Popularnost ultranacionalizma i potencijalni okidač za tenzije u regionu? Šta popularnost Tompsona govori o Hrvatskoj
Komentari02/04/2025
-15:02
Hrvatski pevač Marko Perković Tompson, poznat po nacionalističkim pesmama koje često izazivaju kontroverze, oborio je svetski rekord u prodaji ulaznica. Za njegov koncert u Zagrebu prodato je više od 280.000 karata u manje od 24 sata. Ovaj neviđeni uspeh izazvao je debatu – da li je reč o isključivo muzičkom fenomenu, reakciji na muzičke i društvene trendove, ili je u pitanju ideološka manifestacija?
O tome su za Euronews Srbija govorili Đorđe Matić, novinar i književnik iz Zagreba, i Robert Čoban iz Color Press grupe.
Dok Đorđe Matić kaže da ga broj prodatih karata iznenađuje, ali i da se može posmatrati kao reakcija na muzičke trendove u Hrvatskoj poslednjih godina, Robert Čoban veruje da je fenomen složeniji i da ne može biti sveden na reakciju na popularnost srpskih izvođača poput Aleksandre Prijović.
"S jedne strane me iznenadilo, a s druge i nije. To je neka vrsta reakcije na prodor srpske novonarodne muzike u Hrvatsku u protekle dve godine. Ali broj jeste iznenađujuć", objašnjava Matić.
Čoban, međutim, smatra da publika koja dolazi na Tompsonove koncerte nije homogena.
"Mislim da je možda 50 odsto te publike bilo i na koncertima Aleksandre Prijović. Ovakve stvari su složenije nego što izgledaju na prvi pogled", naglašava on.
Razlika između Baje Malog Knindže i Tompsona?
Jedna od tema razgovora bila je i upotreba nacionalizma u muzici, pa su naši gosti uporedili Tompsonovu popularnost sa onom koju Baja Mali Knindža uživa u Srbiji.
Čoban smatra da između njih postoje sličnosti u ideološkoj osnovi njihove muzike, dok Matić odbacuje to poređenje.
"Mislim da su ta poređenja veoma tanka. Tompsonova ideologija je daleko dublje ukorenjena u hrvatskom društvu, dok Baja Mali Knindža nema toliku podršku ni politike, ni crkve, ni medija", naglašava Matić.

Euronews Srbija
Čoban dodaje da je odgovornost javnih ličnosti da se jasno ograde od ekstremnih ideoloških stavova.
"Kada imate tako veliki broj sledbenika, imate i ogromnu odgovornost. Postavlja se pitanje da li bi Tompson izgubio deo publike kada bi javno rekao da je protiv mržnje", dodaje on.
Da li Tompsonov koncert predstavlja društvenu pretnju?
Tema koja se neizbežno nametnula jeste uticaj muzike na društvo i potencijalna opasnost koju nosi masovna okupljanja s jakim nacionalističkim obeležjima.
Čoban ističe da je Tompsonov koncert potencijalni okidač za tenzije u regionu.
"Kada se 280.000 ljudi okupi, to može izazvati probleme, naročito ako se provokacije iznesu van koncertnog prostora. Srbi, Hrvati i Bošnjaci svako leto ulaze u tenzije oko godišnjica ratnih događaja, i ovaj koncert može dodati ulje na vatru,“ upozorava Čoban.
Euronews Srbija
S druge strane, Matić smatra da ovakav događaj ne predstavlja stvarnu pretnju, već više simboličan izraz jedne ideologije koja slabi,
"Ovo nije pokazatelj snage, već slabosti. Kada ideologija gubi svoju delotvornost u realnom svetu, ona se prebacuje na simbolički nivo – u ovom slučaju kroz masovnu muzičku manifestaciju", jasan je Matić.
U kojoj meri je tema rata relevantna danas?
Jedno od ključnih pitanja u raspravi bilo je i kako se Tompsonova popularnost uklapa u širu sliku istorijske revizije u regionu.
Čoban podseća da do 1990-ih nije bilo dileme o ulozi ustaštva i četništva, dok danas svedočimo pokušajima da se te linije zamagle.
"U Hrvatskoj Tompson ima podršku mejnstrima, dok Baja Mali Knindža nije deo srpskog mejnstrima. Ali, ne treba potceniti njegovu popularnost – on je jedini posle Balaševića napunio Spens. To su signali koje treba ozbiljno analizirati" navodi Čoban.
Euronews Srbija
Matić dodaje da su ovakvi fenomeni u velikoj meri posledica interneta i nemogućnosti da se informacije kontrolišu kao ranije.
"Zid između kultura je srušen internetom i mešavinom populacija. Ove manifestacije su izraz nesigurnosti društva koje oseća da gubi kontrolu nad svojom ideologijom", zaključuje Matić.
Ceo razgovor sa Čobanom i Matićem pogledajte u videu na početku teksta.
Komentari (0)