Region

Mandić i Knežević oslobođeni optužbi za "državni udar"

Komentari

Autor: RTCG, Tanjug

12/07/2024

-

09:47

Mandić i Knežević oslobođeni optužbi za "državni udar"
Tanjug/Marko Đoković - Copyright Tanjug/Marko Đoković

veličina teksta

Aa Aa

Lideri nekadašnjeg Demokratskog fronta Milan Knežević i Andrija Mandić i ostali oslobođeni su optužbi u slučaju poznatom kao "državni udar", prenosi RTCG.

U slučaju poznatom kao "državni udar" bili su optuženi lideri nekadašnjeg Demokratskog fronta Andrija Mandić i Milan Knežević, njihov vozač Mihailo Čađenović, kao i dva ruska i više srpskih državljana.

Viši sud je sve optužene proglasio krivim 2019, a Apelacioni sud dve godine kasnije je poništio tu presudu i vratio suđenje na početak. U završnim rečima tužilaštvo je tražilo osuđujuću, a odbrana oslobađajuću presudu.

Advokat: Okončan sramotni proces započet pre sedam godina

Oslobađajuća presuda za sve optužene u slučaju poznatom kao “državni udar” jedina je moguća presuda, poručili su danas advokati odbrane. Jedan od advokata odbrane Miroje Jovanović podsetio je danas, nakon izricanja presude u Višem sudu u Podgorici, da je ovaj "sramotni proces" započet pre sedam godina.

"Danas smo dobili okončanje u smislu logičkog rezona. Konačno više niko ne veruje u priče lažnog svedoka saradnika niti u nepismene konstrukte Velimirovića. Mi smo zadovoljni", kazao je Jovanović novinarima.

Rekao je da je prvostepena presuda koju je izrekla sudija Suzana Mugoša politički a ne pravni rezon.

"Ili nije čitala spise ili je čitala delimično. Prvi put je rezon bio izrazito politički obojen", rekao je Jovanović.

Naveo je da Andrija Mandić i Milan Knežević nisu mogli da prisustvuju izricanju presude.
"Naši klijenti su imali obaveza, nisu mogli da prisustvuju", rekao je Jovanović.

Naveo je da očekuju žalbu Tužilaštva, poručivši da ako oni napišu žalbu na 200, odbrana će odgovoriti na 400 strana.

"Sve što Tužilaštvo napiše u žalbi mi ćemo duplo. Ovo neka bude neki pravni čelendž", kazao je Jovanović, preneo je podgorički portal Borba.

Sudija: Nema dokaza da su optuženi učinili krivična dela za koja se terete

Sudija Zoran Radović je u obrazloženju rekao da je takva presuda doneta jer nema dokaza da su optuženi učinili krivična dela za koja se terete.

Pixabay

 

Radović je rekao da su Mandić i Knežević u februaru 2016. godine bili u zvaničnoj poseti Rusiji i da je svako mogao da zna za njihov odlazak.

Veće je, kazao je Radović, ocenilo da nema dokaza da su Mandić i Knežević u Moskvi imali komunikaciju sa Eduardom Šišmakovim.

"Govori koje su održali 14. oktobra 2016. godine, uoči parlamentarnih izbora, kada se saslušaju celovito, što smo mi uradili, ne odudaraju od govora drugih političara sa ovih prostora", rekao je Radović, prenela je agencija Mina.

Kako je naveo, iz govora se ne može zaključiti da su Mandić i Knežević pozivali na demonstracije.

Radović je kazao da se, prema nalazima suda, radi o motivacionim političkim govorima.

Istakao je da su, od sveg naoružanja koje se navodi u optužnici, u Crnu Goru unesena samo dva mobilna telefona marke Lenovo.

On je rekao da u postupku nije dokazano da je radnja krivičnog dela pokušaj terorizma otpočela u Crnoj Gori.

"Sve radnje koje su navedene u optužnici su pripremne radnje i nije dokazan pokušaj terorizma", jasan je bio Radović.

On je kazao da nije dokazano ni da je Vladimir Popov organizator kriminalne organizacije i dodao da je siguran da će Specijalno državno tužilaštvo (SDT) uložiti žalbu na odluku Višeg suda.

Mandiću, Kneževiću i ostalim okrivljenim ponovo je suđeno nakon što je Apelacioni sud ukinuo provestepenu osuđujuću presudu Višeg suda iz 2019. godine.

Novo suđenje u slučaju državni udar počelo je 13. juna prošle godine. Optužnicom SDT-a su, osim Mandića i Kneževića, bili obuhvaćeni njihov vozač Mihailo Čađenović, kao i dva ruska i više srpskih državljana.

U optužnici se navodi da su dvojica Rusa organizovali kriminalnu grupu i vrbovali ostale članove radi nasilnog rušenja vlasti i proglašenja izborne pobede DF-a i sprečavanja Crne Gore da pristupi NATO-u.

SDT je u novom postupku ostalo pri ranijoj optužnici i tražilo iste kazne kao u prvostepenoj presudi Višeg suda.

Predstavnici tužilaštva nisu prisustvovali današnjem izricanju presude.

Specijalni tužioci Zoran Vučinić i Siniša Milić predložili su sudu da se organizatori kriminalne grupe ruski državljani Eduard Šišmakov osudi na 15 godina zatvora, a Vladimir Popov na 12 godina.

Zatražili su da se bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić osudi na jedinstvenu kaznu od osam godina zatvora.

Za Predraga Bogićevića i Nemanju Ristića predloženo je u završnoj reči kazna od po sedam godina zatvora.

Za lidere bivšeg Demokratskog fronta (DF) Andriju Mandića i Milana Kneževića, tužioci su zatražili po pet godina zatvora.

Za okrivljenu Branku Milić je bila predložena kazna od strane tužilaštva tri godine zatvora, dok je za Milana Dušića i Srboljuba Đorđevića zatraženo po godinu i šest meseci, a za Dragana Maksića godina i devet meseci zatvora.

Za vozača bivših lidera DF-a Mihaila Čađenovića, tužilac je tražio godinu i šest meseci zatvora. Za Kristinu Hristić je bilo predloženo izricanje uslovne kazne.

 

Komentari (0)

Evropa