Bukejlović: Nastavak sistematskih aktivnosti na prevenciji i sprečavanju korupcije u Republici Srpskoj
Komentari02/01/2025
-11:49
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je danas da je Vlada opredeljena za nastavak sistemskih aktivnosti koje će doprineti prevenciji i sprečavanju korupcije u Srpskoj.
Bukejlović je napomenuo da je borba protiv korupcije izuzetno dug i kompleksan proces u kojem nema brzih i jednostavnih rešenja, već to mora biti organizovan proces koji uključuje sve relevantne faktore u državi.
On je naveo da je Predlog strategije borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj za period 2025-2031. godina, koji je usvojen na poslednjoj sednici Vlade, donet na bazi prethodne analize stanja u društvu, prepoznavanja slabosti i rizika od korupcije, kao i pojavnih oblika korupcije, te da je u njegovu izradu uključen veći broj relevantnih subjekata iz vladinog i nevladinog sektora.
Bukejlović je podsetio da je reč o četvrtom strateškom dokumentu iz oblasti borbe protiv korupcije.
"Nakon detaljno urađene analize realizacije prethodnog strateškog dokumenta od Ministarstva pravde i eksternog konsultanta, formirana je radna grupa i krenulo se u proces izrade strategije po fazama koje su predviđene Uredbom o strateškim dokumentima u Republici Srpskoj", napomenuo je Bukejlović.
On je naveo da je strateška platforma sačinjena na osnovu analize prethodne Strategije i izveštaja o Akcionom planu za sprovođenje Strategije sačinjene na osnovu prikupljenih podataka u prethodne tri godine, kao i analize trenutnog stanja u društvu.
"Strategija pokazuje glavne probleme u oblasti borbe protiv korupcije, izazove koji postoje, slabosti u oblasti prevencije i sprečavanju koruptivnih pojava", precizirao je Bukejlović u izjavi za Srnu.
Rekao je da je i u ovom strateškom dokumentu primenjen takozvani "trostubi" metodološki pristup koji podrazumeva prevenciju, represiju, kao i edukaciju.
"Ponovo se i posebno insistira na jačanju integriteta te obavezi unapređenja izrade i sprovođenja planova integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao jednom od najsnažnijih mehanizama preventivnog delovanja", naveo je Bukejlović.
Precizirao je da su strateški ciljevi jačanje institucionalnog i normativnog okvira za prevenciju i borbu protiv korupcije, unapređenje transparentnosti javnog sektora, jačanje integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao i podizanje svesti o korupciji sa fokusom na edukaciju građana, učenika, nastavnika i javnosti o štetnim efektima korupcije i načinu njenog prijavljivanja.
Dodao je da je u proces izrade ovog dokumenta bio uključen širi krug predstavnika pravosuđa, nevladinog sektora, uprave, Saveza opština i gradova zbog čega je izrada strategije trajala duže od predviđenog.
Komentari (0)