Region

Izricanje presude Dodiku i Lukiću 26. februara: "Tužilaštvo zadalo ozbiljan udarac BiH"

Komentari

Autor: Euronews.ba

19/02/2025

-

19:50

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i v.d. direktora Službenog glasnika Milošu Lukiću pred Sudom BiH zakazano je za sredu, 26. februar.

Izricanje prvostepene presude će biti u 13.00 časova, prenosi Euronews.ba.

Tužilaštvo BiH zatražilo je danas da predsednik Republike Srpske Milorad Dodik bude kažnjen kaznom zatvora koja je bliža maksimalnoj nego minimalno predviđenoj za ovo krivično delo, te 10 godina zabrane obavljanja političkog rada.

Tužilaštvo BiH je istu kaznu zatražilo i za vršioca dužnosti direktora "Službenog glasnika" Miloša Lukića.

Tokom današnjeg ročišta, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik odbacio je sve optužbe koje mu se stavljaju na teret, kao i drugi optuženi Miloš Lukić, prenosi naša reporterka koja je pratila suđenje u Sarajevu.

Ona takođe javlja da je u Banja Luci počeo sastanak predstavnika vlasti Republike Srpske, koji razmatraju kakav bi korak mogli da preduzmu nakon ove presude.

Kako su ranije rekli, osuđujuća presuda mogla bi dovesti do nove institucionalne krize, navodeći da se radi o političkom procesu, a ne pravnom. 

Dodik: Tužilaštvo zadalo ozbiljan udarac BiH

Tužilaštvo je zadalo ozbiljan udarac BiH, a presuda bi mogla da zada smrtni udarac, poručio je ovo nakon završnih reči u Sudu BiH, predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik.

"Bez ikakve pravne osnove pokazalo se da je Tužilaštvo BiH u službi stranaca. Dokazalo se da mi nismo srušili Ustav jer Ustav RS nije protivan Ustavu BiH. Velika odgovornost je na sudiji i sudu. Pored mog mesta mislim da je njena uloga teža", rekao je Dodik, prenosi Euronews.ba.

Predsednik RS je dodao da je Tužilaštvo zadalo ozbiljan udarac BiH, a da bi presuda mogla da zada smrtni udarac.

"Tužilaštvo je zadalo ozbiljan udarac BiH, a presuda bi mogla da zada smrtni. Nama se sudi i pokušava presuditi jer nismo bili spremni da rušimo Ustav BiH. Jedini dokument koji održava BiH, je Ustav. Ako ga sruši Sud, onda im halal", naglasio je Dodik.

Takođe, Dodik je dodao da je sada velika odgovornost na sudiji.

Podsećamo, Tužilaštvo BiH, podiglo je optužnicu protiv Dodika i Lukića 11. avgusta, a Sud ju je potvrdio 11. septembra 2023. godine. Suđenje je počelo 5. februara 2024. godine.

Dodik je optužen za potpisivanje ukaza i proglašavanje važećim dva zakona Republike Srpske koja je visoki predstavnik Christian Schmidt prije toga poništio, dok je Lukić optužen za objavljivanje tih ukaza u Službenom glasniku RS i zakona prema kojima se odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH ne bi primenjivale na teritoriji tog entiteta.

Predstavnici institucija RS ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnika u BiH, jer kako navode njegovo imenovanje nije pratilo donošenje odgovarajuće rezolucije Veća sigurnosti UN-a.

Vučić: Nadam se razumu u Sarajevu, jer je pravni progon Dodika besmislen

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je pravni progon predsednika Republike Srpske Milorada Dodika besmislen i da se nada da će u Sarajevu biti dovoljno razuma.

"Nadam se da će biti dovoljno razuma u Sarajevu, jer ovaj pravni progon Milorada Dodika, gospodina Lukića i Službenog glasnika apsolutno besmislen", rekao je on .

Dodao je taj postupak postoji ne samo da bi bili "progonjeni predsednik Dodik i gospodin Lukić iz potpuno nepoznatog razloga, već da bi se jasan signal poslao Republici Srpskoj". 

"Mislim da je to veoma loše i želim da verujem da će sud u Sarajevu doneti ispravnu odluku i oslobađajuću presudu, jer sve drugo vodi nas u neizvestnost i nadam se ne u nešto što ne možemo pametnim delovanjem da predupredimo", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je napomenuo da "uopšte ne razume čemu to da neko bude gonjen zbog verbalnog delikta ili zbog drugačijeg političkog mišljenja".

"To prosto u 21. veku nije primereno i nije ni normalno", poručio je Vučić. 

Poruka iz Banjaluke: Slogom i jedinstvom štiti interese RS

Treba da budemo složni, jedinstveni i da zaštitimo interese Republike Srpske. O sudbini RS treba da odlučuje njen narod, poručeno je nakon održanog sastanka predstavnika Vlade RS sa gradonačelnicima i načelnicima lokalnih zajednica u RS. Takođe, naglašeno je da je sudbina BiH u rukama Suda BiH.

Stanivuković: U pitanju politički proces

Gradonačelnik Banjaluke i predsednik PDP-a Draško Stanivuković, poručio je nakon sastanka u Vladi RS da dijalog može doneti samo dobro.

"Ovaj proces je poprimio šire razmere koje utiču na život svih građana. U samom uvodu je predsednik Vlade Radovan Višković rekao da je mir i stabilnost prioritet svih prioriteta. Važno je da imamo jedinstven stav o onom što u narednom periodu sledi", dodao je on.

Stanivuković je pitao da li donesene odluke važe za sve naše borce, za sve heroje i ljude koji su decenijama pred istim tim Sudom, da li će se te odluke na njih odnositi.

Stanivuković kaže da se ovde radi o političkom procesu.

"Uvek je važno čuvati svaku ustanovu i svaku instituciju Republike Srpske, bez obzira na različite političke stavove", dodao je on.

Gradonačelnik Trebinja: Ne damo Srpsku

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić istakao je da je na sastanku poslata poruka jedinstva kao i to da ne daju RS.

"Ono što želimo da pošaljemo kao poruku je da narod treba da učestvuje u sudbini RS. Narednih dana treba da budemo složni i zaštitimo institucije RS", rekao je Ćurić te poručio:

"Ovde se ne radi o Miloradu Dodiku kao o pojedincu koji je potpisao nešto, već o potpisu predsednika RS. Složni smo, tiho smo došli i hoćemo da pošaljemo jasnu poruku: Ne damo RS. Sve po Zakonu i Ustavu kako nam je garantovano", jasan je Ćurić.

Ruzičić: Budućnost BiH u rukama Suda

Načelnik opštine Jezero Snežana Ružičić poručila je da je budućnost BiH u rukama Suda BiH.

"Drago mi je da je 90 odsto načelnika i gradonačelnika prisutno na sastanku", rekla je ona.

Ističe da je proces koji se protiv predsednika RS Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića vodi pred Sudom BiH montiran.

"Napadnuta je institucija predsednika RS", kazala je načelnica opštine Jezero.

Ističe da joj je žao što kolege iz SDS-a nisu došle na sastanak.

Kovač: Ako treba, menjamo Ustav

Načelnik Šipova Milan Kovač poručio je da su konačno ljudi shvatili da moraju čuvati svoje institucije i jačati RS.

"Sve je moguće i ono što je nemoguće, na pravo ne može delovati politika. Kroz zakonske akte moramo stati tome u kraj. Predlažem da Narodna skupština predloži izmenu zakona o pomilovanju. Ako treba promenićemo i Ustav da našim građanima ne sudi Sud u Sarajevu", jasan je Kovač.

Ćosić: Važno je da RS ima politički odgovor

Ljubiša Ćosić predsednik Saveza gradova i opština RS naveo je da mu je drago što su se na sastanku složili da je reč o političkom procesu.

"Jako je bitno da na politički proces RS mora imati politički odgovor koji će zasnovan na delovanju institucija. To je ono što smo večeras dogovorili", smatra Ćosić.

Gligorić: Pokazano jedinstvo, RS ima odgovor

Načelnik opštine Čelinac Vlado Gligorić smatra da je bitno braniti interese RS.

"Apsurdni proces se vodi u Sudu BiH. Danas se pokazao sav besmisao procesa. Oko zaštite interesa RS je pokazano jedinstvo. RS sigurno ima odgovor", konstatovao je Gligorić.

Današnjem sastanku načelnika i gradonačelnika, nije se odazvao SDS.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa