrebi svoja ovlašćenja kako bi omogućio održavanje ovih izbora. On je ponovio da su izbori esencija, srž demokratije.

"Onaj ko izbore degradira i svodi ih na taktički manevar, taj ne razume da građanin kroz izbore ostvaruje osnovno pravo da učestvuje u upravljanju zemljom. Zato izbori moraju da se održe i svi moramo da stvorimo uslove za njihovo održavanje", rekao je Šmit.

Izrazio je žaljenje što do sada Savet ministara nije uspeo da donese odluku o finansiranju izbora u vreme kada BiH još nema usvojen fiksni budžet.

"Više puta smo na to ukazivali na međunarodnom nivou, ne samo prijateljskim, već i oštrim tonom. Moram reći da bih veoma, veoma voleo da vidim da Savet ministara usvoji budžet", rekao je Šmit i dodao:

"Trebalo bi samo znati da međunarodna zajednica, a tu mislim i na sebe, neće dozvoliti da izbori propadnu zato što nema novca. Novca u Bosni ima i ako niko ne bude spreman da usvoji i pokrene te mehanizme, onda se u pomoć mora pozvati međunarodna zajednica".

Na pitanje o mogućnosti da Nemačka pošalje više snaga u misiju Eufor-Altea, Šmit kaže da bi ga to veoma obradovalo. Ne radi se samo o tome da se ta misija brojčano ojača, kaže Šmit i dodaje da se radi i o fleksibilnosti, kako bi se mogle obezbediti bezbednosne garancije date građanima BiH.

"I to nema veze samo s brojem vojnika, već i sa njihovim poreklom. Dobro je i ispravno da se u to uključe i druge evropske zemlje", kaže Šmit.

O mogućem ruskom vetu i blokadu ove misije, čiji mandat ističe u novembru, Šmit kaže da je u Savetu bezbednosti UN, gde je prošle sedmice podneo izveštaj o situaciji u BiH, bilo zanimljivo čuti, kako kaže, ruski doprinos toj raspravi u kojoj je ukazano na mogućnost ulaganja veta na produženje misije Eufor-Altea.

"Ipak, to nije bila jasna najava. Više sam to shvatio kao nagoveštaj toga kako oni, pod sadašnjim okolnostima, kao strana u ratu, sagledavaju to šta se sprema na jesen i šta je izvodljivo", rekao je visoki predstavnik.

Prema njegovom mišljenju, kaže, to nije ključno pitanje ni za Rusku Federaciju, ni za druge zemlje.

"Ključno je pitanje da li se to u načelu podržava ili se pokušava da se tako nešto ispregovara. Videćemo. Mogu samo snažno da preporučim da se, svejedno kojim pravnim sredstvima, obezbedi nastavak misije Eufor-Altea", rekao je Šmit.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa